Take a fresh look at your lifestyle.

خواص روغن نارگیل برای مو + نحوه استفاده

اگر به دنبال موهای نرم و درخشان هستید، شاید بخواهید روغن نارگیل را امتحان کنید. این روغن طبیعی تقریباً برای هر نوع مویی مناسب است و حاوی اسیدهای چربی است که برای سلامت پوست و مو مفید می‌باشند. 

این مقاله، درباره خواص روغن نارگیل برای مو توضیح می‌دهد و خواهد گفت که چرا روغن نارگیل به ترمیم موهای آسیب دیده، بهبود ساختار مو و بازگرداندن سلامت و درخشندگی موها کمک می‌کند. علاوه بر این، نحوه‌ی استفاده از روغن نارگیل برای مو و نحوه‌ی انتخاب یک روغن نارگیل خوب را نیز توضیح خواهیم داد. 

مزایای روغن نارگیل برای مو

مو از پروتئین، به خصوص کراتین ساخته شده است. رنگ، شامپو، سفیدکننده و محصولات حالت‌دهنده مو می‌توانند به این پروتئین آسیب بزنند و منجر به شکنندگی و کدر شدن موها شوند. 

شواهد و مدارک حاکی بر این است که اسید لوریک (نوعی چربی اشباع شده فراوان در روغن نارگیل – با حفاظت در برابر از بین رفتن این پروتئین، به سلامت موها کمک می‌کند. 

فواید روغن نارگیل برای ترمیم موی آسیب دیده

در گزارش سال 2015، محققان چندین مطالعه در زمینه‌ی بررسی تاثیر روغن‌های گیاهی بر روی موی انسان را مرور کردند. نویسندگان معتقد بودند که روغن نارگیل شبیه به پروتئین‌های طبیعی مو است و توانایی منحصر به فردی در نفوذ به ساقه مو دارد (بخشی از مو که بالای سر قرار دارد). 

روغن نارگیل با نفوذ به درون مو می‌تواند مقدار آب جذب شده توسط مو را کاهش دهد. این امر میزان آسیب روزانه‌ی موها را محدود می‌کند. علاوه بر این، یکی از مطالعات نشان داد که روغن نارگیل تنها روغنی بود که میزان از بین رفتن پروتئین مو را کاهش داد. این موضوع در مورد موهای آسیب دیده و آسیب ندیده زمانی که شرکت‌کنندگان از این روغن به عنوان محصول آرایشی قبل و بعد از شستشو استفاده کردند، نیز صادق بود. 

این مطالعه همچنین تاثیر روغن معدنی و روغن آفتابگردان بر مو را نیز مورد بررسی قرار داد. هیچ یک از این موارد کمکی به کاهش میزان از دست رفتن پروتئین مو نمی‌کنند. در مطالب قبلی درباره خواص آب نارگیل برای مو صحبت کردیم در ادامه به خواص روغن نارگیل برای مو اشاره می کنیم.

مزایای روغن نارگیل برای پوست سر خشک، شوره مو

مدارک و شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند شما می‌توانید از روغن نارگیل برای کمک به کنترل خشکی پوست سر، خارش و همچنین شوره سر استفاده کنید. مطالعه‌ی انجام گرفته در سال 2021 بر روی 140 نفر در هند – 70 نفر با مشکل شوره سر و 70 نفر بدون مشکل شوره سر – نشان داد که استفاده‌ی موضعی از روغن نارگیل دارای مزایای ضدباکتریایی و ضدقارچی برای پوست سر است. این روغن همچنین از پوسته پوسته شدن پوست سر نیز جلوگیری می‌کند. 

مطالعات دیگر نشان دادند که روغن نارگیل می‌تواند به ترمیم سد دفاعی پوست نیز کمک کند؛ منظور از سد دفاعی پوست، لایه‌ی بالایی پوست است. این امر، روغن نارگیل را تبدیل به یک درمان خوب هم برای شوره سر و هم برای خشکی پوست سر می‌کند. 

روغن نارگیل برای مبارزه با عفونت‌های مخمری پوست سر نیز بسیار مفید است. 

