Take a fresh look at your lifestyle.

جاذبه های گردشگری آنتالیا (طبیعت، اماکن تاریخی و دیدنی)

مدت زمان تخمینی مطالعه: 17 دقیقه

شهر آنتالیا سواحل جذاب و مکان های تاریخی زیادی دارد. پس اگر می خواهید به این شهر مسافرت کنید باید پیش از رفتن برنامه ریزی کنید تا جایی را ندیده نگذارید. چون هر کدام زیبایی و اهمیت خاص خودشان را دارند و می توانند برای یک عمرِ شما خاطره سازی کنند. هدف من هم در این مطلب همین است. لیستی بلند بالا از جاذبه های گردشگری آنتالیا تهیه کرده ام؛ از جاهای تاریخی گرفته تا سازه های قدیمی، شهر های تاریخی، آبشارها، اقامتگاه ها و حتی سواحلی که چشم ها را خیره می کنند. پس با من در این مطلب جذاب گردشگری «مینویسم» همراه باشید.

مطالب پیشنهادی: جاذبه های گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری آنتالیا

توصیه می کنم قبل از سفر به آنتالیا حتما این مطلب را مطالعه کنید. ما در این مطلب سعی کردیم با معرفی بهترین جاذبه توریستی این شهر ساحلی در برنامه ریزی سفر شما سهیم باشیم. در تهیه این لیست سلیقه دوستداران آثار تاریخی و همچنین طبیعت گردان لحاظ شده است.

1. کالیچی (Kaleici)

کالیچی (Kaleici)

سفر کردن به آنتالیا واقعا لذت بخش است. چرا؟ خب به خاطر مناطق بی شمار تاریخی و با تمدنی که دارد؛ از جمله کالیچی که به نام آنتالیای قدیم هم شناخته می شود. کالیچی در منطقه مراد پاشا قرار داشته و هر ساله تعداد زیادی توریست برای دیدنش صف می شکند. در خیابان های این شهر بقایای خانه های زمان عثمانی مشهود است. البته که ویو خانه هایی که رو به دریا هستند هم منظره بی نظیری می سازد. به نظر من بهتر است در این منطقه اولیوت بندی کنید و اول از همه از جاهای فرهنگی دیدن کنید مانند موزه سونا و اینان کیراکپ، دروازه هادریان و ییولی مینار. جاهای دیدنی این منطقه آنقدر زیاد است که می توانید یک شب هم در اقامتگاه های عالی و با کیفیتش استراحت کرده و فردا به گشت و گذار ادامه دهید.

2. آبشار دودن (Duden Waterfall)

یکی از جاهای گردشگری آنتالیا، آبشار دودن است. اگر می خواهید از روزهای گرم آنتالیا خلاص شوید و نفسی تازه کنید به آبشار دودن بروید. در کنار این آبشار غاری مخفی وجود دارد؛ جایی که اگر پیدایش کنید می توانید ساعت ها به دور از جمعیت و در آرامش سپری کنید.

مطالب پیشنهادی: جاذبه های گردشگری وان ترکیه

3. دروازه هادریان (Hadrian Gate)

دروازه هادریان (Hadrian Gate)

دروازه هادریان مهم ترین اِلمان تاریخی شهر و  بازتابی از قدمت آنتالیا است. این دروازه زمان بازدید امپراطور هادریان از روم ساخته شد. البته مجسمه هایی این دروازه ناپدید شده اند اما هنوز کتیبه هایی هست که به زبان لاتین نوشته شده. ستون های مرمری سازه که روزگاری جزئی از ساختمانی عظیم بوده اند؛ نشان می دهند که به چه دورانی در تاریخ تعلق دارند از این رو از جاذبه های توریستی آنتالیا بشمار می آید.

مطالب پیشنهادی: بهترین هتل های ارزان استانبول

4. ییولی مینر (Yivli Minare)

از دیگر اماکن گردشگری آنتالیا می توان به ییولی مینر اشاره کرد که اولین سازه اسلامی شهر آنتالیا است که به قرن 13 برمی گردد. دستور ساخت این سازه را یکی از سلاطین سلجوقی به نام علاالدین کیقباد صادر کرد تا کلیساهای بیزانتین را به مساجد اسلامی تبدیل کند. ییولی مینر 48 متر ارتفاع و داشته و بر 8 ستون استوار است. این سازه که به نام مسجد هم شناخته می شود کاشی هایی به رنگ فیروزه ای داشته و امروزه به عنوان نماد شهر آنتالیا شناخته می شود. توریست هایی که از ییولی مینر دیدن می کنند می توانند زینکیرکیران، یکی دیگر از جاذبه های این منطقه که به ییولی مینر خیلی نزدیک است را هم ببینند.

