Take a fresh look at your lifestyle.

معنی اسم پانته آ

پانته آ یک اسم فارسی است البته در بعضی از کتب آمده است که در لیست اسامی یونانی نیز قرار گرفته است. پانته آ زیباترین زن در دوران پادشاهی کوروش بوه است. پانته آ همسر یکی از سرداران شوشی بنام آبرداتاس بوده است که سپاه ایران را مجهز به ارابه های جنگی کرده است. تلفظ این اسم به این شکل بکار برده میشود: پان تِ آ

پانته آ دارای معانی متفاوتی است که همه ی این معانی زیبا است در جایی آمده است پانته آ به معنی خدای زیبایی میباشد، این اسم دخترانه زیبا را نامی یونانی می دانند. اسم پانته آ ترکیب دو کلمه پان (نگهبان) و ته آ (نیرومند) است. که به معنی نگهبان نیرومند است پانته آ یکی از اسامی باستانی محسوب میشود.

معانی دیگر اسم پانته آ شامل: انسان پاکدامن، فرشته، ملکه زیبایی

ریشه اسم پانته آ

ریشه پانته آ یونانی است. بسیاری از نام های زیبایی که در ایران و در دنیا رایج است ریشه ای یونانی دارند. چرا که یونان نیز مثل ایران از تمدن های باستانی بوده است. بسیاری از واژگان رایج در دنیای امروز برگرفته از زبان یونانی و البته از زبان فارسی است. گرچه پانته آ در بیشتر منابع نامی یونانی ذکر شده اما از نظر تاریخچه به سختی می توان آن را ایرانی ندانست. اسمی که در سال های دور در قدیمی ترین شهر دنیا (یعنی شوش ایران)، نام شخصیتی معروف بوده است.

داستان زندگی پانته آ همسر سردار کوروش کبیر

زمانی که مادها پیروزمندانه از جنگ شوش برگشتند، غنائمی همراه خود آورده بودند که آن‌ها را برای پیشکش به کورش کبیر عرضه می‌ کردند. در در بین غنائم زنی بود بسیار زیبا میتوان گفت جذاب‌ترین زن شوش که او را پانته‌آ می‌نامیدند. چرا که همه زنان شوش چهره ای فوق‌ العاده‌ در میان زنان جهان داشتند. اما پانته آ زیباترین زن شوش در میان تمام زنان بود و این ثابت می کرد که او زیباترین زن جهان است وی در هنگام اسارت همسرش به نام «آبراداتاس» برای انجام دادن مأموریتی از جانب شاه خویش (شاه بابل) رفته بود. چون وصف زیبایی پانته‌آ را به کورش گفتند، اما کورش نتوانست زنی شوهردار را از همسرش بگیرد. مادی‌ها اصرار داشتند که کوروش حداقل یک بار پانته آ را ببیند تا شاید نظرش عوض شود ولی کوروش گفت: می‌ترسم که او را ببینم عاشقش شوم و نتوانم دیگر او را به شوهرش بسپارم. پس او را تا بازآمدن همسرش به یکی از ندیمان که مردی به نام آراسپ سپرد. اما آراسپ خودش عاشق پانته‌آ شد، پانته‌آ نیز مجبور شد تا از کوروش کمک بخواهد. کوروش که از ماجرا مطلع شد از عجز آراسپ که خود را در برابر عشق رویین تن می دانست به خنده درآمد و یکی از سرداران خود را به همراه خواجه ای نزد وی فرستاد و به او تأکید کرد تا آراسپ را تهدید کنند که مبادا از به اجبار زن پاکدامنی چون پانته آ مورد اذیت و آزار قرار دهد، آراسپ مرد نجیبی بود، به شدت از کار خود شرمنده شد.

پانته آ زمانیکه رفتار جوانمردانه کوروش را دید قاصدی را مأمور کرد و به مست آبراداتس فرستاد تا او را از این کار باخبر سازد. هنگامی که آبرداتاس به ایران آمد و از موضوع با خبر شد، به پاس جوانمردی کوروش لازم دید که در لشکر او خدمت کند. خویشتن داری کورش، چشم پوشیدنش از یک زن اسیر، آن هم به زیبایی و جذابیت پانته آ، کاری غیرمنتظره و دور از حدس و گمان کمتر کسی بود. تا آن روزگار کسی به خاطر نمی‌آورد که پادشاهی از غنیمت جنگی خود صرف نظر نماید. زمانی که آبراداتس کشته شد کوروش به ندیمان سفارش کرد تا مراقب پانته آ باشند. اما او از غم از دست دادن همسرش تاب نیاورد خنجری برداشت و بر سینه خود کرد و در کنار مزار همسرش به خاک سپرده شد.

به دستور کورش نام آن دو عاشق وفادار بر ستون آرامگاهشان به زبان بابلی حک شد. می گویند آرامگاه پانته آ و همسرش هنوز هم بر پابرجا است، در یک روز از سال تمام زن و شوهران و هر زوج عاشقی به محل دفن آن‌ها آمده به آن‌ها ادای احترام کرده و یاد و خاطره آن زوج عاشق و پاکدامن را گرامی می دارند.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.