Take a fresh look at your lifestyle.

همای سعادت چه نوع پرنده ای است + عکس هایی از پرنده افسانه ای

این روزها خیلی درباره همای سعادت پرنده شگفت انگیزی که در ایران وجود دارد شنیده اید. همچنین درباره خوشبختی و سعادتی که این پرنده برای دیگران به ارمغان می آورد نیز چیزهایی به گوشتان خورده است. این نکته را باید گفت که همای سعادت پرنده ای می باشد که تا به امروز در ایران وجود داشته است اما طی یک افسانه قدیمی این پرنده استخوان خوار را همای سعادت و کسی که خوشبختی به همراه می آورد خوانده اند. این پرنده مانند کرکس می باشد و بسیار بزرگ است. برای آشنا شدن با همای سعادت ادامه مطلب را بخوانید.

همای سعادت چه نوع پرنده ای است؟

همای سعادت نوعی پرنده شکاری می باشد که به آن مرغ استخوان خوار و کرکس ریشه دار نیز می گویند. همای سعادت بیشتر در کوهستان های مرتفع ایران، آفریقا و جنوب اروپا زندگی می کند و دارای جثه بسیار بزرگی نیز می باشد.

یک چیز جالبی که درباره همای سعادت وجود دارد این است که در کل سال در یک جا می ماند و در هر فصلی نیز تنها یک تخم می گذارد. این پرنده در کوه های بلند جنوب اروپا، قفقاز، آفریقا، شبه قاره هند و تبت زندگی می کند و در آن مناطق نیز تولید مثل می کند. همای سعادت در زمستان یک یا دو عدد تخم می گذارد، سپس در بهار جوجه دار می شود.

همای سعادت پرنده ای می باشد که جمعیت رو به پایانی دارد، نمی توان گفت در حال انقراض اما زندگی و آینده این پرنده در حال تهدید می باشد. همای سعادت در ارتفاعات بین 300 تا 4500 متر بالاتر از سطح دریاها زندگی می کنند.

افسانه پرنده همای سعادت چیست؟

افسانه ای در روزگاران قدیم در ایران باستان وجود داشته است که می گوید در آن زمان وقتی کسی از دنیا می رفت اعتقاد داشتند تا جسد او را در بالای کوهی قرار بدهند تا درندگان بیایند و آن را بخورند و زمانی که فقط استخوان های آن جسد باقی می ماند و همای سعادت می آمد و استخوان ها را می خورد و چیزی از جسد باقی نمی ماند می گفتند این مرده دچار سعادت و خوشبختی شده است و زندگی ابدی خوبی در آن دنیا را تجربه خواهد کرد.

غذای همای سعادت چیست؟

همای سعادت عمدتا مانند کرکس های دیگر لاش خوار می باشد اما 70 تا 90 درصد از رژیم غذایی آنها را استخوان ها تشکیل می دهند. همای سعادت گاهی اوقات از لاک پشت های کوچک نیز تغذیه می کند. چیزی که در این پرنده وجود دارد این است که استخوان های را که خیلی بزرگ باشند را از ارتفاع پرت می کند تا خرد شوند و به قطعت کوچک تر تقسیم شوند سپس از آنها تغذیه می کند. همای سعادت معمولا در جایی زندگی می کند که بتواند دسترسی بهتری به اجساد جانوران و مردار آنها داشته باشد.

عکس هایی از پرنده افسانه ای همای سعادت

رنگ واقعی همای سعادت سفید است اما به دلیل اینکه در گوگرد می رود تا ضد عفونی شود پرهایش به رنگ زرد و قهوه ای در آمده است. همچنین نفس او دارای اسید زیادی می باشد که شاید بتواند فلز را نیز ذوب کند.

عکس همای سعادت
همای سعادت

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.