مطالب پیشنهادی: شرایط خرید خانه در ترکیه

5. موزه عتیقه های آنتالیا (Antalya Archaeological Museum)

موزه عتیقه های آنتالیا

موزه عتیقه های آنتالیا در سال 1922 و به دستور سلیان فیکری ارتین ساخته شد تا باستان شناسان ایتالیایی ساکن در آنتالیای آن زمان عتیقه های ترک را با خود نبرند. این موزه در منطقه کونیالتی قرار داشته و شامل بیش از 5000 قطعه می شود که در سرسراهای مختلف به نمایش گذاشته شده اند. اشیا گران قیمت و عتیقه این موزه از سکه ها گرفته تا کاشی ها، مجسمه ها و موزاییک ها بر اساس دورانی که به آن تعلق دارند به دسته های متفاوتی تقسیم شده اند. بر این اساس بعضی عتیقه ها به عصر سنگی، و باقی به دوران سلجوقی، رومی، بیزانتین و یا حتی عثمانی تعلق دارند. اگر دوست دارید در مورد تاریخ این شهر بیشتر بدانید حتما از این موزه دیدن کنید. البته این موزه بخش ویژه ای برای کودکان دارد تا بدانند اسباب بازی ها در آن زمان چگونه بوده است.

مطالب پیشنهادی: بهترین تفریحات تابستانی استانبول

6. ساحل کنیالتی (Konyaalti Beach)

کنیالتی یکی از زیباترین سواحل در آنتالیا است که 7 کیلومتر از حاشیه دریا را شامل می شود. این ساحل از فلازلار تا بندر آنتالیا کشیده شده و توریست ها را شنا کردن در آب های درخشان خود دعوت می کند. حتما در سفر برنامه سفر خود به آنتالیا، زمانی را برای بازدید از این منطقه در نظر بگیرید.

7. شهر تاریخی فاسلیس (Ancient City of Phaselis)

شهر تاریخی فاسلیس (Ancient City of Phaselis)

شهر تاریخی فاسیلیس در قرن هفتم پیش از میلاد پی ریزی شد. این شهر مهم ترین بندر را در ساحل شرقی داشته است. این تمدن و توجه تا زمان امپراطوری رومیان هم ادامه پیدا کرد. البته باید اعتراف کرد که جدایی از بندر، بقایای سازه های دیگری مانند آگورا، تئاتر و دروازه هادریان که در خیابان گرفته ثابت می کند که این شهر یکی از مهم ترین و کلان ترن شهر های آن زمان بوده است. برخی از عتیقه های کشف شده از این خرابه ها هم اکنون در موزه آنتالیا به نمایش عموم در آمده اند.

مطالب پیشنهادی: لیست بهترین مراکز خرید استانبول

8. شهر تاریخی پرج (Perge Ancient City)

یکی از اماکن گردشگری آنتالیا، شهر تاریخی پرج است. این شهر آبی هم شناخته می شود چرا که تعداد بی شماری حمام و فواره در آن وجود دارد. این شهر تاریخی در 18 کیلومتری مرکز آنتالیا و در منطقه آکسو قرار داشته و به زمان ما قبل تاریخ بر می گردد. احتمال می رود که پرج مرکز منطقه پامفیلیا در آن زمان بوده باشد؛ منطقه ای که غارهایی مانند کاراین، اوکوزینی، بلدیبی و بلباسی در آن قرار داشته و تا مدت ها موجب حفاظت از آن بوده اند. پس با ما با شهری طرف هستیم که در دل صخره ها قرار داشته و از ابتدا برای دیدبانی و محافظت از مردم پی ریزی شده است. اولین گودبرداری های این منطقه در سال 1964 اتفاق افتاد. تئاتر شهر، استادیوم، آگورا، حمام جنوبی و خیابان های پوشیده از ستون در همین دوران کشف شدند.

9. مسجد مراد پاشا (Murat Pasha Mosque)

مسجد مراد پاشا (Murat Pasha Mosque)

یکی از جذاب ترین سازه های ترک در آنتالیا مسجد مراد پاشا است که در قرن پانزدهم ساخته شده. این مسجد طراحی بسیار خاص داشته و نمودی از زیبایی محض در این شهر است.

