Take a fresh look at your lifestyle.

معنی ضرب المثل آشپز که دوتا شد، آش یا شور می شود یا بی نمک + داستان

ضرب المثل هایی که در زبان فارسی وجود دارند بسیار جالب و دارای داستان های جذابی هستندف در این مقاله می خواهیم با معنی ضرب المثل آشپز که دوتا شد آش یا شور می شود یا بی نمک و داستان آن آشنا شوید.

معنی ضرب المثل آشپز که دوتا شد، آش یا شور می شود یا بی نمک

ضرب المثل آشپز که دوتا شد آش یا شور می شود یا بی نمک دارای دو معنی می باشد، که یکی از آنها معنی ظاهری و آن یکی معنی درونی ای ضرب المثل می باشد.

معنی ظاهری آن همانطور که از اسمش پیداست یعنی اگر برای پختن یک غذا چند نفر آشپز وجود داشته باشد آن غذا ممکن است یا کم نمک شود یا بی نمک، که خیلی وقت ها این موضوع را در زندگی دیده ایم.

اما در رابطه با معنی درونی ضرب المثل آشپز که دوتا شد آش یا شور می شود یا بی نمک باید گفت به این مفهوم است که کسی بخواهد در کاری که به عهده دیگری است دخالت کند.

اگر در کاری دو رئیس و بزرگ تر وجود داشته باشد که هر کدام ساز خود را بزنند نیز از این ضرب المثل استفاده می شود.

اگر کاری را به عهده تعدادی از افراد بگذاریم که هیچ کدام تجربه کافی و درست از انجام کار نداشته باشند نیز از این ضرب المثل استفاده می شود.

وقتی تعدادی از افراد بدون برنامه و هماهنگی قبلی شروع به انجام کاری بکنند می گویند آشپز که دوتا شود آش یا شور می شود یا بی نمک، یعنی نتیجه ای که باید از انجام آن کار به دست بیاید به دست نخواهد آمد.

داستان ضرب المثل آشپز که دوتا شد، آش یا شور می شود یا بی نمک

در زمان های قدیم حاکمی شهری فرزندی داشت که سخت بیمار شده بود، حاکم به طبیبان خوب و آشپزان دستور داد که هر کاری لازم است برای بهبودی فرزندش انجام بدهند.

سرانجام دو آشپز خوب را آوردند تا برای فرزند حاکم سوپی خوشمزه و مقوی را آماده کنند. آنها هر دو آشپزان بسیار خوبی بودند، اما در هنگام پختن سوپ همش به هم دستور می دادند و بگو و مگو می کردند و هیچ کدام حاضر نمی شد به حرف دیگری گوش بدهد.

سرانجام سوپ را آماده کردند و نزد فرزند حاکم بردند، همین که یک قاشق از سوپ را خورد چهره اش حالت عجیبی پیدا کرد و مابقی سوپ را کنار گذاشت، حاکم عصبی شد و گفت این چه سوپی است؟

در همین حین طبیب دانا و عاقلی که بالاسر فرزند پادشاه بود لبخندی زد و گفت خب معلوم است وقتی آشپز دوتا شود آش یا شور می شود یا بی نمک.

این بود از داستان و حکایت ضرب المثل آشپز که دوتا شد، آش یا شور می شود یا بی نمک

نقاشی ضرب المثل آشپز که دوتا شد، آش یا شور می شود یا بی نمک

معنی ضرب المثل آشپز که دوتا شد

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.