Take a fresh look at your lifestyle.

چرا از بدنم خجالت میکشم (علت، اثرات، روش های مقابله)

شنیدن نظرات منفی در مورد ظاهر می تواند تاثیر عمیقی بر تصویر بدن داشته باشد و باعث شود احساس اضطراب، خجالت و خودآگاهی کنید. متاسفانه چنین تصوراتی در خانم ها بیشتر است و برخی مواقع چنین جملاتی را از آنها می شنویم که از تیرگی بدنم خجالت میکشم، از موهای بدنم خجالت میکشم یا بدنم سیاهه از شوهرم خجالت میکشم. در این مطلب می خواهیم علت خجالت از بدن و روش هایی برای مدیریت نظرات انتقادی و رسیدن به پذیرش بدن را با شما در میان می گذاریم.

خجالت از بدن یا بادی شیمینگ چیست

خجالت از بدن یا بادی شیمینگ، شامل تحقیر کسی با اظهارنظرهای نامناسب یا منفی در مورد اندازه یا شکل بدن او است. اگر کمبود وزن دارید یا اشاره به قسمت خاصی از بدن می شود، شما ممکن است نظرات منفی را بشنوید که به خجالت از بدن منجر می شود.

این نوع انتقاد می تواند شامل دیگران یا خود شما باشد. ممکن است از وزن خود یا ظاهر خود ناراضی باشید و سختگیرانه خود را قضاوت کنید. حتی ممکن است درگیر خودگویی های منفی باشید، مانند «امروز احساس می کنم خیلی چاق هستم» یا «باید از پر کردن صورتم با غذا دست بردارم».

خجالت از بدن می تواند به صورت حضوری یا از طریق اینترنت یا رسانه های اجتماعی صورت گیرد و ممکن است توسط والدین، خواهر و برادر، دوستان یا افرادی که به شما نزدیک نیستند، انجام شود.

حتی به شوخی، اظهارنظر در مورد آنچه می خورید یا چقدر غذا مصرف می کنید به خجالت از بدن منجر می شود. توصیه به دیگران در مورد کاهش وزن یا تمجید از کاهش وزن آن ها نیز نوعی خجالت از بدن در نظر گرفته می شود، فرقی نمی کند که عمدی یا غیرعمدی باشد. در اغلب موارد، دوستان و اعضای خانواده نمی خواهند به احساسات شما صدمه بزنند، اما نظرات آن ها می تواند ماهیت انتقادی داشته باشد. آن ها ممکن است متوجه پیامدهای منفی سوالاتی مانند «آیا وزن کم کرده ای؟»، «آیا واقعا نیاز است همه آن غذا را بخوری؟»، نباشند.

در حالی که هیچ کس در برابر فشارهای اجتماعی برای داشتن ظاهری خاص مصون نیست، اما اظهارنظر در مورد بدن شما در هر زمینه ای غیرضروری است. فرقی نمی کند که خجالت از بدن توسط خود شما یا دیگران انجام شده است، روش هایی برای مقابله با مشکل خجالت از بدن، ایجاد حس مثبت نسبت به بدن و آموختن اینکه چگونه نگاه دلسوزانه تر و واقع بینانه تر نسبت به خود داشته باشیم، وجود دارد.

روش های مقابله با خجالت کشیدن در جمع را یاد بگیرید.

رسانه اجتماعی و خجالت از بدن

رسانه اجتماعی اغلب بر روی ظاهر فیزیکی تاکید می کند و ارسال نظرات آزاردهنده در مورد دیگران در این رسانه ها آسان است. پیام کلی این است که باید برای داشتن اندامی ایده آل تلاش کنید و روش هایی برای پنهان کردن عیوب و نقص های خود پیدا کنید. این می تواند تاثیر زیادی بر تصور شما از بدنتان داشته باشد.

خجالت از بدن در پلتفرم های دیجیتال به آزار و اذیت سایبری مرتبط است، اما روش هایی برای مقابله با افرادی که این آزار و اذیت را انجام می دهند،‌ غلبه بر درد و رنجی که ایجاد کرده اند و بازیابی احساس ارزشمندی خود وجود دارد.

