Take a fresh look at your lifestyle.

نحوه نگهداری نخل شامادورا در خانه، علت آفات و مشکلات رایج

نخل شامادورا (Chamaedorea elegans) گیاهی است که خواستگاه آن مناطق استوایی و گرمسیری است. نخل شامادورا به عنوان گیاهی آپارتمانی که دارای مقاوت خوبی بوده و برای تصفیه هوا مفید است شناخته می شود. نخل شامادورا نیاز به شرایط نگهداری سخت و پیچیده ای ندارد اما اگر حداقل نیازهای مراقبت از آن را رعایت نکنید با مشکلاتی از قبیل زرد و خشک شدن برگ ها، رشد کم یا آفات روبرو می شوید. در ادامه مطلب نحوه نگهداری و شرایط ایده آل برای آبیاری، کوددهی، نحوه تکثیر و مقابله با مشکلات رایج نخل شامادورا توضیح داده شده است.

شرایط و نحوه نگهداری از نخل شامادورا در آپارتمان

در ادامه همه اطلاعات مفید برای نگهداری درست و اصولی از نخل شامادورا آورده شده است:

خاک مناسب برای نخل شامادورا

برای حفظ سلامتی و سالم ماندن گیاه، نخل شامادورا آن را در گلدانی که مناسب با اندازه گیاه باشد بکارید. بهترین خاک برای نخل شامادورا خاکی است که مقدار خاک برگ آن بیشتر از خاک اصلی باشد. خاک باید زهکشی شده باشد و زمانی که نخل را آبیاری میکنید مقداری از آب از کف گلدان خارج شود. خاک مناسب برای رشد نخل شامادورا نباید حالت اسفنجی داشته باشد زیرا سبب خراب شدن گیاه میشود.

خاک نخل شامادورا باید مخلوطی از شن، خاک برگ و خاک باغچه یا همان خاک مناسب رشد گیاه باشد.

نور مناسب برای رشد نخل شامادورا

نخل شامادورا به دلیل اینکه گیاهی آپارتمانی می باشد نیاز به نور مستقیم خورشید ندارد اما باید در محیطی روشن نگهداری شود. نور نا کافی باعث میشود که گیاه افتاده به نظر برسد و نور مستقیم و زیاد نیز سبب میشود برگ های گیاه بسوزد. اگر شامادورا را کنار پنجره قرار می دهید بهتر است در غرب یا شرق باشد که نور صبح یا غروب را دریافت کند این نور برای نخل شامادورا بسیار مناسب می باشد. در واقع بهترین و مناسب ترین نور برای رشد گیاه شامادورا جایی است که نور غیر مستقیم اما زیاد به آن برسد.

نخل شامادورا جزو گیاهان آپارتمانی که به نور زیاد احتیاج ندارند می باشد

طریقه آب دادن به نخل شامادورا

سیستم ریشه ای گیاه شامادورا ظریف و ضعیف می باشد بنابراین تنها هفته ای دو تا سه بار گیاه را آبیاری کنید. هدف از آبیاری گیاه باید این باشد که خاک آن همیشه مرطوب بماند. خاک خیلی مرطوب و خیس ممکن است باعث پوسیدگی ریشه نخل شامادورا شود. میتوانید با انگشت خود مقدار رطوبت موجود در خاک را شناسایی کنید و اگر دیدید خاک گیاه خشک می باشد آن را آبیاری کنید. برای آبیاری نخل شامادورا از آب سرد و یا گرم استفاده نکنید بهتر است آب را بیرون بگذارید به دمای محیط برسد سپس گیاه را با آن آبیاری کنید.

حتما آب اضافی که از کف گلدان خارج میشود را دور بریزید زیرا سبب پوسیدگی گیاه خواهد شد.

دمای مناسب برای نگهداری از نخل شامادورا

نخل شامادورا در آب و هوای متوسط و مرطوب رشد میکند، دمای مناسب برای رشد نخل شامادورا 18 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد. نخل شامادورا به دلیل اینکه گیاهی گرمسیری می باشد در محیط سرد ممکن است یخ بزند و از بین برود.

کود مناسب برای نخل شامادورا

در فصل بهار و تابستان که گیاه در حال رشد می باشد کود دادن به نخل شامادورا بهتر و مناسب تر می باشد، در فصل زمستان که نخل شامادورا در حال استراحت و خواب می باشد بهتر است کود دهی انجام نشود. همچنین بهتر است ماهی یکبار نهایت دو بار به نخل شامادورا کود بدهید.

بهترین نوع کود برای رشد ایده آل نخل شامادورا، کود مایع است زیرا به راحتی می تواند از ریشه های ظریف گیاه عبور کرده و به همه قسمت های آن برسد. کود باید حاوی پتاسیم، نیتروژن و فسفر باشد.

