Take a fresh look at your lifestyle.

راه‌های ساده برای ایجاد انگیزه (کاربردی و نتیجه بخش)

روش های ساده برای افزایش انگیزه

قبل از اینکه راه‌های ساده برای ایجاد انگیزه را با هم مرور کنیم چند جمله ساده بخوانیم که به ایجاد انگیزه در شما کمک می کند. زیرا خواندن جملات انگیزشی نیز یکی از راه های ساده برای ایجاد انگیزه است. وین دایر می گوید: «بدبخت باش یا در خود انگیزه ایجاد کن. انتخاب با شماست.» زیگ زیگلار می گوید مردم اغلب می‌گویند که انگیزه دوام نمی‌آورد. خوب، حمام کردن هم این چنین است. به همین دلیل است که آن را روزانه توصیه می‌کنیم.» «من مشغول فکر کردن بودن و به این نتیجه رسیدم که اگر کسی برای ایجاد انگیزه از من پشتیبانی کند، می‌توانم تغییر بزرگی ایجاد کنم. اما هیچ کس از من پشتیبانی نکرد و بنابراین من جای آن شخص را برای خودم پر کردم.»

27 راه ساده برای ایجاد انگیزه

برخی از روزهای با انگیزه بیدار می‌شوید و آماده‌ی ایجاد تغییر هستید. اما بعضی روزها احساس سنگینی می‌کنید و ادامه‌ی زندگی و یافتن انگیزه درونی برایتان دشوار می‌شود. حداقل تجربه به من این را ثابت کرده است.

بنابراین، طی 10 سال گذشته راه‌های ساده و استراتژی‌های هوشمندانه‌ای را برای ایجاد انگیزه و ادامه کار پیدا کردم. در ادامه، 27 مورد از توصیه‌ها و عادت‌های مورد علاقه من برای ایجاد و افزایش انگیزه برای شروع کار ها آورده شده است.

1. فقط شروع کنید و اجازه دهید انگیزه در طی مسیر ایجاد شود.

برای شروع کار نیازی نیست که منتظر ایجاد انگیزه بمانید. اگر می‌خواهید هر روز به طور پیوسته کار کنید، پس مجبورید در هر حالتی به کار ادامه دهید.

و نکته جالب این است که بعد از مدتی کار کردن، شرایط راحت‌تر و سرگرم‌کننده‌تر می‌شود و در نهایت انگیزه در طی مسیر ایجاد خواهد شد.

2. با کارهای کوچک شروع کنید.

اگر یک پروژه یا کاری بیش از حد بزرگ و دلهره‌آور است، اجازه ندهید به اهمال‌کاری منجر شود. در عوض، آن را به مراحل کوچک تقسیم‌بندی کنید و سپس با انجام یکی از این مراحل کار را شروع کنید.

3. از قدم‌های بسیار کوچک شروع کنید

اگر تقسیم‌بندی کارها و شروع آن با قدم‌های کوچک موجب به اهمال‌کاری می‌شود، بهتر است با قدم‌های بسیار کوچک شروع کنید. همین!

زیرا مهم‌ترین نکته در شروع کار و ایجاد انگیزه در طی مسیر انجام آن است.

4. حواس‌پرتی‌های روزانه را کاهش دهید

وقتی حواس‌پرتی‌های زیادی در اطراف شما وجود داشته باشند، تمرکز کردن و متمرکز ماندن برای شما دشوار خواهد بود. بنابراین، در دفتر کار خود را ببندید. گوشی موبایل خود را در حالت بی صدا در جایی دور از میز کار خود قرار دهید. از افزونه‌های مرورگر مانند StayFocusd برای ردیابی مسیر حرکت خود استفاده کنید.

5. از افراد مهم زندگی خود بخواهید که بر کار شما نظارت داشته باشند

به دوستان خود بگویید که در شبکه‌های اجتماعی، با استفاده از گوشی و یا در زندگی واقعی چه کارهایی را انجام خواهید داد. سپس، از یک یا چند نفر از آن‌ها بخواهید تا به طور منظم روند کار و پیشرفت شما را چک کنند.

با انجام این کار، به احتمال زیاد کارها را به تعویق نمی‌اندازید و یا در صورت مواجه با اولین مانع تسلیم نخواهد شد.

6. از افراد مهم زندگیتان انگیزه بگیرید.

وقت کمتری را با افراد منفی که همیشه به جنبه تاریک یا بی‌احساس چیزها نگاه می‌کنند، سپری کنید.

سعی کنید بیشتر وقت خود را در کنار افراد مشتاق یا با انگیزه باشید و اجازه دهید انرژی آنها به شما منتقل شود.

7. از افرادی که نمی‌شناسید انگیزه بگیرید.

برای ایجاد انگیزه خود را به افراد نزدیک و اطرافیانتان محدود نکنید. صدها هزار نقل قول، کتاب، پادکست، وبلاگ و داستان‌های موفقیت وجود دارند که می‌توانند به شما در ایجاد انگیزه و حفظ آن کمک کنند.

8. به موسیقی گوش دهید که به شما انرژی می‌دهد.