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که این روغن دارای خواص ضدالتهابی است و افزایش تولید کلاژن – پروتئین ساختاری در پوست و سایر بافت‌ها – در شرکت‌کنندگان این مطالعه دیده شد. در حالی که شواهد علمی کافی برای اثبات رابطه‌ی بین کلاژن و مو وجود ندارد اما تجربه‌ی افراد و نظریه‌ها نشان می‌دهند که روش‌های درمانی کلاژن می‌توانند مفید باشند. و هیچ مدرکی حاکی بر مفید بودن مکمل‌های کلاژن نیست – داشتن یک رژیم غذایی سالم، بهترین روش برای دریافت کلاژن محسوب می شود. 

جمع‌بندی

استفاده از روغن نارگیل منجر به توقف از بین رفتن پروتئین موها می‌شود؛ در نتیجه، دیگر موها آسیب دیده به نظر نمی‌رسند. این روغن همچنین سد دفاعی برای پوست سر ایجاد می‌کند. این امر منجر به کاهش شوره سر و خارش پوست سر می‌شود. 

روش‌های استفاده از روغن نارگیل برای مو

روغن نارگیل از جمله روغن‌های مراقبت از مو محسوب می‌شود که کاربردهای گسترده‌ای دارد و می تواند جایگزین خوبی برای محصولات قبل از شستشو، حالت‌دهنده، نرم‌کننده یا حتی ماسک باشد. در ادامه، نگاهی به چهار روش ساده‌ی استفاده ا این روغن در برنامه‌ی مراقبت از مو می‌اندازیم:

 • محافظ قبل از شستشو: روغن نارگیل وقتی قبل از شامپو زدن بکار رود، می‌تواند از خیساندن بیش از اندازه‌ی موها جلوگیری نماید. نفوذ بیش از اندازه آب در بافت مو منجر به آسیب و خشکی آن می‌شود. سعی کنید این روغن را حدود 15 تا 30 دقیقه قبل از شستن موها استفاده کنید و آن را بیشتر بر قسمت میانی و انتهایی موها بزنید. 
 • نرم‌کننده: روغن نارگیل می‌تواند به تقویت ساقه مو و جلوگیری از شکستگی آن کمک کند. شما می‌توانید این روغن را به عنوان جایگزینی برای نرم‌کننده‌های استاندارد بکار ببرید. یا چند قطره از آن را به نرم‌کننده‌ی خود اضافه کنید تا اثربخشی نرم‌کننده بیشتر شود. 
 • حالت‌دهنده و روغن گیاهی برای درمان موخوره: تنها یک قاشق از این روغن می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی رفع موخوره داشته باشد. برای جذب آسان‌تر و حالت‌دهی، این روغن را بر روی موهای خیس استفاده کنید. 
 • ماسک مو: موهای خود را با یک یا دو قاشق چای‌خوری از این روغن را ماساژ دهید. موهای خود را بعد از چند ساعت بشویید یا اگر موهای خشک و آسیب‌دیده دارید، بگذارید برای یک شب بر روی موهایتان بماند. 

برای دستیابی به نتایج بهتر، برخی از متخصصان سلامت مو توصیه می‌کنند تا از روغن نارگیل دو تا سه مرتبه در هفته استفاده کنید. 

نکاتی در رابطه با استفاده از روغن نارگیل برای سلامت مو

روغن نارگیل برای انواع مختلف مو مفید است. این روغن به خصوص برای موهای خشک، آسیب دیده یا رنگ زده بسیار فایده دارد. با این وجود، این نگرانی وجود دارد که استفاده‌ی مکرر از این روغن ممکن است منجر به سفت شدن موهای افرادی با بافت موی درشت شود. 

به منظور بهره مند شدن از مزایای روغن نارگیل، موارد زیر را در برنامه‌ی مراقبت از موهای خود در نظر بگیرید. 

