Plugins - Antispam Bee - Stable (latest release) - en to fa translation catalogue (92 entries)

note: translators: s=filter name
en: Uses output buffering instead of the %s filter.
fa: استفاده از بافر خروجی به جای فیلتر %s .

en: Check complete site markup for comment forms
fa: بررسی کامل سایت برای فرم دیدگاه

en: Pingback
fa: بازتاب

en: BBCode links are spam
fa: پیوندهای BBCode هرزنامه هستند

en: All spam reasons
fa: دلیل جفنگ همه

en: Filter by spam reason
fa: فیلتر توسط دلیل جفنگ

note: translators: 1: opening <a> tag with link to ISO codes reference. 2: closing </a> tag.
en: Allowed %1$sISO country codes%2$s for this option.
fa: %1$sISO کدهای کشور%2$s برای این گزینه مجاز است.

note: translators: 1: opening <a> tag with link to ISO codes reference. 2: closing </a> tag.
en: Denied %1$sISO country codes%2$s for this option.
fa: %1$sISO کدهای کشور%2$s برای این گزینه مجاز نیست.

en: Manually
fa: دستی

[ctx: Word count type. Do not translate!]
note: translators: If your word count is based on single characters (e.g. East Asian characters), enter 'characters_excluding_spaces' or 'characters_including_spaces'. Otherwise, enter 'words'. Do not translate into your own language.
en: words
fa: واژه

en: If checked, you will delete all data Antispam Bee creates, when uninstalling the plugin.
fa: با نشان کردن این مورد، همه داده ها ایجاد شده توسط زنبور ضدجفنگ در زمان پاک کردن افزونه، حذف خواهند شد.

en: Delete Antispam Bee data when uninstalling
fa: همه داده ها ایجاد شده توسط زنبور ضدجفنگ در زمان پاک کردن افزونه، حذف کن.

en: Trackback
fa: بازتاب

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Identical Post title and blog title
fa: شناسایی عنوان وبلاگ و نوشته

note: Description of the plugin
en: Antispam plugin with a sophisticated toolset for effective day to day comment and trackback spam-fighting. Built with data protection and privacy in mind.
fa: افزونه ضدجفنگ با یک مجموعه پیچیده برای مبارزه موثر با دیدگاه و بازتاب جفنگ ایجاد شده است. برای محافظت از داده‌ها و حفظ حریم خصوصی ساخته شده است.

en: Block or allow comments from specific countries
fa: اجازه دادن یا بستن یک کشور خاص برای ارسال دیدگاه

note: translators: The number of spam comments Antispam Bee blocked so far.
en: %s Blocked | %s Blocked
fa[0]: %s بسته شد

en: Spanish
fa: اسپانیایی

en: Italian
fa: ایتالیایی

en: French
fa: فرانسوی

en: English
fa: انگلیسی

en: German
fa: آلمانی

en: Manual
fa: کتابچه راهنمای

en: FAQ
fa: سوالات متداول

en: No spam check for link notifications
fa: برای اعلان‌‌های پیوند جفنگ را بررسی نکنید

en: Generate statistics as a dashboard widget
fa: تولید آمار به‌عنوان ابزار پیشخوان

en: Various options
fa: گزینه‌های مختلف

en: Pings
fa: بازخورد‌ها

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: Spam-Notification by email
fa: اطلاعیه‌ها جفنگ با ایمیل

en: Language
fa: زبان

note: translators: 1: opening <a> tag with link to documentation. 2: closing </a> tag.
en: Detect and approve only the specified language. Please note the %1$sprivacy notice%2$s for this option.
fa: یک زبان خاص را شناسایی و تایید کنید. لطفا به %1$sاطلاعات محرمانه%2$s در این بخش توجه کنید.

en: Allow comments only in certain language
fa: تنها به یک زبان خاص اجازه دیدگاه رو بده

en: e.g. BF, SG, YE
fa: مانند: BF, SG, YE

note: translators: 1: opening <a> tag with link to documentation. 2: closing </a> tag.
en: Filtering the requests depending on country. Please note the %1$sprivacy notice%2$s for this option.
fa: فیلترگذاری به کشور مورد نظر وابسته است. لطفا به %1$sاطلاعات محرمانه%2$s در این بخش توجه کنید.

en: Check for spam data on your own blog
fa: داده جفنگ را بر روی سایت‌تان بررسی کنید

en: Predefined and custom patterns by plugin hook
fa: الگوهای از پیش تعریف‌شده و سفارشی توسط قلاب افزونه

note: translators: 1: opening <a> tag with link to documentation. 2: closing </a> tag
en: Check if commenter has a Gravatar image. Please note the %1$sprivacy notice%2$s for this option.
fa: اگر نویسنده دیدگاه تصویر گراواتار دارد، نشان‌گذاری کنید. لطفا به %1$sاطلاعات محرمانه%2$s در این بخش توجه کنید.

