Take a fresh look at your lifestyle.

بهترین و بدترین رنگ برای دیوار اتاق خواب و تاثیر آن بر کیفیت خواب

امروزه در بازار محصولات زیادی برای بهبود خواب وجود دارند. از اسانس اسطوخودوس با رایحه ملایم گرفته تا یک زمزمه آرام که از یک دستگاه تولید صدا پخش می شود یا آخرین اپلیکیشن برای مدیتیشن ذهن آگاهی. همه این موارد به گونه ای طراحی شده اند که برای شما امکان سریع تر خوابیدن و خواب عمیق تر را فراهم نمایند. با هیچ یک نمی توان مخالفت کرد. اما آیا می دانستید رنگ دیوار اتاق خواب نیز نقش مهمی در کیفیت خواب شما دارد؟

درست است! رنگ های خاصی وجود دارند که بدن برای خواب بهتر به آن ها واکنش می دهد. و بالعکس، رنگ های خاصی نیز وجود دارند که در واقع مانع خواب می شوند. بنابراین، بهترین رنگ ها برای خواب کدام هستند و چرا؟ ما نه تنها استدلال های علمی مربوط به بهترین رنگ ها برای اتاق خواب را بررسی می کنیم، بلکه برخی از زیباترین و آرامش بخش ترین ایده های رنگ را با شما به اشتراک می گذاریم تا به شما کمک کند پالتی آرام و آرامش بخش پیدا کنید تا خواب خود را به حداکثر برسانید.

علم نهفته پشت رنگ ها

هر کسی که اصول اولیه کلاس هنر را به یاد می آورد، می داند که سه رنگ اصلی وجود دارد: قرمز، زرد و آبی. با کمک دو رنگ سیاه و سفید، تمام رنگ هایی که در جهان وجود دارند ساخته می شوند. به نظر بسیار ساده می آید، اما آرایه ای از سایه روشن های زیبا و طیفی از رنگ های روشن تا پررنگ، میلیون ها انتخاب را پیش روی ما می گذارند.

رنگ ابزار قدرتمندی است، هر فرد در دنیای بازاریابی این را می داند. در مرکز هدف طراحی رنگ قرمز قرار دارد. پیکان های طلایی مک دونالد نیز تصادفی نیستند. این رنگ ها به دقت انتخاب شده اند زیرا نه تنها جلب توجه می کنند، بلکه احساسی در مصرف کننده القا می کنند.

علم نهفته در پشت رنگ ها با عنوان رنگ شناسی، رنگ سنجی یا علم رنگ ها شناخته می شود. در اصل، علم رنگ شناسی بر چگونگی استفاده از رنگ ها برای تاثیرگذاری بر روحیات و رفتارهای انسان تمرکز دارد. همانطور که می بینید در چرخ رنگ شش رنگ نشان داده شده است. همچنین، نشان داده شده است که هر رنگ چه تاثیری بر احساسات رفتار ما می گذارد.

از این پدیده می توان به صورت آگاهانه برای القای یک خروجی خاص بر مبنای احساسات ناخودآگاه انسان استفاده کرد. همین امر باعث می شود انتخاب رنگ ها از آنچه شما فکر می کنید مهم تر باشد.

روش دیگری برای بررسی میزان تاثیرگذاری رنگ ها بر احساسات ما ازطریق گرم یا سرد بودن آن هاست. ما رنگ ها را بر اساس نوع ارتباطی که با طبیعت دارند و این که احساس غریزی ما نسبت به آن ها چیست، سرد یا گرم دسته بندی می کنیم.

به عنوان مثال، رنگ های سرد (آبی، بنفش و سبز) به طور طبیعی در آب، چمن و درختان و آسمان صبحگاهی دیده می شوند. در مقابل، رنگ های گرم (زرد، نارنجی و قرمز) در آتش، نور خورشید و گل ها دیده می شوند. این رنگ ها به ما اجازه می دهند که احساسات مختلفی در حضور هر یک داشته باشیم.

ما می توانیم صحبت خود در مورد ویژگی های منحصر به فرد رنگ ها را ادامه دهیم، اما این مقاله با یک دلیل خاص مرتبط با رنگ ها نوشته شده است. این که رنگ دیوار اتاق خواب چه تاثیری بر کیفیت خواب ما دارد.