یکی از ساده‌ترین کارهایی که وقتی سطح انرژی پایین است یا انگیزه لازم را ندارم انجام می‌دهم، گوش دادن به موسیقی تند و الهام‌بخش است. یک استراحت کوتاه با گوش دادن به موسیقی یا پیاده‌روی همراه با گوش دادن به موسیقی معمولا کارساز است.

9. خوش‌بینی را پیدا کنید

بدبینی می‌تواند انرژی و انگیزه شما را کامل از بین ببرد. اما روش مثبت و سازنده‌ی نگاه کردن به کارها می‌تواند سطح انرژی شما را تقویت کرده و در نتیجه در شما ایجاد انگیزه کند.

بنابراین، اگر در شرایطی قرار دارید که احساس خوش‌بینی نمی‌کنید، این سوال را از خود بپرسید:

«آیا نکته‌ی خوبی در مورد این شرایط وجود دارد؟ فرصت نهفته در چنین شرایطی کدام است؟»

10. در صورت لغزش با خود مهربان باشید.

وقتی می‌لغزید یا شکست می‌خورید، گرفتار شدن در دام سرزنش کردن خود بسیار محتمل است. اما تجربه نشان می‌دهد که این نتیجه‌ی خوبی نخواهد داشت. تنها احساس شما بدتر شده و انگیزه‌ی خود را از دست خواهید داد.

بنابراین، دفعه‌ی دیگر این روش را امتحان کنید: با خود مهربان باشید، به آغاز راه برگردید و یک قدم کوچک به جلو بردارید.

11. در مورد شکست‌ها نگرش سازنده داشته باشید.

برای اینکه شکست‌های خود را ارزشمندتر و تاثیر منفی آن‌ها را کمتر کنید، نگرش سازنده نسبت به آن‌ها داشته باشید. وقتی می‌لغزید از خود بپرسید:

«از این شکست چه چیزی می‌توانم بیاموزم؟»

سپس، آن درس را بخاطر بسپارید و برای بهبود در کارهایی که انجام می‌دهید از آن‌ها کمک بگیرید.

12. خود را با خود مقایسه کنید و پیشرفت خود را ردگیری کنید.

به جای اینکه خود و انگیزه خود را با مقایسه با دیگران که خیلی جلوتر از شما هستند، از بین ببرید خود را با خود مقایسه کنید و پیشرفت حاصل را ردگیری کنید.

13. رقابت دوستانه

وقتی در مدرسه یا محل کار هستید، از رقابت دوستانه برای به پایان رساندن یک کار خسته‌کننده نهایت بهره را ببرید. همین عنصر رقابت موجب ایجاد انگیزه در شما خواهد شد.

و اگر تمایل داشته باشید می‌توانید یک جایزه کوچک برای این رقابت در نظر بگیرید تا انگیزه‌ی اضافی ایجاد شود؛ به عنوان مثال، خرید یک بستنی برای فرد برنده.

14. به خود یادآوری کنید که چرا در این راستا تلاش می‌کنید.

وقتی انگیزه و انرژی لازم برای ادامه کار را ندارید، فراموش کردن دلیل انجام کار امری عادیست. کافی است دو دقیقه وقت بگذارید و سه دلیل اصلی برای انجام یک کار خاص، تحصیل کردن، کار کردن، پس انداز یا هر چیز دیگر را بنویسید.

آن یادداشت را در جایی قرار دهید که هر روز بتوانید آن را ببینید یا در گوشی موبایل خود ذخیره کنید تا دسترسی به آن آسان باشد.

15. آنچه از آن فرار می‌کنید را به خود یادآوری کنید.

شما همچنین با در نظر گرفتن تاثیر منفی مسیر کنونی خود می‌توانید برای ادامه کار ایجاد انگیزه کنید. از خود بپرسید:

«اگر یک سال دیگر این مسیر را ادامه دهم، چه عواقبی برای من به همراه خواهد داشت؟ و اگر 5 سال دیگر همین راه را ادامه دهم، چطور؟

این تمرین به شما دلیل لازم برای ایجاد انگیزه برای شروع کار را می‌دهد.

16. برای آنچه که بدست آورده‌اید، شکرگزار باشید.

وقتی انگیزه کم می‌شود، از یک دریچه‌ی منفی به زندگی و جنبه‌های مختلف آن نگاه می‌کنید. برای این تمرکز خود بر نکات مثبت و آنچه که بدست آورده‌اید را حفظ کنید، از خود یک سوال بپرسید:

«3 چیزی که در زندگی آن‌ها را امری بدیهی تلقی می‌کنم اما در واقع باید نسبت به داشتن آن‌ها شکرگزار باشم، چه هستند؟»

پاسخ به این سوال می‌تواند داشتن سقفی بالای سر، آب تمیز و امرار معاش باشد.

17. چیزها را با هم ترکیب کنید.

بهتر است چند مورد از موارد گفته شده را با هم ترکیب کنید. برای انجام یک کار با خود یا دیگران رقابت کنید. وقتی کاری را انجام می‌دهید به جای انجام آن به شیوه‌ی همیشگی تغییری در آن ایجاد کنید. به موسیقی یا پادکستی گوش دهید که معمولا انتخاب اول شما نیستند. تنوع و تغییر روش خوبی برای ایجاد انگیزه هستند.

