Take a fresh look at your lifestyle.
مرور برچسب

حافظ

نام : خواجه شمس‌الدین محمد بن بهاءالدّین محمد شیرازی

القاب: لِسان‌ُالْغِیْب، تَرجُمانُ الْاَسرار، لِسان‌ُالْعُرَفا و ناظِم‌ُالاُولیاء

ولادت : 727 هجری قمری

وفات : 792 هجری قمری

پیشه : شاعر

سبک نوشتاری : سبک عراقی

آثار: دیوانه

خلاصه زندگینامه حافظ شیرازی

خواجه شمس‌ُالدّینْ محمّدِ بن بهاءُالدّینْ محمّدْ حافظِ شیرازی ملقب به به لِسان‌ُالْغِیْب، تَرجُمانُ الْاَسرار، لِسان‌ُالْعُرَفا و ناظِم‌ُالاُولیاء شاعر سدهٔ هشتم هجری ایران در تاریخ ۷۲۷ هجری قمری در شیراز متولد شد.

انصاری کازرونی معتقد است که اصالت خاندان حافظ عراق عجم ست و اهل همدان بوده و فقط زادگاه حافظ در شیراز می باشد. اما فخرالدین قزوینی می گوید که نیاکان حافظ اهل کوپای اصفهان بودند و همچنین در روزگار اتابکان فارس به شیراز مهاجرت و در ۷۹۲ هجری قمری در شیراز درگذشت. مقبره وی در منطقه حافظیه شیراز می باشد.

شاید جالب باشد که بدانید وی در دوره جوانی و نوجوانی شاگرد نانوا بوده به روایتی حافظ خواندن و نوشتن را در مکتب خانه ای نزدیک نانوایی آموخته.

همانطور که می دانید بیشتر شعر های وی غزل بوده که به مجموعه غزلیات حافظ شهرت دارد. می توان گفت سبک و سیاق حافظ بسیار به خواجوی کرمانی شباهت دارد.

مطابق تقویم رسمی ایران 20 مهر را روز بزرگ‌داشت حافظ نامیدند و هرسال در این روز مراسم بزرگ‌ داشت حافظ در محل آرامگاه او در شیراز با حضور جمعی از پژوهشگران ایرانی و خارجی برگزار می‌شود.

بررسی دیوان حافظ

دیوان حافظ مجموعه از از شعر های وی است که بیش از دویست سال از اوّلین چاپ رسمی این دیوان می گذرد.

بخش عمده دیوان حافظ غزلیات شامل می شود. دیوان اشعار حافظ شامل ۵۰۰ غزل 7 تا 12 بیت است. دیگر آثار حافظ همچون : قصیده‌ها، مقطعات، مثنوی‌ها، رباعیات از اهمکیت کمتری برخورار است.

دیوان حافظ تا کنون به زبان فارسی و دیگر زبان ها و در اشکال متفاوت بیش از 400 بار به چاپ رسیده است.

برخی معتقدند که حافظ در سال 770  دیوانش را ویرایش می‌کند. اما هیچ دست‌ نویسی از این نسخه یافت نشده. برخی نیز معتقدند که شاگردش محمد گلندام نسخه‌ای با مقدمه‌ای که ظاهراً ارزش زندگی‌نامه‌ای دارد پس از مرگ حافظ آن را گردآوری نموده.

شعر دلتنگی حافظ (اشعار حافظ درباره هجر و فراق و دوری)

شعرهای حافظ در مورد دلتنگی و فراق را در این نوشته بخوانید. اشعار حافظ که مضمون دلتنگی دارند به تفکیک اشعار کوتاه حافظ درباره دلتنگی و اشعار بلند حافظ در مورد دلتنگی تقدیم شما همراهان مینویسم.

به مستوران مگو اسرار مستی (متن کامل شعر به همراه معنی)

یکی از اشعار زیبای حافظ غزل شماره 245 از غزلیات حافظ است که در بخشی از آن چنین آمده: "به مستوران مگو اسرار مستی حدیث جان مگو با نقش دیوار" در ادامه متن کامل شعر به مستوران مگو اسرار مستی همچنین معنی شعر به صورت بیت به بیت آورده شده است.

۱۴ شعر در وصف بهار از حافظ شیرازی خوش سخن

در نزدیکی سال جدید و فصل بهار هستیم شاید شما از طرفداران شعر و به خصوص اشعار حافظ باشید یا این که دوست دارید با اشعار حافظ بیشتر آشنا شوید. حافظ در مورد بهار اشعار زیادی سروده است که در ادامه این مطلب چند شعر در وصف بهار از حافظ برایتان

زهی خجسته زمانی که یار بازآید (متن شعر و تفسیر)

یکی از شعرهای زیبای حافظ شعر "زهی خجسته زمانی که یار بازآید" می آید که غزل شماره ۲۳۵ از دیوان حافظ است. در ادامه متن کامل شعر به همراه معنی و تفسیر آن را بخوانید. متن شعر زهی خجسته زمانی که یار بازآید زهی خجسته زمانی که یار بازآید