علت خجالت از بدن

فرهنگ سلفی بر زیبایی ظاهری تاکید دارد و ما دائما در معرض عکس های زیبای سلبریتی ها در مجلات، تبلیغات، برنامه های تلویزیونی و سایر انواع رسانه هستیم. آنچه که هر روز در تیک تاک، فیسبوک و اینستاگرام می بینید، می تواند باعث شود نسبت به دیگران حسادت کنید یا افکار خود را بر روی ظاهر فیزیکی و نقص هایی که دارد معطوف نمایید. شما ممکن است برای رسیدن به این استانداردها سخت تلاش کنید و احساسات و قضاوت های منفی نسبت به خود داشته باشید.

این زمانی مخرب است که ارزش خود و تصویر بدنتان را زیر سوال می برید. تمرکز بر روی زیبایی ظاهری می تواند باعث ایجاد انتظارات غیرواقعی شود که دستیابی به آن ها غیرممکن است. حتی با وجود این که می دانید این تصاویر به صورت دیجیتالی اصلاح و تغییر یافته اند، خیلی ساده در دام مقایسه خود با دیگران می افتید.

خجالت از بدن در بین نوجوانان

نوجوانان به طور خاص در معرض خجالت از بدن، خجالت از وزن و سایر موارد مرتبط با ظاهر خود هستند. در سنین نوجوانی، نگرش ها و باورهای شما در مورد تصویر بدن و عزت نفس تا حد زیادی تحت تاثیر اعضای خانواده، همسالان و رسانه های اجتماعی است.

به عنوان مثال، اغلب مادرها الگوی دختران خود هستند. اگر مادر شما همیشه در مورد شکل یا وزن خود شکایت می کند یا به نحوه غذا خوردن یا ظاهر شما اشاره می کند، به طور قطع بر تصویری که از خود دارید تاثیر می گذارد.

با رشد در دوران نوجوانی، طبیعی است که نسبت به نظرات در مورد شکل بدن، وزن و ظاهر حساس باشید. آزار و اذیت مرتبط با وزن در دوران نوجوانی به ادراک منفی از بدن و مشغله ذهنی نسبت به قسمت های خاص از بدن مرتبط است. نوجوانانی که اضافه وزن دارند به طور خاص آسیب پذیرتر هستند و این می تواند منجر به افسردگی آن ها شود.

ممکن است فکر کنید که تنها نوجوانان دختر قربانیان خجالت از بدن خود هستند، اما پسرها نیز تحت تاثیر قرار می گیرند. آن ها به ویژه نگران عضلانی نبودن خود هستند زیرا ارتباط مستقیمی با مفهوم رایج از مردانگی دارد.

روش های درمان سرخ شدن صورت از خجالت

اثرات خجالت از بدن

حتی سوپر مدل ها و بالرین ها نیز ناامنی و نقص هایی دارند، اما ما همچنان می خواهیم آن ها را به عنوان زیبایی محض در نظر بگیریم. اگر با این استانداردها مطابقت نداشته باشید، ممکن است احساس بی ارزش بودن و بی لیاقت بودن به سراغ شما بیاید. اگر خجالت از بدن توسط دیگران به شما تحمیل می شود و نظرات منفی آن ها شما را تحت تاثیر خود قرار می دهد، می تواند منجر به رفتارهای ناسالم و مشکلات سلامت روانی شود، مانند:

اختلالات تغذیه

داشتن تصویر منفی از بدن یکی از فاکتورهای اصلی برای ابتلا به اختلالات تغذیه مانند بی اشتهایی، پرخوری عصبی یا پرخوری است.

شما ممکن است رژیمی را شروع کنید که شامل محدود کردن تغذیه به منظور تغییر شکل و سایز بدن باشد. اما چنین رژیمی می تواند به رفتارهای مخرب مانند حذف وعده های غذایی، غذا نخوردن ، استفراغ بعد از غذا خوردن، ورزش بیش از حد یا حتی استفاده از ملین ها منجر شود. با گذشت زمان، بدن و مغز شما دچار کمبود مواد مغذی ضروری برای سلامتی می شود.

نظراتی که باعث خجالت از بدن می شوند، مانند «آیا وزن کم کردی؟ شما خیلی بهتر به نظر می رسید،» می توانند باعث تحریک و ایجاد عادات غذایی نامنظم در تلاش برای حفظ یا کاهش وزن بیشتر شوند.

اختلال خودزشت انگاری بدن (BDD)

تجربه خجالت از بدن می تواند در تصویری که از خود دارید اختلال وارد کرده و باعث شود نسبت به خود به شدت خودآگاه شوید. این می تواند به اختلال خودزشت انگاری بدن تبدیل شود، که در آن شما نسبت به یک نقص ظاهری حساس می شوید و رفتارهای اجتنابی تکرارشونده ای را بروز می دهید.

