Take a fresh look at your lifestyle.

متن کوتاه درباره امانت داری (جملات و احادیث بزرگان در مورد امانت داری)

امانت برگرفته از کلمه امن به معنی اطمینان است و اصطلاح امانت دار برای شخصی بکار می رود که از هرآنچه نزد او سپرده می شود بخوبی محافظت و نگهدای می کند تا به صاحبش برگرداند. در قرآن چند مرتبه از کلمه امانت یاد شده و امانتداری به عنوان ویژگی پیامبران معرفی شده است. بویژه حضرت محمد (ص) که به سبب امانتداری به امین مشهور شده بودند. در این مطلب مجموعه ای از متن کوتاه درباره امانت داری را با شما به اشتراک می گذاریم.

متن کوتاه در مورد امانت داری

کلمه “امانتداری” در لاتین به معنی fiducia یا اعتماد می باشد. مسئولیت امانتداری به معنای اقدام به نفع طرف مقابل است که به این وظیفه بالاترین سطح مراقبت ممکن را می دهد.

امانت داری یکی از دستورات اسلامی می باشد که همواره بر آن تاکید شده و همه نعمت های الهی را دربرمی گیرد و نباید چنین تصور کرد که امانتداری تنها به کالا یا شیء که به فرد سپرده شده اطلاق می شود، بلکه حتی راز و گفتگوهای شخصی مردم با شما امانت داری محسوب می شود.

در ادامه این مطلب متن کوتاه درباره امانت داری از اشخاص بزرگ همچون حضرت محمد (ص) و دیگر بزرگان را جمع آوری کرده ایم. همچنین در مینویسم، جملاتی در مورد خیانت و نامردی برای استوری را در اختیار شما قرار داده ایم.

متن کوتاه درباره امانت داری ( از اشخاص بزرگ)

برترین درجات ایمان یک انسان، امانت‌ داری و امین بودن او است.

راستی، امانت است و دروغ گفتن خيانت.

((بوذرجمهر))

هركس كتاب را به امانت (عاريه) داد، يك دستش را بايد بريد و هرکس پس بدهد، هر دو دستش را.

(مثل فارسی)

كسی كه امين نباشد و امانت را برنگرداند، خسارت خواهد ديد.

امام علي (ع)

تقواى الهى پيشه كنيد و امانت را به كسى كه شما را امين دانسته است، باز گردانيد، زيرا حتّى اگر قاتل اميرالمؤمنين عليه السلام امانتى را به من بسپرد هر آينه آن را به او بر مى گردانم.

امام صادق (ع)

چيزهای كوچك به راستی كوچك هستند، اما امين بودن در چيزهای كوچك، كار بزرگی است.

((مادر ترزا))

كسی كه امانت را ناچيز شمارد و به آن خيانت كند و نفس و دين خود را از خيانت پاك نگرداند، قطعاً ذلّت و رسوايی را در دنيا به خود وارد ساخته و او در آخرت ذليل‌ تر و رسواتر خواهد بود.

امام علي (ع)

از محالات است كه كسی را برای آنچه كه هست، دوست بدارند. بيشتر آدمها چيزی را در ديگران دوست دارند كه خود به آنها امانت می دهند: خودشان را، تفسير و برداشت خودشان را از او ….

((گوته))

صداقت عمل شخص امین، نشانه صداقت عقیده و ایمان او است.

من با دو نفر جنگ خواهم كرد: مردی كه چيزی را ادعا كند كه شايسته‌ آن نيست و مردی كه از ادای حقّی (امانتی) كه به عهده دارد، امتناع بورزد.

امام علي (ع)

هرگز كتابی به كسی امانت ندهيد، چون به شما برگردانده نمی شود. من تمام كتابهای كتابخانه ام امانتی است كه از ديگران گرفته ام.

((آناتول فرانس))

جملات امام علی(ع) درباره فقر

جملات کوتاه در مورد امانت داری

تاجری كه (‌در تجارت خود) امانت‌ دار، راستگو و مسلمان باشد، روز قيامت با شهداء است (محشور می شود.)

حضرت محمد (ص)

شخص امین آن کسی است که از خدا می‌ ترسد.

اگر بخندی، دنيا با تو می خندد و اگر گريه كنی، تنها خود، گريه خواهی كرد؛ زيرا زمين پير و اندوهگين بايد شادمانی ات را امانت بگيرد، در حالی كه به اندازه‌ كافی، درگير دشواری های خويش است.

