Take a fresh look at your lifestyle.

هفت سوره شب جمعه برای اموات که بافضیلت تر هستند را بشناسید

اموات دستشان از این دنیا کوتاه است و خواندن قرآن برای آنها سبب آرامش روحشان می شود. شب جمعه فرصت بسیار خوبی برای دعا کردن و قرآن خواندنن برای اموات است. در ادامه این مطلب هفت سوره که در شب جمعه برای اموات می توان خواند و بسیار بافضیلت می باشد نوشته شده است.

خواندن چه سوره هایی برای اموات فضیلت دارد؟

پیامبر اعظم (ص) می فرمایند:

مردگانتان را که در قبرها آرمیده‌اند، از یاد نبرید. مُردگان شما امید احسان شما را دارند، مُردگان شما زندانی هستند و به کارهای نیک شما رغبت دارند. آنها خود قدرت انجام کاری را ندارند، شما صدقه و دعایی به آنها هدیه کنید.

خواندن بعضی از سوره ها بسیار بافضیلت است و برای اموات ثواب بسیاری دارد.

سوره فاتحه

امام صادق (ع) فرموده است زمانی که در شب جمعه وارد قبرستان می شوید سوره فاتحه را بخوانید زیرا مردگان با خواندن سوره فاتحه متوجه حضور شما می شوند و سبب خوشحالی و شادی روحشان می شوند.

امام صادق (ع) روایت شده است که فرموده اند: مرده به خاطر طلب رحمت و آمرزشی که برای او می‌شود شادمان می‌گردد، همان گونه که زنده بوسیله هدیه‌ای که به او می‌دهند، خوشحال می‌گردد.

سوره یس

خواندن یک مرتبه سوره یس ثوابی برابر با ختم قرآن دارد. برای شادی روح اموات در شب جمعه سوره یس را بخوانید این سوره سبب آسان شدن آخرت برای مردگان می شود.

سوره تبارک

سوره تبارک از سوره های بسیار بافضیلت قرآن می باشد. این سوره عذاب دوزخ را برای اموات کم می کند و سبب آمرزش و مغفرت گناهان آنها می شود و خواننده نیز از ثواب آن بی نصیب نمی باشد.

امام صادق علیه السّلام فرمودند: سوره «تبارک» بالای سر قبر میت خوانده شود تا موجب رفع عذاب قبر از او گردد.

سوره احزاب

پیامبر و اهل بیت ایشان بسیار سفارش کرده اند که هیچ وقت اموات را از یاد نبرید و در شب جمعه برای آنها سوره احزاب را قرائت کنید زیرا این کار بهترین خیراتی است که می توانیم برای شادی روحشان به آنها هدیه کنیم.

سوره صافات

امام صادق علیه السلام در خصوص خواندن سوره صافات فرموده است: هر که سوره صافات را در هر روز جمعه قرائت نماید، همواره در حفظ و امان الهی بوده و بلاها در زندگی دنیایی، از او دفع می شود. روزی فراوانی از جانب خداوند به او داده می شود و برای اموات آن پاداش اخروی بسیاری خداوند عطا می کند و سبب دور شدن آنها از آتش دوزخ می شود.

سوره اناانزلنا برای اموات

امام رضا (ع) فرمودند: هر کس قبر مؤمنی را زیارت کند و در کنار آن هفت مرتبه إنّا انزلناه بخواند، خداوند او را با صاحب قبر می‌آمرزد. سوره اناانزلنا بسیار برای اموات بافضیلت می باشد و بهتر است هر شب جمعه خوانده شود.

آیت الکرسی برای اموات

خواندن آیت الکرسی برای مردگان بسیار بافضیلت می باشد. در روایات هر کس آیت الکرسی را بعد از تمام شدن نماز خود بخواند هر خواسته ای داشته باشد خداوند مستجاب می کند و سبب آمرزش گناهان اموات شخص در آن دنیا خواهد شد.

ثواب خواندن قرآن برای اموات

امام علی (ع) می فرمایند«ای مردم، ما و شما برای ماندن آفریده شده ایم نه برای از بین رفتن، شما با مرگ از دنیا نمی روید بلکه از خانه ای به خانه دیگر منتقل می شوید؛ بنابراین، زاد و توشه خانه ای که باید به جانب آن حرکت کنید و جاوید باشید را فراهم سازید» برای آسان کردن آخرتتان بهتر است تا زمانی که در این دنیا هستید برای خود توشه مناسب جمع کنید و برای امواتی که اکنون در بین ما نیستد نیز با خواندن قرآن سبب شادی و آرامش روحشان شویم. قرآن خواندن برای اموات بیشتر از این که برای آنها ثواب داشته باشد برای خودمان دارای ثواب می باشد.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.