Take a fresh look at your lifestyle.

شلوغ ترین و بزرگترین فرودگاه های دنیا (مساحت فرودگاه + عکس)

فرودگاه ها یکی از شاخصه های اهمیت کشور و منطقه ای هستند که در آن واقع شده اند. چرا؟ خب چون یک فرودگاه خوب و بزرگ نشان دهنده این است که یک منطقه و کشور خاص تا چه میزان بازدید داشته و در واقع نشانی از ارزش و اعتبار بین المللی اش است.

وسعت فرودگاه و شلوغی اش! همیشه در فرودگاه ها به چشم می آید. وسعت فرودگاه یعنی کیلومتر مربعی که سازه و زیر سازه پوشش می دهد. شلوغی یک فرودگاه به معنای تعداد مسافرینی است که هر ساله از گیت های آن عبور می کنند. باید اشاره کنم که ترافیک مسافرین از زمان همه گیری کرونا به شدت مورد تاثیر قرار گرفته و هنوز هم که هنوز است به حالت طبیعی برنگشته در واقع آمار و ارقام ترافیک مسافرین از سال 2019 به قبل با امروز اصلا قابل مقایسه نیست. هدف ما از انتشار این مقاله معرفی 10 تا از شلوغ ترین و بزرگترین فرودگاه های دنیاست.

بزرگترین فرودگاه های دنیا در کدام کشورها هستند؟

در طول سال های گذشته نیاز به سفر با هواپیما در خطوط هواپیمایی رشد چشمگیری داشته است. البته دو سال گذشته و پاندمی کرونا تاثیر بسزایی در این آمار داشته است. در هر صورت فرودگاه ها در طول سالیان گذشته تبدیل به شهر های کوچکی شده اند که مردم را از سراسر دنیا به هم وصل می کنند.

با در نظر گرفتن این موضوع خیلی ها از خودشان می پرسند: «بزرگ ترین فرودگاه های دنیا کدامند؟» بادر این مطلب همراه باشید تا بزرگترین فرودگاه های جهان را به شما معرفی کنیم.

10. فرودگاه سووارنابومی BKK (32.4 کیلومتر مربع)

فرودگاه سووارنابهومی BKK – 432 کیلومتر مربع

این فرودگاه عظیم با دارا بودن مساحتی به اندازه 32.4 کیلومتر مربع در بانکوک تایلند قرار داشته و رتبه دهم لیست بزرگترین فرودگاه های دنیا به خود اختصاص داده است. این فرودگاه در سال 2006 بازگشایی شده و یکی از بزرگترین فرودگاه های جنوب شرقی آسیا محسوب می شود. سووارنابهومی خانه 95 سرویس هوایی است که در آن فعال هستند. نام این فرودگاه واژه ای سانسکریت بوده و ترجمه فارسی اش می شود «سرزمین طلایی».

9. فرودگاه بین المللی قاهره (CAI) – 37 کیلومتر مربع

فرودگاه اصلی مصر؛ فرودگاه قاهره بوده، در شهر قاهره قرار داشته و مساحتی به اندازه 37 کیلومتر مربع یا 17.3 مایل مربع را پوشش می دهد. این فرودگاه در سال 1963 افتتاح شده و 3 ترمینال اصلی دارد. فرودگاه قاهره دومین فرودگاه شلوغ در تمام قاره آفریقاست.

8. فرودگاه بین المللی شانگهای پودونگ (PVG) – 40 کیلومتر مربع

فرودگاه بین المللی شانگهای پودونگ (PVG) – 40 کیلومتر مربع

فرودگاه بین المللی شانگهای پودانگ دومین فرودگاه بزرگ در تمام کشور چین، و یکی از دو فرودگاه اصلی در شهر شانگهای است. البته اگر صحبت از شلوغی و رفت و آمد مسافران باشد، شانگهای پودانگ رتبه اول را دارد. چرا که نزدیک به 35 میلیون مسافر همه روزه از گیت های این فرودگاه رفت و آمد می کنند. این فرودگاه، 6 رانوی برای هواپیماها و 3 ترمینال برای مسافرین داشته و مساحتی به اندازه 40 کیلومتر مربع یا 15.4 مایل مربع را پوشش می دهد.

7.  فرودگاه بین قاره ای جورج بوش (IAH) – 40.5 کیلومتر مربع

از قدیمی ترین و بزرگترین فرودگاه های دنیا می توان به فرودگاه بین قاره ای جورج بوش اشاره کرد. این فرودگاه در سال 1969، با نام فرودگاه هیوستون بازگشایی شده و بعد ها به نام چهل و یکمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا و در سال 1997 به نام  پریزیدنت جرج بوش نام گذاری شد.

این فرودگاه در تکزاس واقع شده، 5 رانوی فعال برای هواپیماها داشته و مساحتی به اندازه 40.5 کیلومتر مربع یا 16 مایل مربع را پوشش می دهد. هر ساله 45 میلیون مسافر از گیت های فرودگاه بین المللی تکزاس جا به جا می شوند.

6. فرودگاه بین المللی پکن داکسینگ (PKX) – 46.6 کیلومتر مربع

فرودگاه بین المللی پکن داکسینگ (PKX) – 46.6 کیلومتر مربع

این فرودگاه را به خاطر شکل خاص و تک سازه بودنش که بسیار شبیه به ستاره دریایی است به نام «فرودگاه ستاره دریایی» می شناسند. فرودگاه بین المللی بیجینگ داکسینگ بزرگ ترین فرودگاه تک سازه در دنیا بوده و مساحتی به اندازه 46.6 کیلومتر مربع یا 18 مایل مربع را پوشش می دهد.