چرا انتخاب رنگ برای اتاق خواب مهم است؟

چرا انتخاب رنگ دیوار اتاق خواب اهمیت زیادی دارد؟ همانطور که در بخش قبلی گفتیم، رنگ ها به روش های مختلف بر احساسات و وضعیت ذهنی ما تاثیر می گذارند. به عنوان مثال، رنگ های خاص مانند قرمز می توانند سطح آدرنالین و ضربان قلب را افزایش دهند. همین امر ما را مضطرب و پر انرژی می کند. این احساسی نیست که قبل از خواب به دنبال آن هستیم.

در حالی که رنگ های دیگر مانند آبی احساس آرامش بیشتری را القا کرده و باعث می شوند تا آرام تر شویم. یعنی دقیقا همان چیزی که قبل از خواب به آن نیاز داریم.

با انتخاب رنگ مناسب برای اتاق خواب، احساسات قبل از خواب خود را بهتر کنترل می کنید. یک فضای آرامش بخش خواب بهتری را نسبت به یک محیط پر انرژی القا می کند. در ادامه تمام توصیه های برتر خود را برای بهترین رنگ ها برای اتاق خواب شما بررسی خواهیم کرد. همچنین رنگ هایی را معرفی می کنیم که بهتر است از آن ها اجتناب کنید.

بهترین رنگ برای دیوار اتاق خواب

آبی بهترین رنگ برای خواب است

بهترین رنگ برای دیوار اتاق خواب

چرا آبی بهترین رنگ برای دیوار اتاق خواب است؟ زیرا حس آرامش را تشدید می کند و آرامش همان چیزی است که قبل از خواب نیاز دارید. از لحاظ علمی، چشم دارای گیرنده های خاصی در شبکیه به نام سلول های گانگلیونی است. این سلول ها باعث می شوند که مغز اثر آرامش بخش رنگ آبی را بپذیرد.

اگر یک کار درست وجود دارد که می توانید انجام دهید، این است که اتاق خواب خود را آبی رنگ کنید. بدون شک این بهترین توصیه ما در مورد بهترین رنگ برای دیوار اتاق خواب است. رنگ آبی ملایم تر و کمرنگ تر توصیه ما است. چیزی شبیه به تصویر بالا. با این وجود، ما نمونه دیگری از گزینه های آبی زیبا داریم که کمی تیره تر هستند.

یک حقیقت کوچک و جالب در مورد اتاق خواب های آبی وجود دارد. بر اساس مطالعه ای در Travelodge، مهمانانی که در یک اتاق با دیوارهایی به رنگ آبی اقامت دارند معمولا به طور متوسط 7 ساعت و 52 دقیقه می خوابند. از آنجایی که یک فرد معمولی حتی ۷ ساعت بدون وقفه نمی خوابد، واضح است که چرا آبی برگ برنده است.

آیا هنوز قانع نشده اید؟ تقریبا 60% از مهمانان گزارش دادند که با شادی در یک اتاق به رنگ آبی بیدار می شوند. منطقی به نظر می آید، بعد از یک خواب راحت و طولانی آیا خوشحال بیدار نمی شدید؟ و چه کسی دوست ندارد در یک اتاق زیبا با این سایه متوسط آبی که در شکل زیر مشاهده می کنید از خواب بیدار شود؟

همچنین بخوانید: بهترین گلدان برای اتاق خواب

سایر رنگ های مناسب برای دیوار اتاق خواب

در حالی که تمام طیف های رنگ آبی توصیه اول ما برای اتاق خواب هستند، اما درک می کنیم که همه رنگ آبی را دوست ندارند. به همین دلیل است که گزینه های دیگری را به شما ارائه می دهیم. اگرچه این رنگ ها ممکن است تجسم آرامش نباشند، اما به طور قطع خواب شما را بهبود می بخشند.

زرد رنگ شادی است

زرد دومین رنگ پیشنهادی ما برای دیوار اتاق خواب است. شرکت کنندگان در مطالعه بالا ذکر کردند که در یک اتاق به رنگ زرد تقریبا 7 ساعت و 40 دقیقه خوابیدند. قطعا با خوشحالی و شادی در اتاقی به رنگ زرد بیدار می شوید.