en: No review of already commented users
fa: هیچ بازبینی بر کاربرانی که دیگاه ارسال کرده اند نیست

en: Support
fa: پشتیبانی

en: Donate
fa: کمک مالی

en: Regular Expression
fa: عبارت منظم

en: Comment Language
fa: زبان دیدگاه

en: Country Check
fa: بررسی کشور

en: Local DB Spam
fa: مکان دیتابیس جفنگ

en: Fake IP
fa: IP تقلبی

en: Empty Data
fa: هیچ داده‌ای وجود ندارد

en: Comment time
fa: زمان دیدگاه

note: Plugin Name of the plugin
en: Antispam Bee
fa: ضد جفنگ Bee

en: Save Changes
fa: ذخیره‏ی تغییرات

en: Do not check trackbacks / pingbacks
fa: بازتاب / بازگشت پینگ را بررسی نکن

en: Amount of identified spam comments
fa: تعداد دیدگاه‌های جفنگ شناسایی شده

en: Spam counter on the dashboard
fa: شمارنده جفنگ در پیشخوان

en: Daily updates of spam detection rate
fa: به‌روزرسانی روزانه میزان شناسایی جفنگ

en: More
fa: بیشتر

en: For multiple selections press Ctrl/CMD
fa: برای اانتخاب چندتایی Ctrl/CMD را نگه دارید

en: Delete comments by spam reasons
fa: حذف دیدگاه‌ها با دلایل جفنگ

en: Other types of spam will be deleted immediately
fa: انواع دیگر جفنگ سریع حذف می‌شوند

note: translators: %s is the select field.
en: Limit approval to %s
fa: محدودیت پذیرفتن به %s

en: Cleaning up the database from old entries
fa: پایگاه داده را از ورودی‌های قدیمی پاک کن

note: translators: $s is an input field containing the number of days.
en: Delete existing spam after %s days
fa: بعد از %s روز، جفنگ موجود را حذف کن

en: Spam reason as a table column in the spam overview
fa: دلیل جفنگ به‌عنوان یک ستون جدول در نمای جفنگ

en: Do not save the spam reason
fa: دلیل جفنگ را ذخیره نکن

en: Notify admins by e-mail about incoming spam
fa: ورودی جفنگ را با ایمیل به مدیران اطلاع بده

en: Keep the spam in my blog.
fa: جفنگ را در وبلاگ من نگه دار.

en: Mark as spam, do not delete
fa: به‌عنوان جفنگ نشانه‌گذاری شود، حذف نشود

en: Other antispam tools
fa: دیگر ابزارهای ضدجفنگ

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Look in the local spam database
fa: مشاهده در پایگاه داده جفنگ محلی

en: Use regular expressions
fa: از عبارات منظم استفاده کنید

en: Review the comment contents for BBCode links
fa: محتوای دیدگاه‌ها را برای پیوندهای BBCode مرور کنید

en: Not recommended when using page caching
fa: وقتی از کش برگه استفاده می‌کنید، پیشنهاد نمی‌گردد

en: Consider the comment time
fa: زمان دیدگاه را در نظر بگیرید

en: Trust commenters with a Gravatar
fa: ارسال‌کننده دیدگاه ایمن با یک گراواتار

en: Trust approved commenters
fa: اعتماد به نویسنده دیدگاه ایمن

en: Filter in the execution order
fa: اجرای دستور فیلتر

en: Antispam filter
fa: فیلتر ضدجفنگ

en: Cheatin&#8217; uh?
fa: تقلب می‌کنید، آره؟

en: Notify message by Antispam Bee
fa: پیام اطلاع‌رسانی توسط زنبور ضدجفنگ

en: Spam list
fa: فهرست جفنگ

en: Approve it
fa: پذیرفتن

en: Delete it
fa: حذف

en: Trash it
fa: زباله‌دان

en: Spam Reason
fa: دلیل جفنگ

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: New spam comment on your post
fa: دیدگاه جفنگ تازه‌ای در نوشته‌تان است

en: Content removed by Antispam Bee
fa: محتوا توسط زنبور ضدجفنگ حذف شد

en: Comment marked as spam
fa: دیدگاه به عنوان جفنگ نشانه‌گذاری شد

en: No data available.
fa: داده‌ای در درسترس نیست

en: Settings
fa: تنظیمات