این فرودگاه در سال 2019 بازگشایی شد و اگر پاندمی کرونا جلوی راهش سبز نمی شد علاوه بر بزرگترین فرودگاه؛ شلوغ ترین فرودگاه دنیا هم می شد. بیجینگ تکسینگ در حال حاضر دومین فرودگاه بین المللی بیجینگ محسوب شده و به بیش از 120 مقصد متفاوت پرواز دارد.

علاوه بر این باید اشاره کرد که فرودگاه بین المللی بیجینگ تکسینگ سازه ای سبز است. به این معنی که دوستدار طبیعت بوده، سیستم های مدیریت مصرف آب، پنل های خورشیدی و سیستم های ریکاوری انرژی هدر رفته در آن بکار رفته تا تاثیر کلی این سازه بر طبیعت کمتر باشد.

5. فرودگاه بین المللی واشنگتن دالس (IAD) – 52.6 کیلومتر مربع

این فرودگاه به نام جان فاستر دالاس، پنجاه و دومین وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا به این نام و در سال 1962 بازگشایی شده است. این فرودگاه مساحتی به اندازه 52.6 کیلومتر مربع یا 20.3 مایل مربع دارد و از بزرگترین فرودگاه های دنیا بشمار می آید. روزانه 60 هزار مسافر از گیت های این فرودگاه عبور کرده و به بیش از 125 مقصد در سراسر دنیا سفر می کنند.

4. فرودگاه بین المللی اورلاندو (MCO) – 69.6 کیلومتر مربع

فرودگاه بین المللی اورلاندو (MCO) – 69.6 کیلومتر مربع

این فرودگاه بین المللی با دارا بودن مساحت 69.6 کیلومتری یا 19.7 مایل مربعی در فلوریدا، اورلاندو واقع شده است. سالانه 50 میلیون نفر از گیت های این فرودگاه عبور کرده و به بیش از 135 مقصد در آمریکا یا کشورهای دیگر می روند. این فرودگاه اهمیت بالایی داشته و به همین دلیل 50 رستوران و 60 فروشگاه دارد. اکثر مردمی که در این فرودگاه رفت و آمد می کنند به سمت دیزنی وٌرد می روند.

3. فرودگاه بین المللی دالاس / فورت ورث (DFW) – 69.6 کیلومتر مربع

فرودگاه بین المللی دالاس/ فورت ورث، بین دو شهر دالاس و فورت ورث قرار داشته و مساحتی به اندازه 69.6 کیلومتر مربع یا 26.9 مایل مربع را پوشش می دهد. جالب است بدانید که وسعت این فرودگاه از تمام جزیره منهتن بزرگتر است به همین دلیل یکی از فرودگاه های بزرگ جهان شناخته می شود.

این فرودگاه بین المللی در سال 1973 بازگشایی شده و چهارمین فرودگاه شلوغ دنیا بود. از سال 2019 به بعد سالانه 75 میلیون مسافر از گیت های آن رفت و آمد کرده اند. البته در سال 2021 و به علت پاندمی کرونا این آمار به 62.4 میلیون نفر کاهش پیدا کرد. اما در حال حاضر فرودگاه بین المللی دالاس/ فورت ورث دومین فرودگاه شلوغ دنیاست.

2. فرودگاه بین المللی دنور (DEN) – 135.7 کیلومتر مربع

فرودگاه بین المللی دنور (DEN) – 135.7 کیلومتر مربع

این فرودگاه عظیم در سال 1995 افتتاح شده و مساحت غیر قابل باوری به اندازه 135.7 کیلومتر مربع یا 52.4 مایل مربع دارد. پس وسعت آن 1.5 برابر جزیره منهتن است.

یکی دیگر از نکات جالب مربوط به فرودگاه بین المللی دنور این است که طولانی ترین رانوی عمومی در سراسر شمال آمریکا در آن قرار دارد؛ رانوی که 3 مایل طول دارد! این فرودگاه به 215 مقصد درون و برون مرزی پرواز داشته و برای جا به شدن درون خودِ فرودگاه باید با قطار سفر کرد!!!

فرودگاه بین المللی دنور بزرگترین فرودگاه در تمام آمریکا بوده و ویوی غربی بی نظیری به کوهستان راکی دارد.

1. فرودگاه بین المللی ملک فهد (DMM) – 776 کیلومتر مربع

این فرودگاه در سال 1999، در کنار دامام بنا شده و با داشتن وسعت 776 کیلومتر مربعی اش، باعث می شود باقی فرودگاه ها اسباب بازی به نظر برسند! بنای این فرودگاه با وسعت 299.6 مایل مربعی در زمین هایی ساخته شده که پیش از این پایگاه نیروهای هوایی آمریکا در طول جنگ های خلیج بوده اند.

این فرودگاه به یاد شاه صعودی سابق، فهد بن عبدالعزیز آل سعود؛ این چنین نام گذاری شده است. جالب است بدانید که فرودگاه بین المللی شاه فهد تنها به 43 کشور پرواز داشته و سالانه فقط و فقط 10 میلیون نفر از آن عبور می کنند. این تعداد نسبت به وسعت بزرگ فرودگاه خیلی کم است.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.