اگرچه زرد یک رنگ گرم است، اما اگر طیف درست آن انتخاب شود می تواند احساس آرامش را به همراه داشته باشد. به عنوان مثال، رنگ زرد کرده ای می تواند گزینه خوبی باشد. تقریباً یادآور چیزی است که در یک کلبه دنج با یاس بنفش روی میز کنار تخت خود پیدا می کنید و با عطر مادربزرگ که در آشپزخانه رول دارچین درست می کند بیدار می شوید. پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر مقاله خصوصیات رنگ زرد را بخوانید.

رنگ سبز ارگانیک است

یکی دیگر از رنگ های مناسب برای رنگ آمیزی اتاق خواب بزرگسالان رنگ سبز است البته سبز کمرنگ. شرکت کنندگان در مطالعه خواب حدود 7 ساعت و 36 دقیقه در اتاق سبز خوابیدند. سبز، رنگ ارگانیکی است که یادآور طبیعت برای ماست. این افراد همچنین گزارش می دهند که وقتی از خواب بیدار می شوند، احساس شاد و مثبتی دارند.

ما سایه رنگ سبز طبیعی تر مانند سبز زیتونی را توصیه می کنیم. این رنگ سبز به ایجاد حسی آرام و مطبوع و در عین حال آرامش بخش کمک می کند. به شما این امکان را می دهد که احساس تعادل و شادابی کنید، که برای به خواب رفتن و بیدار شدن عالی است. با سایه های بسیار زیاد این رنگ، مطمئناً می توانید سایه ای پیدا کنید که گزینه ای عالی برای دیوار اتاق خواب شما باشد.

نقره ای رنگ صلح است

نقره ای یک رنگ منحصر به فرد است، اما همچنان برای خواب مفید می باشد. مطالعه خواب گزارش کرد که افراد 7 ساعت و 33 دقیقه در یک اتاق نقره ای خوابیدند. اگر رنگ های خنثی را دوست دارید، نقره ای می تواند برای شما گزینه مناسبی باشد. ممکن است فکر کنید که رنگ نقره ای همان خاکستری نیست؟ این دو رنگ قطعا مشابه هستند، اما نقره ای روشن است و ته رنگ رنگین کمانی دارد.

کاغذ دیواری های نقره ای حس آرامش بخشی را به فرد القا می کنند، در حالی که رنگ خاکستری خشن تر است. وقتی صحبت از رنگ نقره ای به میان باشد، شانس بهتری برای یافتن کاغذ دیواری با رنگ مناسب در مقابل رنگ خواهید داشت. در هر صورت نقره ای رنگ زیبایی برای دیوار اتاق خواب شماست که خواب شما را نیز مختل نمی کند.

نارنجی گرم است

ممکن است نارنجی گزینه اول شما برای رنگ کردن اتاق خواب نباشد، اما شرکت کنندگان در مطالعه خواب به طور متوسط 7 ساعت و 28 دقیقه خوابیدند. نارنجی رنگ خوبی است زیرا گرم و شاد می باشد، دقیقا شبیه به رنگ زرد. همچنین گفته شده است که نارنجی به سوءهاضمه کمک می کند، یعنی یکی از دلایلی که ممکن است تمام طول شب را بیدار بمانید.

وقتی صحبت از انتخاب یک رنگ پررنگ برای دیوار اتاق خواب به میان باشد، همیشه توصیه می کنیم که یک سایه طبیعی از این رنگ را انتخاب کنید. به عنوان مثال، رنگ نارنجی سفالی یا خاک رس که دارای ته رنگ قهوه ای است، به جای رنگ نارنجی کرایولا بسیار روشن، گزینه خوبی است. این همان چیزی است که به رنگ نارنجی حس آرامش بخش می دهد. کاری کنید که اتاق خواب شما بیشتر شبیه به تعطیلات در یک ویلا در توسکانی باشد و چه کسی این را دوست ندارد؟

صورتی، ملایم و لطیف است

در حالی که بیشتر تصور می شود که صورتی رنگ دیوار اتاق خواب دختر بچه هاست، خوب است بدانید که این رنگ تداخلی با خواب ندارد. صورتی ملایم و طبیعی، دیوار زیبایی را به شما می دهد که آرامش بخش نیز است. این یکی از برترین انتخاب های ما برای دیوار اتاق خواب است، به خصوص اگر رنگ صورتی ملایم را انتخاب کنید که طبیعی تر باشد.