 • ابتدا روغن را گرم کنید: استفاده از این روغن زمانی آسان‌تر است که قبل از استفاده کمی گرم شده باشد. یک قاشق چای‌خوری از این روغن را درون یک کاسه بریزید و آن را در ظرفی پر از آب داغ قرار دهید. روغن نارگیل طی چند دقیقه تبدیل به مایع می‌شود. شما همچنین می‌توانید روغن نارگیل جامد  را روی کف دست بگذارید و کمی دست‌هایتان را به هم بمالید تا آب شود. از قرار دادن روغن در مایکروویو به منظور جلوگیری از داغ شدن بیش از اندازه‌ی آن اجتناب کنید. 
 • آن را ترکیب کنید: چند قطره از روغن‌های ضروری از قبیل اسطوخودوس یا نعناع فلفلی را به روغن نارگیل خود اضافه کنید تا فواید رایحه‌درمانی بیشتری داشته باشد. شما حتی می‌توانید این روغن را با مواد طبیعی از قبیل ماست، عسل یا آووکادو نیز ترکیب کنید. 
 • آن را در شب استفاده کنید: جذب این روغن توسط مو کمی زمان می‌برد. در نتیجه، اگر از آن در هنگام صبح استفاده کنید، موهایتان ممکن است چرب به نظر برسد. در عوض، این روغن را در شب استفاده کنید و صبح روز بعد، شامپو زنید. 
 • به آرامی بر روی موها بزنید: اگرچه روغن نارگیل نسبتاً سبک است اما استفاده‌ی بیش از اندازه‌ از آن می‌تواند وزن مو را افزایش دهد. به منظور جلوگیری از موضوع، با مقدار کم شروع کنید – نه بیشتر از یک قاشق چای‌خوری – و آن را به آرامی بر روی موها ماساژ دهید. از بخش میانی موها شروع کنید و تا انتهای آن‌ها بروید. در صورتی که موهای ضخیمی دارید، شاید بهتر است مقدار بیشتری از این روغن را بر روی موهای خود بزنید.
 • منافذ پوست سر را مسدود نکنید: برخی از افراد متوجه شده‌اند که استفاده از روغن نارگیل به طور مستقیم بر پوست سر منجر به کاهش خشکی می‌شود. از سوی دیگر، برخی دیگر با مشکلاتی از قبیل حساسیت یا منافذ مسدود شده دست و پنجه نرم می‌کنند. اگر تاکنون از این روغن روی پوست سر استفاده نکرده‌اید، با یک مقدار کم شروع کنید تا با واکنش پوست خود در برابر این روغن بیشتر آشنا شوید. 
 •  
 • دو مرتبه شامپو بزنید: زمانی که وقت شستن این روغن از روی موها می‌رسد، این نکته را به خاطر داشته باشید که ممکن است لازم باشد دو مرتبه شامپو بزنید. 

جمع‌بندی

از آنجایی که موی هر فرد متفاوت است، بهترین روش برای استفاده از این روغن می تواند برای افراد مختلف، متفاوت باشد. شاید لازم باشد زمان و مقدار مصرف روغنی که باعث چرب شدن موها می‌شود را تنظیم کنید. 

انتخاب روغن نارگیل مناسب برای مو

هنگام خرید بهترین روغن نارگیل برای مو، نوع تصفیه نشده را انتخاب کنید. در صورت امکان، محصولات ارگانیک را انتخاب کنید. 

روغن نارگیل تصفیه نشده:

 • از نارگیل‌های خام تازه به دست می‌آید. 
 • هیچ‌گونه مواد شیمیایی به آن اضافه نشده است. 
 • دارای رایحه‌ی مشخص نارگیل است. 

روغن نارگیل تصفیه شده:

 • از کرنل‌های نارگیل خشک شده به دست می‌آید. 
 • طی یک سری فرآیندها خوشبو و سفید می‌شود. 

محصولات پرس سرد، انتخاب خوبی هستند زیرا این روغن‌ها از حرارت یا مواد شیمیایی برای استخراج استفاده نمی‌کنند. 

سخن پایانی

روغن نارگیل می‌تواند به مرطوب نگه داشتن و ترمیم موهای آسیب دیده کمک کند. این روغن همچنین از شوره سر نیز جلوگیری می‌کند. شما می‌توانید از آن قبل از شستن موها، به عنوان نرم‌کننده، ماسک مو یا حالت‌دهنده استفاده کنید. 

ابتدا، از مقدار کمی از آن روی پوست سر استفاده کنید تا از واکنش‌های پوست نسبت به آن مطمئن شوید. اگر از نتیجه راضی بودید و هیچ مشکلی برایتان ایجاد نشد، روغن را دو تا سه مرتبه در هفته بر روی موهای خود بزنید. 

به خاطر داشته باشید که مقدار کمی از آن می‌تواند بسیار مفید باشد. بنابراین، تنها از یک قاشق چای‌خوری استفاده کنید و آن را بر روی قسمت‌های میانی تا انتهای مو بزنید. برای اثربخشی بیشتر، روغن نارگیل تصفیه نشده را انتخاب کنید. 

 

خواص آب نارگیل برای پوست صورت

فرق سرم مو و روغن مو

طرز استفاده از روغن سیاه دانه برای مو

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.