10. غار کاراین (Karain Cave)

غار کاراین یکی ازدیگر از بهترین جاذبه های توریستی آنتالیا محسوب می شود. این غار که هم اکنون به ثبت جهانی رسیده است جادویی خاص دارد که شما را با خودش به دنیایی دیگر می برد. حتی در حال حاضر هم گود برداری و کشف از این غار ادامه دارد.

مطالب پیشنهادی: لیست بهترین کافه های استانبول

11. شهر تاریخی رودیاپولیس (Rhodiapolis Ancient City)

شهر تاریخی رودیاپولیس (Rhodiapolis Ancient City)

شهر تاریخی رودیاپولیس بر روی تپه ای در نزدیکی روستای ساریکاسو و در منطقه کوملوکا قرار دارد. این شهر را رودیاپولیس نام گذاری کرده اند، چون مردمانی که کشفش کردند رودسین بودند. مردم گاگای یکی از معدود رودزیایی هایی هستند که در منطقه باقی مانده اند. نژاد این مردمان به فاسلیس، کوریدالا و اولمپوس بر می گردد.

12. شهر تاریخی زانتوس (Xanthos Ancient City)

این شهر با وجود قدمتی 3000 ساله یکی از بهترین شرایط را در میان سایر شهر های تاریخی آنتالیا دارد. البته لوکیشن این شهر هم نسبت به بقیه متفاوت است. موزاییک های به کار رفته در شهر بسیار خاص بوده و دید به دریا در این شهر تاریخی بی نظیر است.

13. دره صخره ای گوور (Guver Cliff Canyon)

دره صخره ای گوور (Guver Cliff Canyon)

به جرات می توان گفت که دره صخره ای گوور، یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری آنتالیا است. این دره صخره ای در پارک ملی دوزلار کامی و در منطقه دوسملتی آنتالیا قرار دارد. رودی که بر سطح این دره جاری است بر خاک های آهکی و سوراخ دار روان است. ارتفاع صخره ها دراین منطقه 115 متر بوده و دره تقریبا تا 2 کیلومتر ادامه دارد. در روزهای گرم تابستان جوی آب این دره کاملا خشک می شود. اینجا همان جایی است که با زیبایی های طبیعی آدرنالین خون دوست دارن طبیعت را افزایش داده و با وجود فاصله بسیار نزدیکی که به مرکز شهر دارد بهترین جا برای تفریح است. البته در ابتدای ورودی محل پیک نیک تابلویی نصب شده و روی آن نوشته است که هیچ کس نباید به لبه صخره ها نزدیک شود؛ حداقل فاصله مجاز 10 متر است!

14. باغ وحش آنتالیا (Antalya Zoo)

ساختار طبیعی این پارک و راه آب های مصنوعی ساخته شده، در کنار آبشار های کوچک به شما حس بی نظیری خواهند داد. انگار که در محیط طبیعی زندگی حیوانات هستید.

15. آبشار کورسونلو (Kursunlu Waterfall)

آبشار کورسونلو (Kursunlu Waterfall)

یکی از بهشت های گمشده در آنتالیا همین آبشار کورسونلو است. اگر به دنبال جایی برای آرامش درون هستید این جا برای شما ساخته شده. از آبشار های دودن و ماناوگات هم خلوت تر است.

16. غار آلتین بسیک (Altinbesik Cave)

آلتین بسیک در واقع یکی از پارک های طبیعی و بهترین جاذبه های گردشگری آنتالیا است. در این پارک غاری قرار دارد که به نام غار آلتین بسیک یا دودن سویو هم شناخته می شود. توریسم در این پارک و در حاشیه آبشار از سال 1995 جریان داشته است. شاید باورش سخت باشد اما این غار چندین ورودی داشته و اولین راهش 125 متر طول دارد. در انتهای این ورودی غار هم سنگ آهک سفید یا همان تراورتن وجود دارد. پس از این لایه سنگ تراورتن که 44 متر طول دارد ورودی دیگری هست که به عنوان طبقه دوم شناخته شده و 130 متر طول دارد.