فنگ شویی همچنین استفاده از رنگ های ملایم را پیشنهاد می کند زیرا حس آرامش بخشی مانند ذن را در ما القا می کند. ما انتخاب رنگ صورتی روشن یا تند را توصیه نمی کنیم زیرا بسیار شبیه به خانواده رنگ قرمز است که حس تهاجم، انرژی و دشواری در خواب را به وجود می آورند. اما مانند رنگ صورتی رژگونه ای که در تصویر زیر یافت می شود، این رنگ یک پس زمینه فوق العاده برای یک خواب راحت خواهد بود.

همچنین ببینید: مدل دکوراسیون اتاق خواب دخترانه

بدترین رنگ برای دیوار اتاق خواب

با گزینه های متعددی که برای بهترین رنگ دیوار اتاق خواب برای شما ارائه کردیم، باید مراقب بدترین رنگ ها نیز باشید! شرکت کنندگان در مطالعه که در اتاق خواب هایی به این رنگ ها اقامت داشتند کمتر از 7 ساعت خوابیدند. بنابراین، هیچ وقت اتاق خواب خود را با این رنگ ها رنگ نکنید زیرا آن ها بدترین رنگ برای دیوار اتاق خواب هستند.

بنفش بیش از حد تحریک کننده است

مهمانان در مطالعه خواب تنها 5 ساعت و 56 دقیقه در یک اتاق به رنگ بنفش خوابیدند. رنگ بنفش بدون شک بدترین انتخاب برای اتاق خواب است. این رنگ به لحاظ ذهنی بسیار تحریک کننده است و مغز را بیدار نگه می دارد. رنگ بنفش خلاقیت را تقویت می کند. این ویژگی در طی روز خوب است، اما باعث می شود در شب کابوس های روشن تری ببینید.

واضح است که هرچه رنگ بنفش پررنگ تر باشد، بدتر است. اگر همچنان مصمم هستید که اتاق خواب خود را بنفش رنگ کنید، توصیه می کنیم از سایه هایی با ته رنگ آبی مانند اسطوخودوس استفاده کنید. بنفش ممکن است یک انتخاب خوب به نظر آید، اما خیلی آرامش بخش نیست.

خاکستری، کسل کننده و یکنواخت است

مثل رنگ نقره ای است، اینطور نیست؟ نه دقیقا. اگرچه شبیه به هم هستند، اما خاکستری به اندازه نقره ای جذاب نیست. رنگ نقره ای دارای رنگدانه کروم است و نور را به داخل اتاق بازتاب می دهد، در حالی که خاکستری می تواند یکنواخت، کسل کننده و خسته کننده باشد. به خصوص اگر سایه های تیره تر آن مورد استفاده قرار گیرد.

شرکت کنندگان در مطالعه خواب تنها 6 ساعت و 12 دقیقه در شبانه روز در اتاق خواب خاکستری می خوابیدند. این فاضی غارمانند به هی وجه احساس آرامش را القا نمی کند، بلکه تقریبا برعکس است. در حالی که خاکستری یک رنگ خنثی بسیار محبوب است، پیشنهاد می کنیم آن را از اتاق خواب دور نگه دارید.

قهوه ای غم انگیز است

قهوه ای نیز یکی دیگر از رنگ های تیره و غم انگیز است، به خصوص سایه های پررنگ آن. صرفا فکر کردن به رنگ قهوه ای نیز باعث اندوه در شما می شود، آیا اینگونه نیست؟ گفته می شود که قهوه ای بی قراری را افزایش می دهد. این دقیقا همان چیزی است که در خواب اختلال وارد می کند. اگرچه ممکن است فکر کنید که قهوه ای به نوعی خنثی است، اما بهتر است از سایه های تیره آن دوری کنید. در حالی که رنگ های برنزه و بژ گزینه های خوبی هستند، خود رنگ قهوه ای انتخاب بدی است.

