Take a fresh look at your lifestyle.

آیا در محرم می شود عقد کرد ؟

از نظر شیعه، ازدواج و عقد کردن در ماه محرم ممنوعیتی شرعی ندارد، اما به دلیل اهمیت بالای این ماه برای عزاداری و یادبود شهادت امام حسین (ع) و یارانش در واقعه عاشورا، توصیه می‌شود که مراسم شادی و جشن‌ها در این ماه برگزار نشود. بسیاری از شیعیان به احترام این ایام، مراسم عقد و ازدواج خود را به بعد از محرم موکول می‌کنند.

در واقع، این توصیه بیشتر جنبه عرفی و اجتماعی دارد تا شرعی. از دیدگاه فقهی و شرعی، عقد ازدواج در محرم صحیح و معتبر است، اما به دلیل احترام به ایام عزاداری و فرهنگ حاکم در جوامع شیعی، بهتر است مراسم‌های جشن و شادی در این ماه انجام نشود.

برای مثال، در کتاب‌های فقهی معتبر مانند “تحریر الوسیله” نوشته امام خمینی (ره) یا “عروة الوثقی” اثر سید محمد کاظم یزدی، اشاره‌ای به حرمت عقد در ماه محرم نشده است، اما توصیه به رعایت حال و هوای عزاداری و احترام به ایام سوگواری وجود دارد.

از نظر مراجع تقلید، انجام عقد ازدواج در ماه محرم و صفر اشکالی ندارد اما برگزاری مجالس جشن و شادی در این ایام توصیه نمی‌شود و به طور کلی بهتر است که این مراسم به بعد از ایام عزاداری موکول شود.

  • آیت‌الله خامنه‌ای: انجام عقد در ایام عزاداری فی‌نفسه منعی ندارد، اما برگزاری مجالس جشن و انجام کارهایی که موجب هتک و بی‌حرمتی گردد، در این ایام جایز نبوده و حرام است
  • آیت‌الله مکارم شیرازی: خواستگاری و عقد کردن در ایام شهادت و عزاداری و محرم و صفر اشکالی ندارد، اما بهتر است که به صورت مهمانی ساده باشد و از برگزاری مراسم شادی پرهیز شود. جنبه‌های شادی باید حذف شود و فقط به اصل عقد اکتفا شود

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.