((الاويلر ويلكاكس))

قطعی است كه امر ما (اهل بيت) سخت است و بس دشوار. آن را تحمل نمی كند، جز مؤمنی كه خداوند قلب او را برای ايمان آزمايش نموده است و حديث ما را جز دل‌ های امين و عقول و خِردهای متين نگاه نمی دارد.

امام علی (ع)

متن زیبا در مورد صداقت و راستگویی 

متن کوتاه در مورد امانت داری

گاهی لازم است از خودت دلگیر شوی
یقه خودت را بگیری
به خودت تلنگر بزنی
و برای آنهایی که اجازه دادی به تو زخم بزنند
باید از خودت حساب پس بگیری
این قلب امانت است
نباید هرگز محتاج مرهم بشود…

اگر در كارهای كوچك درستكار باشيد، در كارهای بزرگ نيز درستكار خواهيد بود؛ و اگر در امور جزئی نادرست باشيد، در انجام وظايف بزرگ نيز نادرست خواهيد بود. پس اگر در مورد ثروت‌ های دنيوی، امين و درستكار نبوديد، چگونه در خصوص ثروت‌ های حقيقی آسمانی به شما اعتماد خواهند كرد؟

انجيل لوقا

امانتداری در روح و روان انسان های پاک سیرت وجـود دارد و هـمـواره در گـفـتـار، رفتار، کردار و اعمال آنان نمایان است.

مردانِ كارآزموده‌ اجتماعی و سياسی با حالات تصنّعی می توانند خود را بر فراستِ زمامداران عرضه كنند، و خوش خدمتی خود را به رخ آنان بكشند، در صورتی كه پشت اين نقاب ساختگی، نه خيرخواهی و خيرانديشی دارند و نه امانت‌داری برای انجام وظايف خود.

امام علي (ع)

کسی که در دنیا در یک امانت خیانت ورزد و به صاحبانش رد نکند تا اینکه مرگ او فرا برسد، او بر آئین من (اسلام) نمرده است!

پیامبر (ص)

مسير تقوا روشن است و رونده‌ آن راه، بَرنده‌ سود و امانتدار آن، حافظ آن از نابودی است.

امام علي (ع)

بر تو باد به مصاحبان كهنه و حذر كن از مصاحبت مصاحبان تازه كه ايشان را عهدی و امانتی و وفایی نیست و بر حذر باش از همه هر کس هر چند اعتماد بسیار داشته باشی.

امام جعفر صادق (ع)

دو طرف صراط، امانت و صله‌ رحم است. پس كسی كه در امانت مردم خيانت نكرده است و با خويشان خود نيكی كرده از صراط به آسانی می گذرد، زود به بهشت می رود و كسی كه خيانت در امانت‌ ها كرده و قطع صله‌ رحم كرده است عمل ديگر او را نفع نمی دهد و صراط او را در آتش می افكند.

حضرت محمد (ص)

امانت‌ داری باعث غنی و بی‌ نیازی انسان می‌ شود در صورتی که خیانت، فقر و بینوائی را به دنبال خواهد داشت.

هر كه خيانت كند امانتی را در دنيا و به اهلش پس ندهد تا مرگ او را دريابد بر غير ملت من مرده باشد و حق تعالی در قيامت از او در خشم باشد.

حضرت محمد (ص)

برحذر باش! مبادا اسرار کسی را فاش کنی و یا به دنبال ریاست‌طلبی باشی مُسلّماً این دو خصلت هر دو مایة نیستی و هلاکت انسان به شمار می‌ آیند.

امام حسن عسکری (ع)

سه چيز است كه خدا به هيچ وجه در آن رخصتی نداده است: اول پس دادن امانت از هر كه باشد خواه نيكوكار و خواه بدكار، دوم وفا به عهد و پيمان كردن خواه با نيكوكار و خواه با بدكار، سوم نيكی با پدر و مادر خواه نيكوكار باشند و خواه بدكردار.

امام محمد باقر (ع)

یكی از بزرگترین خیانَتها، خیانت در ودیعه و امانت‌ های مردم است.

امام علی (ع)

بدترین مردم کسی است که پای‌ بند به امانت‌ داری نیست و از خیانت و تعدّی به دیگران هم دست‌ بردار نیست.

امام علی (ع)

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.