قرمز بیش از حد انرژی زاست

اگرچه همانطور که حدس زده اید بدترین رنگ نیست، اما قرمز پرشور و پرانرژی است. این می تواند فشار خون شما را افزایش دهد و به شما کمک کند سریعتر حرکت کنید. قطعاً این کاری نیست که باید قبل از خواب انجام دهید. از رنگ قرمز دوری کنید.

سفید استریل است

چه رنگی برای اتاق خواب بهتر است؟

گاهی اوقات، سفید ساده می تواند یک پس زمینه فوق العاده را خلق کند، اما می تواند سرد، استریل و نامطلوب باشد. دقیقا برعکس چیزی که اتاق خواب باید باشد. اگرچه ما عاشق ملحفه های سفید برای تختخواب هستیم، اما دیوار اتاق خواب سفید را پیشنهاد نمی کنیم. در حالی که ما تقریباً برای هر رنگ سایه های کم رنگ و روشن را پیشنهاد می کنیم، خود سفید در واقع خشن و فاقد احساس است.

نکاتی در مورد انتخاب رنگ های مناسب برای خواب بهتر

در ادامه چند نکته دیگر که روانشناسی رنگ ها در ارتباط با خواب بیان می کند را در اختیار شما قرار می دهیم. حتی اگر از فهرست بهترین رنگ برای دیوار اتاق خواب انتخاب می کنید، حتما سایه روشن تر و کمرنگ تر آن را در نظر داشته باشید. بر اساس فنگ شویی اتاق خواب، این رنگ ها جریان انرژی مثبت را تقویت می کنند.

فنگ شویی همچنین پیشنهاد می کند اتاق خواب خود را با رنگ های طبیعی یا حتی رنگ پوست رنگ کنید. اگر رنگی بیش از حد پررنگ یا روشن باشد، در واقع شما را تحریک و هیجان زده می کند. به خودتان لطف کنید و این رنگ ها را برای اتاق نشیمن نگه دارید.

همچنین توصیه می شود که از رنگ خالی به جای روکش براق استفاده کنید. روکش براق باعث می شود نور بیشتر بازتاب کند، در حالی که رنگ خالی نور را بیشتر جذب می کند. همین امر موجب می شود که اتاق تاریک تر و راحت تر باشد. همه چیز مربوط به دیوارها نیست.

در انتخاب رنگ آکسان برای دکوراسیون اتاق خواب خود نیز دقت کنید. رنگ ها باید مکمل هم باشند، نه متضاد. رنگ های مکمل در چرخ رنگ موازی هم هستند، همانطور که در چرخ رنگ نشان داده شده است. این رنگ های مکمل همانطور که از نامشان پیداست، همدیگر را تکمیل می کنند. رنگ های متضاد ذهن را تحریک کرده و باعث می شوند تا بیدار بمانید. بیدار ماندن خلاف هدف ماست.

کلام آخر

به طور کلی، بهترین رنگ ها برای خواب که می توانید برای دیوار اتاق خواب استفاده کنید، رنگ های ملایم طبیعی هستند که بیش از حد پررنگ یا تحریک کننده نباشند. توصیه ما استفاده از رنگ آبی، زرد، صورتی، سبز، نقره ای یا نارنجی ملایم و کمرنگ است. معمولا پیشنهاد می کنیم که از رنگ های پررنگ یا خیلی روشن دوری کنید زیرا این رنگ ها یا بیش از حد کسل کننده یا بیش از حد تحریک کننده هستند.

بدترین رنگ ها برای اتاق خواب قرمز، بنفش، قهوه ای، سفید یا خاکستری هستند و کمتر برای رنگ دیوار اتاق خواب توصیه می شوند. اما اگر به یکی از این رنگ ها علاقه دارید، پیشنهاد می کنیم که به عنوان رنگ آکسان در دکوراسیون اتاق خواب بکار برده شود. استفاده از آن به عنوان یک رنگ مکمل برای یک رنگ آرامش بخش دیگر توصیه می شود. این به شما این امکان را می دهد که رنگ های مورد علاقه خود را داشته باشید بدون اینکه در خواب شما اختلال وارد شود.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.