زندگی روزانه شما با نگرانی در مورد یک نقص کوچک یا نقصی که برای دیگران آشکار نیست، پر می شود. ممکن است دائما خود را در آینه نگاه کنید یا از آینه دوری کنید، قسمت هایی از بدن را که دوست ندارید بپوشانید یا مرتب از دیگران سوال کنید که آیا ظاهرتان خوب است یا نه.

اگر همیشه از بدن خود خجالت می کشید، می تواند عملکرد شما در مدرسه را تحت تاثیر قرار دهد و بر روی روابطی که با همکلاسی ها، معلمان و اعضای خانواده دارید تاثیر گذارد. ترس از قضاوت شدن توسط دیگران ممکن است باعث شود که فعالیت های اجتماعی را محدود کنید یا از آن اجتناب کنید.

علائم شدید BDD می تواند منجر به ترک تحصیل شما شود زیرا نمی توانید با نگرانی پیوسته کنار بیایید. حتی ممکن است دچار افسردگی یا افکار و رفتارهای خودکشی شوید.

ورزش کردن بیش از حد

فعالیت فیزیکی معمولا یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای سلامت و تندرستی خود انجام دهید. با این وجود، اگر به اعتیاد تبدیل شود و به ورزش اجباری روی آورید، منجر به خستگی مداوم، آسیب دیدگی و آسیب پذیری برای ابتلا به بیماری یا اضطراب، افسردگی و بدخلقی خواهد شد.

اگر از روی اجبار ورزش می کنید، از موقعیت های اجتماعی دوری خواهید کرد زیرا ورزش به کانون توجه شما تبدیل شده است. ورزش بیش از حد می تواند به سندرمی به نام کمبود انرژی نسبی در ورزش (Red-S) منجر شود. این سندرم وقتی رخ می دهد که کالری دریافتی بدن شما برای مقدار انرژی که برای حفظ عملکرد سالم نیاز دارد، کافی نباشد.

اضطراب و افسردگی

خجالت از بدن می تواند علائم اضطراب و افسردگی را تشدید یا تحریک کند. اگر در رسانه های اجتماعی یا در حضور جمع از بدن خود خجالت می کشید، ممکن است از رفتن به مدرسه یا حضور در موقعیت های اجتماعی خودداری کنید. ممکن است از دیگران دوری کنید و احساس انزوا و تنهایی به سراغ شما بیاید.

شنیدن نظرات انتقادی در مورد ظاهر می تواند تحقیرآمیز باشد، ناامنی های شما را تشدید کند و به عزت نفس شما آسیب بزند. در نتیجه، با گفتگوی درونی منفی درگیر می شود و احساس بی ارزش بودن در شما تقویت می شود. ممکن است به خود جملاتی مانند «من آدم بدی هستم»، «من کاملا بی ارزش هستم» را بگویید. این می تواند به تنهایی شدید، افسردگی، اضطراب و تصویر ضعیف از بدن تبدیل شود.

فوبیای اجتماعی چیست و چگونه درمان می شود؟

مشکلات جسمی

خجالت کشیدن از چربی بدن به خصوص در جامعه شایع است زیرا چاقی با تنبلی، جذاب نبودن و نداشتن اراده کافی برای کاهش وزن ارتباط داده می شود. در یک مطالعه، بیش از 70 درصد از نوجوانان گزارش کردند که طی چند سال گذشته به خاطر وزن خود مورد آزار و اذیت واقع شده اند. این می تواند برای سلامت جسمی و نیز روانی مضر باشد.

به جای این که به یک فاکتور محرک برای کاهش وزن تبدیل شود،‌ خجالت کشیدن از چربی بدن اثر معکوس دارد. استرس با کاهش فعالیت فیزیکی و مصرف کالری بیشتر در ارتباط است.

هدف تعصب و تبعیض وزنی قرار گرفتن نیز می تواند بر متابولیسم شما تأثیر بگذارد، منجر به افزایش وزن بیشتر شود و احتمال چاق شدن شما را افزایش دهد. این به نوبه خود می تواند عوامل خطر فشار خون بالا، کلسترول بالا، بیماری قلبی، دیابت نوع 2 و سایر مشکلات سلامت جسمی را افزایش دهد.

