Take a fresh look at your lifestyle.

کدام حشره بیشترین طول عمر را دارد؟ ۱۰ حشره با عمر زیاد

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که حشرات چه مدت در اطراف ما قرار دارند و چقدر عمر میکنند؟ شاید برایتان جالب باشد که بدانید بعضی از حشرات عمر خیلی طولانی دارند و در مقابل عمر بعضی از آن ها به یک هفته هم نمیرسد. مثلا عنکبوت های خانگی حدود یک سال، مگس خانگی 28 روز، پشه های ماده حدودا 50 روز و پشه های نر 10 روز عمر میکنند. طول عمر بیشتر حشرات کمتر از یک سال است و دلیل آن این است که بعضی از آنها نمیتوانند به خواب زمستانی فرو بروند. اما برخی حشرات عمر بسیار طولانی دارند. در بین حشرات موریانه های ملکه دارای بیشترین طول عمر هستند که بعضی از آنها تا 50 سال هم عمر میکنند و کوتاه ترین طول عمر حشرات متعلق به پروانه گوگردی است که 12 ماه عمر میکند. اما این اعداد بین حشرات متغیر است یعنی نمیتوان گفت که همه ی موریانه های ملکه 50 سال عمر میکنند این موضوع بستگی به شرایط اکوسیستم و محیط اطراف زندگی آنها دارد. در ادامه 10 حشره با بیشترین طول عمر را به شما معرفی می کنیم.

موریانه های ملکه

موریانه ملکه
موریانه ملکه

موریانه های ملکه حشرات پر جمعیتی هستند که بین 20000 الی 30000 تخم در روز تولید میکنند. این مقدار بسیار حیرت انگیز است و وقتی میشنوید بعضی از موریانه های ملکه چقدر عمر میکنند شگفت انگیز تر است. موریانه های ملکه می توانند تا 30 سال عمر کنند. اگر چه طول عمر 15 تا 17 سال رایج تر است. بعضی از گونه های آفریقایی تا 50 سال هم عمر میکنند. اتفاق نظر های مختلفی در این زمینه وجود دارد ولی برخی از دانشمندان معتقدند که موریانه های ملکه در بین حشرات بیشترین طول عمر را دارند و میتوانند تا 100 سال نیز عمر کنند. بله درست شنیدید به اندازه ی یک قرن.

سوسک های اسپلندر

سوسک های اسپلندر حشراتی هستند که عمر بسیار طولانی دارند. به طور متوسط طول عمر این حشرات 31 سال است. اندازه این سوسک ها به یک متر میرسد. سوسک های اسپلندر در مکزیک و آمریکای مرکزی زندگی میکنند و محیط زندگیشان باید خشک باشد. این حشره بیشتر عمر خود را داخل چوب و تنه های درخت میگذراند و دیر به دیر بیرون می آید و ممکن است سالها حتی بیرون نیاید.

مورچه های ملکه

مورچه های ملکه

مورچه های ملکه نیز جزو حشراتی هستند که طولانی ترین طول عمر را در بین حشرات دارند. آنها حداکثر 28 سال زنده می مانند و میانگین طول عمر آنها بین 10 الی 20 سال است. ملکه ها نقش بسیار مهمی در هدایت مورچه ها دارند آنها تنها اعضای تولید مثل هستند و تمام تخمک های مورد نیاز برای تولید مثل را دارند. ملکه ها همچنین ساختار و سازماندهی مهمی را برای دیگر مورچه ها فراهم میکنند.

زنبور شاهین رتیل

زنبور شاهین رتیل نوع دیگری از حشرات می باشد که طول عمر آنها به 20 سال میرسد. این زنبور ها عنکبوت ها را شکار میکنند و چرخه زندگی منحصر به فردی را دارند. در میان این زنبور ها ماده ها از نیش قوی برای فلج کردن رتیل برخوردار هستند و با این کار آنها را به داخل لانه هایشان میبرند. زنبورهای شاهین اغلب دارای رنگ های روشن با الگوهای خاصی هستند که باعث میشود که در طبیعت به راحتی قابل تشخیص باشند. زنبورهای شاهین ماده 25 سال عمر میکند. ماده ها به طور متوسط طول عمر بسیار بیشتری نسبت به نرها دارند.