مطالب پیشنهادی: بهترین رستوران های استانبول

17. یانتاراس (Yanartas (Chimera))

یانتاراس (Yanartas (Chimera))

 باورتان می شود که شعله های آتش یاناراس از 100 سال پیش تا به حال روشن و سوزان هستند؟ یانتاراس که به نام آتش ابدی هم شناخته می شود منبعی طبیعی دارد که آن را برای همیشه زنده نگه می دارد و یکی از زیبایی های کم نظیر آنتالیا است. این آتشِ همیشه زنده، در پارک ملی بیداگلاری و بر روی تپه های سیلاری و المپوس قرار داشته و 230 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. جالب است بدانید که شعله های آتش یانتاراس از دریا هم دیده می شوند.

18. شهر تاریخی المپوس (Olympos Ancient City)

بقایای این شهر باستانی و تحقیقات دیرینه شناسان مشخص کرده است که شهر باستانی المپوس که در مطقه کوملوکای آنتالیا قرار دارد یکی از مهم ترین شهر های بندری آن زمان بوده است. شهری که دروازه ای به سوی مدیترانه بوده و کشتی های اروپایی از دروازه های بندری این شهر وارد  ترکیه می شدند. یکی از مشهور ترین باستان شناسان زمان، سیرسو این طور عنوان کرده که المپوس شهری تاریخی بوده پر از فرهنگ و تمدن و هنر!

19. اقامتگاه اسکی ساکلیکنت (Saklikent Ski Resort)

اقامتگاه اسکی ساکلیکنت (Saklikent Ski Resort)

صحبت از آنتالیا که در میان باشد اولین چیزی که به ذهن توریست ها می رسد ساحل و آفتابی سوزان است. اقامتگاه اسکی ساکلیکنت یکی از جاذبه های گردشگری آنتالیا در زمستان سال است. اگر در طول ماه های زمستانی به این شهر سفر کنید می توانید از اسکی در مرکز تفریحی ساکلیکنت هم لذت ببرید.

20. آبشار و رودخانه ماناوگات (Manavgat waterfall and river)

مقصد بعدی ما در لیست جاهای دیدنی آنتالیا؛ آبشار و رودخانه ماناوگات است. باید آبشار را ببینید تا بفهمید چرا اینقدر ارزش داشته و با تمام آبشار های روی زمین فرق دارد! منطقه حاشیه این آبشار هم بسیار زیبا بوده و برای کوه نوردی و لذت بردن از هوای تمیز عالی است.

21. دریاچه اویماپینار (Oymapinar Lake)

دریاچه اویماپینار (Oymapinar Lake)

اگر برای دیدن آبشار ماناوگات رفته اید حتما باید از زیبایی های پنهان در دریاچه اویماپینار هم دیدن کنید. در غیر این صورت ضرر کرده اید! این دریاچه پشت سدی قرار داشته و توریست ها می توانند با قایق به این دریاچه بروند و در آن شنا کرده و لذت ببرند. این دریاچه آنقدر زیباست که مجبورتان می کند باز هم به آنتالیا برگردید و به جای شنا کردن در دریا، در آب های فیروزه ای آبشار ماناوگات شنا کنید.

22. آکواریوم آنتالیا (Antalya Aquarium)

اگر برنامه سفر به آنتالیا دارید حتما از آکواریوم این شهر هم دیدن کنید. این آکواریوم یکی از طولانی ترین تونل-آکواریوم های دنیاست! آکواریوم آنتالیا در نزدیکی ساحل کنیالتی، روبروی سرزمین دلفین و هتل سو، نزدیک به مرکز خرید 5M Migros و در کنار Minicty واقع شده است.

23. بندر آرداسان (Adrasan Bay)

بندر آرداسان (Adrasan Bay)

این بندر محل تلاقی خورشید، طبیعت و مناظر تکرار نشدنی است. آرداسان تکه ای از بهشت است که هر توریستی را بارها و بارها به سمت خودش می کشاند. این منطقه آب شفاف، رستوران های عالی، کافه و کافی شاپ های دنج و مهمتر از همه مردم بسیار مهربانی دارد به همین دلیل در لیست جاذبه های گردشگری آنتالیا قرار گرفته است.

24. کوپروکوی (Koprucay)

بهترین جای ممکن برای کمپ زدن، کوه نوردی کردن و قایق سواری آب های خروشان در سراسر ترکیه، کوپروکوی آنتالیا است. پس اگر دوست دارید آخر هفته ای خلوت و به دور از شلوغی های شهر داشته باشید به کوپروکوی بروید.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.