Take a fresh look at your lifestyle.

بیماری افسردگی تان را با نگهداری حیوانات خانگی درمان کنید

+* بیماری افسردگی تان را با نگهداری حیوانات خانگی درمان کنید *+

حیوانات خانگی همچون گربه سنجاب و سر دسته آنها سگ های شیرین و بامزه می باشند با حرکات جدید و شیرین کاری شادی و نشاط را به هر خانه ای شادی و نشاط را هدیه می دهند. روانشاسان دریافتند که بیماری افسردگی را می توان با نگهداری حیوانات خانگی درمان کرد و این روش به صورت علمی و تخصصی با نام (Animal-assisted Therapy) شناخته شده می باشد. ولی در زبان عامیانه به آن “pet therapy” می گویند به معنای درمان بوسیله حیوانات خانگی و مونس انسان.

البته ناگفته نماند که از آنجایی که دین حالکم بر کشور عزیزمان ایران دین کامل اسلام می باشد این شاخه از علم روانشناسی به هیچ وجه مورد توجه قرار نمیگیرد و خیلی از درمانگران و روانشناسان با این روش از درمان کاملا غریبه هستند. هستند افرادی که خود را فردی با معلومات میدانند بخاطر عدم داشتن علم و معلومات در این روش درمانی بی نظیر برای انکه زیر سوال نروند این روش نوین را مورد رد می کنند.

با ما همراه باشید تا در ادامه خواهیم گفت:

  • بهترین حیوانات خانگی برای درمان افسردگی
  • درمان افسردگی با سگ و گربه

بهترین حیوان خانگی برای درمان افسردگی کدامند ؟

شاید علاقه ای به نگهداری حیواناتی همچون سگ و گربه در خانه نداشته باشید اما بدانید که این حیوانات را اگر از کودکی نزد خود نگهداری کنید مهربانی و وفاداری آنها را به طور عجیبی خواهید دید. به عبارتی می توان گفت بهترین حیوان برای درمان افسردگی سنجاب و سگ و گربه و خرگوش می باشند. جالب است که بدانید با نگهداری هر یک از این حیوانات می توانید اضطراب و افسردگی خود را کاهش دهید.

به نوعی می توان گفت بازیگشوی گربه و وفاداری و مهربانی سگ ها حس شادابی و نشاط را در انسان بیدار می کند و همچنین حس مسئولیتی که نگهداری ، غذا دادن و مراقبت از آنها در انسان بوجود می آید بسیار زییاست و قادر است به سادگی سلامت روحی خود را مدیریت کند. توصیه ما به شما این است که اگر تمامی راه و روش ها را برای درمان افسردگی خود امتحان کرده اید و پاسخ نگرفته اید این روش را حتما امتحان کنید و به روش درمان افسردگی با نگهداری سگ و گربه در خانه روی آورید.

حتما بخوانید : نحوه غذا دادن به توله سگ

درمان افسردگی با سگ و گربه

نگهداری سگ و گربه برای درمان کودکانی که دچار افسردگی هستند بسیار مفید است. زیرا این کودکان در این شرایط نیاز شدیدی به همبازی دارند. شاید دوستی نداشته باشند و یا والدین شرایط و وقت کافی برای بازی با فرزند را نداشته باشد و یا ممکن است کودک در این شرایط رابطه خوبی با خانواده برقرار نکند. در چنین مواردی حیوان خانگی بسیار موثر می باشد مراقبت از یک سگ می تواند کمک کند که کودکان بیشتر خلاق و فعال باشند.

ناگفته نماند که برخی افراد از آنجایی که علاقه ای به شیطنت سگ و گربه ندارند برای درمان افسردگی به نگهداری حیوانات کوچکتری همچون همستر و یا خوکچه هندی روی می آورند که از قفس و آلواریوم خارج نشود اما این افراد باید بدانند که این حیوانات عاطفه ندارند و قادر به ابزار احساسات خود نمی باشد و از همه بدتر عمر اینگونه حیوانات کوتاه است چه بسا که با مردن باعث تشدید افسردگی شوند.

امروزه روانشناسان به این نتیجه رسیده  که برای درمان افسردگی  کودکانی با علایمی از اختلالات روانپریشی و افسردگی روبرو هستند. زمانی که در کنار حیوانات قرار گرفتند نشانه های شگفت انگیزی از سلامتی در آنها ایجاد شد. و همچنین حیوانات نقش التیام بخشی در روحیه کودکان ، سالمندان و حتی افراد معلول که در آسایشگاه می باشند پر رنگ است.