دلایل خجالت از بدن

روش های مقابله با خجالت از بدن

در سال های اخیر، اقداماتی وجود دارند که می توانید برای معکوس کردن تاکید بر خجالت از بدن و ترویج عشق و پذیرش ظاهر خود انجام دهید. پلتفرم های رسانه های اجتماعی از هشتگ های مثبت نگری به بدن برای جذب فالوور و کمک به رفع تعصب های ظاهری ریشه دار در جامعه استفاده کرده اند.

البته، تغییر ایده آل های زیبایی زمان بر است. همه ما بر اساس باورها و هنجارهای فرهنگی خود این پیام ها را به روش های مختلف درونی کرده ایم. همانطور که گفته می شود، «زیبایی در چشم بیننده است» و این برای دیدگاه های ما در مورد اشکال و سایزهای مختلف بدن نیز صادق است.

چگونه به مثبت نگری بدن دست یابید؟

مثبت نگری به بدن یک مسیر پیوسته به سمت پذیرش خود و دیگران است. تغییر باورهای فرهنگی قدیمی و یادگیری شفقت نسبت به خود نیازمند صبر و تمرین است. شما نمی توانید آنچه را که دیگران می گویند یا انجام می دهند کنترل کنید، اما می توانید تفکر صفر یا صد خود را تغییر دهید و خود را به عنوان یک فرد کامل ببینید.

پیروی از این مراحل اولیه می تواند به شما کمک کند بر خجالت از بدن خود غلبه کنید و نسبت به بدن خود نگاه مثبت داشته باشید:

 • عشق به خود را در خود پرورش دهید.
 • خودگویی منفی را جایگزین کنید.
 • زمان صرف شده در شبکه های اجتماعی را مدیریت کنید.
 • با غذا دوست شوید.
 • برای راهنمایی و حمایت با شخصی که به او اعتماد دارید تماس بگیرید.

برای تبدیل خجالت از بدن به مثبت نگری روش زیر را امتحان کنید:

1: خوددوستی را پرورش دهید

اولین قدم برای محافظت از خود در برابر خجالت از بدن این است که دست از این کار بردارید و نسبت به خود مهربان باشید. به یاد داشته باشید که وضعیت سلامتی بر ظاهر فیزیکی شما اولویت دارد و این همیشه باید دغدغه اصلی شما باشد.

خود را از دیگران پنهان یا منزوی نکنید. همه ما روزهایی را داریم که ظاهر و احساس خوبی نداریم، اما اجازه ندهید این کار عزت نفس یا احساس ارزشمندی شما را از بین ببرد. یک قدم به عقب بردارید و به گفتگوی درونی انتقادی که به خودتان تحمیل می کنید فکر کنید. آیا این واقعاً نمایانگر دقیق شخصیت شماست؟ زمانی که در آینه نگاه می کنید و نسبت به صورت یا بدن خود احساس انزجار می کنید، به خود «نه» بگویید.

با خود با مهربانی و درک رفتار کنید، همانطور که با بهترین دوستتان رفتار می کنید. مراقبت از خود یک عمل خودخواهانه نیست، بلکه برای سلامتی و تندرستی شما ضروری است. ورزش، رژیم غذایی سالم، لذت بردن از معاشرت با دیگران و رفتن به خارج از خانه موجب شادابی ذهن و بدن شما می شود.

استرس را مدیریت کنید. تجربه خجالت از بدن می تواند به شدت استرس زا باشد. تکنیک های آرام سازی مانند ورزش، مدیتیشن و تنفس عمیق همگی روش های خوبی برای ایجاد انعطاف پذیری و جلوگیری از استرس و غرق شدن در تجربه های منفی هستند.

قدرت بدن خود را بپذیرید. بدن ما به طور روزانه به خوبی به ما خدمت می کند تا ما را سالم نگه دارد. به جای اینکه از ظاهر خود ناراحت شوید، از آن سپاسگزار باشید. به چیزهای ساده ای که اغلب بدیهی می دانید، مانند تنفس، پمپاژ خون به قلب و حواس معجزه آسای خود توجه کنید. مهمترین کاری که می توانید انجام دهید این است که برای داشتن بدنی سالم تلاش کنید که جدا از احساسات شما در مورد وزن و میل به کمال است.