چگونه نخل شامادورا را تکثیر کنیم؟

روش تکثیر شامادورا از طریق بذر

رشد و تکثیر گیاهان آپارتمانی از طریث بذر سخت و زمان بر می باشد. بهترین زمان تکثیر و کاشت بذر شامادورا از اواسط بهار تا اوایل تابستان می باشد. مراحل تکثیر شامادورا از طریق بذر به شرح زیر است:

 1. ابتدا به مدت هفت روز بذر شامادورا را درون آب خیس کنید و هر روز این آب را تعویض کنید.
 2. بعد از اتمام هفت روز بذر ها را در یک گلدان بکارید خاک گلدان باید حاوی خاک برگ، پرلیتو و ماسه باشد.
 3. بذر را بعد از کاشت در گلدان در محیطی گرم نگهداری کنید. دمای محیط بین 29 تا 33 درجه سانتی گراد باشد.
 4. دور گلدان را با یک پلاستیک بپوشانید تا رطوبت را در خود نگه دارد.
 5. به هیچ عنوان گلدان را زیر نور آفتاب قرار ندهید. بهتر است در سایه باشد.
 6. چند ماه ممکن است طول بکشد تا جوانه ها از خاک بیرون بیایند بعد از اینکه چند سانت جوانه ها از خاک بیرون آمدند آنها را خارج کنید و در گلدان دیگری بکارید.

گیاه شامادورا یک گیاه برای خواب راحت است و می توانید آن را در اتاق خواب خود قرار دهید.

مشکلات نخل شامادورا و نحوه رفع آن ها

ممکن است بعد از مدتی نخل شامادورا مشکلاتی برایش ایجاد شود و تغییر شکل پیدا کند. در ادامه مشکلات مختلفی که ممکن است برای نخل شامادورا ایجاد شود را بررسی کرده ایم.

علت خشک شدن نخل شامادورا

اگر نخل شامادورا برگ هایش خشک شده باشد به دلیل نرسیدن رطوبت و آبیاری کم می باشد. این گیاه نیاز به رطوبت دارد. بهتر است هر 2 روز در میان کمی گیاه را آبیاری کنید و آب بر روی برگ های آن اسپری کنید. استفاده از دستگاه بخور برای سالم ماندن و خشک نشدن این مدل گیاهان بسیار مناسب می باشد

چرا نخل شامادورا زرد میشود

نخل شامادورا یک گیاه تقریبا مقاوم می باشد ولی ممکن است در بعضی از شرایط این گیاه رنگ برگ هایش زرد شود اما زرد شدن برگ گیاهان همیشه ناشی از مشکلات خاصی نیست و گاهی کاملا طبیعی است و خود به خود برطرف می شود. مهم ترین دلایلی که باعث زرد شدن برگ نخل شامادورا می شود به شرح زیر می باشد:

 • کود دادن بیش از حد به گیاه
 • کم یا زیاد آبیاری کردن آن
 • خاک نامناسبی که باعث میشود گیاه نتواند خوب نفس بکشد و اکسیژن دریافت کند.
 • نور زیاد باعث زرد شدن برگ نخل شامادورا می شود.
 • ممکن از گیاه دچار بیماری یا آفت شده باشد.
 • دمای محیط که برای گیاه یا سرد و یا گرم می باشد.

چرا نخل شامادورا رشد نمی کند

اگر نخل شامادورا شما رشد نمی کند به دلیل نگهداری نادرست و شرایط آن می باشد برخی از دلایل عدم رشد نخل شامادورا شامل:

 • گیاه نور کافی دریافت نمی کند
 • گلدان گیاه مناسب نمی باشد و یا ممکن است زیاد گیاه را جابه جا میکنید.
 • آبیاری درست و اصولی انجام نمی دهید. شامادورا باید خاکش همیشه کمی مرطوب باشد.

آفات نخل شامادورا

در بعضی از شرایط ممکن است روی برگ های نخل شامادورا لکه های سیاه مشاهده شود این لکه ها اگر به صورت کم باشد برای خود گیاه می باشد اما اگر به صورت زیاد و پراکنده آن ها را روی گیاه مشاهده کردید نشان وجود آفت نخل شامادورا می باشد. اگر رنگ لکه ها قهوه ای باشد و به صورت نامنظم در قسمت وسط برگ ها باشد نشان وجود بیماری قارچی و اگر در قسمت حاشیه برگ ها باشد احتمال آلودگی به آفت کنه وجود دارد.

علت سفید شدن برگ شامادورا

علت سفید شدن برگ شامادورا
سفید شدن برگ شامادورا

سفید شدن برگهای نخل شامادورا به دلیل وجود نوعی شپشک می باشد. این شپش های آرد آلود می توانند به نخل شامادورا آسیب زیادی برسانند. این شپشک های آرد آلود، سفید و کرکی هستند. برای از بین بردن این شپشک ها باید روی آنها آب را با کمی مایع ظرفشویی حل کنید و بپاشید و یا میتوانید با دست آنها را جدا کنید. زمانی که گیاه دچار افت میشود آن را از سایر گیاهان خود دور کنید.

شامادورا یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی برای تصفیه هوا می باشد

سوالات متداول درباره نخل شامادورا

چرا نوک برگ گیاه شامادورا قهوه ای میشود؟

قهوه ای شدن یا تغییر رنگ نخل شامادورا به دلیل آبیاری بیش از اندازه آن می باشد.

علت رشد نکردن نخل شامادورا چیست؟

تگر نخل شامادورا رشد کافی ندارد به احتمال زیاد نور آن نامناسب می باشد.

آیا نخل شامادورا سمی می باشد؟

این گیاه به هیچ عنوان سمی نمی باشد.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.