درمان افسردگی کودکان با سگ و گربه

به عنوان مثال در کشور ژاپن از حیوانات خانگی برای التیام روحی و درمان افسردگی افرادی که زمینه برای خود کشی دارند و حتی افرادی که دچار بیماری های لاعلاج شده اند استفاده می نمایند. زیرا سگ ها به طور عجیبی قادرند استرس، اضطراب و افسردگی و حس تنهایی را کاهش دهند و همچنین سلامت قلب و عروق شما را بهبود بخشد و گربه با بازیگوشی می تواند شادی واقعی و عشق بی قید و شرط را به زندگی شما برگرداند.

نگهداری حیوانات خانگی هورمون Oxytocin را فعال می نماید

از موارد دیگر نگهداری حیوانات خانگی در درمان افسردگی می توان به تنظیم هورمون Oxytocin اشاره نمود. به تنظیم فرایند پیوندهای اجتماعی کمک می کند بر اساس یک مطالعه که در علم روانشناسی در سال 2012 ، منتشر شده، نشان داده شده است که تعاملات انسان و حیوان، سیستم اکسیتوسین موجود در انسان را فعال می کند.

هسته هیپوتالاموس مغز به طور طبیعی هورمون اکسی توسین تولید می شود و توسط هیپوفیز خلفی منتشر می شود و در ترویج خصوصیات اجتماعی، تولید مثل جنسی، و در طول و پس از زایمان نقش بسیار دارد. دلیل آن این است که حتی یک نگاه کودک، یک مادر جدید را پر از شادی می کند و از افسردگی های پس از زایمان جلوگیری می کند.

فواید نگهداری حیوانات خانگی برای پیشگیری از ابتلا کودکان به افسردگی

همانطور که گفتیم نگهداری حیوانات خانگی علاوه بر درمان افسردگی بزرگسالان ، بیماران و سالمندان بر پیشگیری از ابتلا کودکان به افسردگی نیز موثرند. زیرا تنها بچه هایی که با حیوانات خانگی رشد می کنند افراد مسئولیت ذیر ، دلسوز بار می آیند. و از طرفی کودکانی که از لحاظ احساسی با حیوان خود ارتباط دارند نسبت به دیگر کودکان ارتباط قوی تری می توانند با دیگران برقرار کنند.

حضور حیواناتی همچون خرگوش ، سگ و گربه در کنار کودکان برخلاف والدین و آموزگران دستور نمی دهند و زمانی که والدین در منزل نیستند یک حس امنیت و آرامش به کودک منتقل می شود. روانشناسان طی بررسی هایی که انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که سگ ها می توانند بچه های پرخاشگر یا بیش از حد پرخاشگر را آرام کنند.

افزایش فعالیت با نگهداری از حیوانات خانگی

عموما افراد افسرده علاقه ای به رفتن به بیرون از خانه ندارند و همچنین از رفتن به پارک و فضای باز و همچنین یک پیاده روی ساده پرهیز می کنند. اما از آنجایی که  حیوانات خانگی نیاز به راه رفتن در پارک و هوای تازه دارند ، می توانند دلیل خوبی برای هواخوری این افراد در بیرون از خانه باشند. سگ و گربه شما با دویدن در پارک و انجام بازی های نشاط آور، شما را تشویق به حرکات ورزشی می کنند.

زمانی که شما با حیوان خود مهربان هستید، توله سگ و گربه شما نیز به شما احساس خوبی دارد، و یک دور تسلسل شادی پایان ناپذیر بین شما به وجود می آید. از فوائد نگهداری سگ و گربه برای افراد افسرده افزایش سطح سروتونین یا هورمون شادی آور است. با افزایش هر روزه سطح سروتونین مغز ، علائم اضطراب و افسردگی می تواند به طور چشمگیری کاهش یابد.

درمان افسردگی با عشق ورزی بدون قید و شرط به حیوانات خانگی

درمان افسردگی با عشق ورزی بدون قید و شرط به حیوانات خانگیاز آنجایی که سگ ها حیوانات کاملا با محبت ، وفادار و در عین حال حساس هستند نیاز به ابراز علاقه شما با بغل کردن و ناز کردن از سمت شما دارند این کار علاوه بر این که حیوانات را آرام می کند به فرد افسره نیز حس آرامش منتقل می نماید. حتی یک تماس فیزیکی ساده به کاهش حالت های افسردگی و کاهش اضطراب کمک می کند.

سگ ها و گربه ها مانند انسانها در بند ظواهر نیستند آنها ظرفیت یا تمایل به قضاوت صاحبان خود را ندارند. شما در ارتباط با گربه و یا توله سگ خود کاملا آزاد هستید که زوایای تاریک تر خصوصیات اخلاقی خود را در نزد آنها اعتراف کنید و یا رفتارهایی را نشان دهید که قبلا انجام نداده اید سگ و یا گربه شما از دست شما دلخور و یا ناراحت نخواهند شد شما هم چنان به طور محکم در کنار شما باقی خواهد ماند ولی اگر در مقابل دیگر انسان ها این رفتارها را بروز دهید ممکن است عشق خود را از شما دریغ کنند.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.