18. محیط کار خود را مرتب کنید.

چند دقیقه را صرف تمیز و مرتب کردن محیط کار خود کنید. من دریافتم که داشتن یک محیط کار مرتب و مینیمالیستی به من کمک می‌کند تا روشن‌تر فکر کنم، تمرکز بیشتری داشته باشم و برای مقابله با کار بعدی آماده باشم (یا حداقل یک قدم کوچک بردارم).

19. لیست کارهای خود را به یک مورد محدود کنید.

داشتن یک لیست کاری شلوغ می‌تواند دلیل اصلی بی‌انگیزگی باشد. بنابراین، سعی کنید لیست کارهای خود را یه یک مورد محدود کنید. یعنی به کاری که در حال حاضر برای شما بیشترین اهمیت را دارد یا شاید کاری که مدتهاست آن را به تعویق انداخته‌اید.

سپس، با یک قدم کوچک، متوسط یا بزرگ کار را شروع کنید. و یک لیست از سایر کارها را در جایی قرار دهید که بعدا بتوانید به آن‌ها رسیدگی کنید.

20. استراحت کردن را فراموش نکنید.

تجربه به من ثابت کرده است که کار کردن بدون وقفه یکی از اصلی‌ترین دلایل از بین رفتن انگیزه است. در عوض، به ازای هر 45 دقیقه کار، 15 دقیقه را برای استراحت کردن، خوردن یک میان وعده، هواخوری یا انجام کمی نرمش اختصاص دهید.

در این صورت، در پایان روز، هفته و ماه کارهای بیشتری را با کیفیت بالاتر انجام خواهید داد زیرا انرژی، تمرکز و انگیزه‌ی شما بیشتر است.

21. اندازه هدف خود را تنظیم کنید.

اگر دستیابی به یک هدف بزرگ برای شما طاقت‌فرساست، برای ایجاد انگیزه در خود هدف کوچک‌تری را تعیین کنید. و در مقابل، اگر هدف کوچک‌تر برای شما الهام‌بخش نیست، هدف را بزرگ‌تر کنید و تاثیر آن بر انگیزه‌ی خود را بررسی نمایید.

22. ورزش 

ورزش کردن تنها تاثیر مثبت بر روی سلامت فیزیکی شما ندارد بلکه 20-30 دقیقه ورزش در روز موجب رهایی از تنش‌های درونی و استرس می‌شود و تمرکز شما را افزایش می‌دهد.

23. 2 دقیقه وقت بگذارید و به موفقیت‌های خود بنگرید.

چشمان خود را ببندید و اجازه دهید خاطرات بزرگ‌ترین موفقیت‌هایتان در زندگی شما را دربرگیرند. مهم نیست که یان خاطرات به کدام بخش از زندگی شما تعلق دارند. بگذارید این خاطرات مثبت در شما موجب ایجاد انگیزه شوند.

24. به خود پاداش دهید و برای موفقیت‌های خود جشن بگیرید.

اگر برای اتمام یک کار یا موفقیت در انجام یک پروژه برای خود پاداشی در نظر گیرید، همین امر موجب ایجاد انگیزه در شما خواهد شد. اگر برای موفقیتی که به آن دست یافته‌اید جشن بگیرید؛ به عنوان مثال، آن را برای یک دوست تعریف کنید، احساس مثبت و انگیزه را در خود به وجود می‌آورید.

25. قبل از شروع کار کمی تحقیق کنید.

یادگیری از افرادی که به جایگاهی که می‌خواهید برسید، رسیده‌اند و کاری که می‌خواهید انجام دهید را انجام داده‌اند، می‌تواند به شما کمک کند تا از بروز مشکلات جلوگیری کنید. و یک جدول زمانی واقعی برای موفقیت در اختیارتان قرار می‌دهد.

این خصوصا وقتی اهمیت دارد که به دلیل کند شدن سرعت انجام کارها انگیزه‌ی خود را از دست داده‌اید.

26. 2 دقیقه مدیتیشن (مراقبه) کنید.

وقتی ذهن خسته یا زیادی درگیر است، سطح انرژی و انگیزه فرد پایین می‌آید. بنابراین، بعد از ظهرها یا هر وقت که لازم است، بنشینید و چشمان خود را ببندید و به مدت 2 دقیقه مدیتیشن کنید. بهترین روش برای انجام این کار تمرکز بر روی تنفس است.

این کار باعث می‌شود تا ذهن پاک شده و تنش‌های درونی و استرس آزاد شوند.

27. به طبیعت بروید.

چیزهای کمی در زندگی به اندازه‌ی رفتن به طبیعت می‌توانند موجب ایجاد انگیزه و بالا بردن سطح انرژی شما شوند. بنابراین، هر چند وقت یکبار به طبیعت بروید، در آن پیاده‌روی کنید، در ساحل قدم بزنید، به صدای دریا گوش دهید، هوای تازه را استشمام کنید و به هیچ چیز خاصی فکر نکنید.

 

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.