سیکادا دوره ای

سیکادا دوره ای
سیکا دوره ای

سیکادا های دوره ای از جمله حشراتی هستند که دارای طول عمر زیاد در جهان میباشند. این موجودات شگفت انگیز 13 تا 17 سال عمر میکنند. آن ها در زیر زمین زندگی میکنند تا اینکه در بزرگسالی برای تخم گذاری از زیر زمین بیرون می آیند و ظاهر میشوند. حداکثر طول عمر سیکاداها 17 سال است. سیکاداهای دارای آهنگ جفت گیری بلندی هستند که اغلب صداهای دیگر را خفه میکند این حشرات منظره ای چشمگیر را در طبیعت خلق میکنند.

سوسک های گوزنی

سوسک های گوزنی بین 3 تا 5 سال عمر میکنند اگرچه دانشمدان ثبت کرده اند که بعضی از آنها تا 6 سال نیز عمر میکنند. زیرا بیشتر طول عمر خود را پنهانی زندگی میکنند. این موجودات در سراسر جهان یافت میشوند و طول آنها به 7 سانتی متر میرسد. سوسک های گوزن در درجه اول از چوب مرده و مواد گیاهی در حال پوسیدگی تغذیه میکنند. آنها در تجزیه مواد و بازیافت آنها به محیط زیست کمک میکنند. سوسک های گوزن گرده افشان های مهمی نیز هستند که به پخش گرده گیاهان گلدار کمک میکنند.

سنجاقک ها

سنجاقک ها
سنجاقک ها

سنجاقک ها یکی دیگر از حشراتی هستند که دارای طول عمر زیادی میباشند. بعضی از آنها تا 5 سال ممکن است عمر کنند. با این حال زندگی بالغ آنها بین 1 هفته تا 6 ماه طول میکشد. سنجاقک ها شکارچیان مهمی هستند. سنجاقک ها در طول زندگی خود در نزدیکی آب هایی مانند برکه ها، دریاچه ها و رودخانه ها یافت میشوند. سنجاقک های بالغ شکارچیان بسیار تخصصی هستند و برخی از گونه ها میتوانند تا 90 درصد از حشرات مورد نظر خود را شکار کنند همچنین با حفظ جمعیت حشرات به تعادل اکوسیستم ها کمک میکنند.

حشرات چوبی شکل

حشرات چوبی به طور متوسط 5 تا 6 ماه عمر میکنند. اما ثبت شده است بعضی از آنها تا 3 سال زندگی میکنند. طول این موجودات 12 سانتی متر است و رژیم غذایی آنها از گونه ای به گونه ی دیگر متفاوت است. بسیاری از حشرات چوبی از برمبل و امین الدوله و سایر گیاهان متنوع در محیط طبیعی خود تغذیه میکنند. آنها به راحتی در طبیعت استتار میشوند و به دلیل شکل باریک و چوبی بدن خود می توانند با شاخ و برگ درختان ترکیب شوند. آنها همچنین فوق العاده سبک هستند و به عنوان شاخه ها در باد تاب میخورند.

جیرجیرک ها

جیرجیرک ها
جیرجیرک ها

جیرجیرک ها در واقع در مقایسه با حشرات گفته شده طول عمر بسیار کوتاهی دارند معمولا تا 3 ماه زندگی میکنند. با این حال مشاهده شده است که بعضی از آنها تا 2 سال در یک محیط مناسب زندگی می کنند. آنها در آب و هوای معتدل رشد میکنند و در سراسر جهان یافت میشوند جیرجیرک ها از مواد گیاهی و سایر حشرات کوچک تغذیه میکنند و آنها را به اعضای مفید اکوسیستم ها تبدیل میکنند. چه چهه های آنها نیز صدای نمادین تابستان است.

پروانه های گوگردی

پروانه های گوگردی طول عمر متوسط و کمتر از 12 ماه دارند که باعث شده این گونه از پروانه ها به حشراتی با طول عمر زیاد تبدیل شوند. این پروانه های نارنجی مایل به زرد را میتوان در سراسر مناطق معتدل اروپا و آسیا یافت. این پروانه ها روی گیاهان تخم میگذارند، سپس این تخم ها بعد از بیرون آمدن از همین گیاهان تغذیه میکنند. این حشرات علاوه بر طول عمر زیادی که دارند از نظر اینکه در زمستان های سرد نیز میتوانند به خواب زمستانی فرو بروند شگفت انگیز هستند. این حشرات حتی تا دمای 14 درجه سانتی گراد نیز میتوانند زنده بمانند. این امر با پوشش ضخیم موم روی بالهای پروانه امکان پذیر شده است که به گرم نگه داشتن آن در طول خواب زمستانی کمک میکند.

امیدواریم این مطلب از سایت مینویسم برایتان مفید بوده باشد.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.