2: خودگویی منفی را جایگزین کنید

اگرچه ما بر نظر دیگران نسبت به خود کنترل نداریم، اما این قدرت را داریم تا به جای تمرکز بر نقص های خود بر روی جنبه های مثبت متمرکز شویم. آموختن پذیرش عیوب خود در نهایت شما را از قضاوت های ناعادلانه خود و دیگران رها می کند.

جایگزینی خودگویی منفی با افکار و جملات تاکیدی مثبت می تواند برای ایجاد احساس بهتر نسبت به خود و بدنتان مفید باشد.

تمرکز خود را بر چیزهایی معطوف کنید که در مورد خود دوست دارید. به عنوان مثال، اگر موها یا چشمان زیبایی دارید، این ها به اندازه ویژگی هایی که دوست ندارید یا دیگران تمسخر می کنند مهم هستند. دفعه بعدی که به آینه نگاه می کیندف این ویژگی های مثبت را ببینید.

به جای تکرار پیام های منفی،‌خود را بدون انتقاد بپذیرید. به خود بگویید: من بدنم را همانطور که هست می پذیرم یا بدن من سالم و قوی است.

به فردیت خود افتخار کنید. ارزش شما به عنوان یک انسان بیشتر از ظاهری فیزیکی است. به یاد آوردن ویژگی های مثبتی که به جهان اطراف خود می دهید، اساس پذیرش بدن خود است.

با بی طرفی بدن شروع کنید. اگر کاملا برای پذیرش مثبت نگری به بدن خود آماده نیستید، نسبت به بی طرفی بدن تلاش کنید. این بدان معنی است که شما بدن خود را می پذیرید و به آن احترام می گذارید، نه عاشق آن هستید و نه از آن تنفر دارید. وقتی بی طرفی بدن را تمرین می کنید، تمرکز را بر آنچه بدنتان قادر به انجام است می گذارید و نه روی ظاهر فیزیکی. به عنوان مثال، به خود یادآوری می کنید که «پاهای من به من امکان می دهند مسافت های طولانی را راه بروم و بدوم.»

3: باعث خجالت از بدن دیگران نشوید

تحقیقات نشان می دهند که وقتی شما مثبت نگری به بدن را به دیگران ارتقا می دهید، نسبت به بدن خود نیز احساس مثبت تری دارید. اطراف خود را با افرادی احاطه کنید که مودب هستند و با دیگران با احترام رفتار کنید. از آزار و اذیت مرتبط با خجالت از بدن و صحبت در مورد عیوب دیگران اجتناب کنید.

با دایره دوستان خود حد و مرزی تعیین کنید و مشخص کنید که نظرات درباره بدن یا وزن خود را تحمل نخواهید کرد. شما همچنین می توانید با ایستادن در برابر دیگرانی که این هدف را دنبال می کنند، الگو شوید.

4: زمان صرف شده در شبکه های اجتماعی را مدیریت کنید

صرف زمان زیاد در رسانه های اجتماعی می تواند بر اضطراب، تنهایی و نارضایتی از بدن شما بیفزاید، انتظارات غیر واقعی از خودتان را بیشتر کند و شما را در معرض خجالت از بدن و آزار و اذیت قرار دهد.

اگر زمانی که در رسانه های اجتماعی صرف می کنید را کاهش دهید، می توانید در فعالیت های دیگری شرکت کنید که روحیه شما را بهبود می بخشند و می توانید از پتانسیل خلاقانه خود نهایت بهره را ببرید. موارد زیر را امتحان کنید:

 • ارتباط حضوری با دیگران. دور شدن از رسانه های اجتماعی یا کم کردن زمان استفاده از آن ها به شما فرصت می دهد ارتباط حضوری برقرار کنید و کیفیت تعاملات اجتماعی خود را بهبود بخشید. برقراری ارتباط رودررو یک پادزهر طبیعی برای استرس است و می تواند بسیار مفیدتر از پیام دادن باشد.
 • انجام فعالیت های فیزیکی مانند پیاده روی، دویدن، شنا، رقص و سایر ورزش های سرگرم کننده. فعال بودن برای سلامت و تندرستی عمومی مهم است و می تواند به افزایش اعتماد به نفس، عزت نفس و احساس موفقیت شما کمک کند.
 • ذهن آگاهی را از طریق یوگا، مدیتیشن، تنفس عمیق یا یادداشت برداری تمرین کنید.

5: با غذا دوست شوید

اگر از وزن خود خجالت می کشید، ایجاد نگرش ناسالم نسبت به غذا بسیار ساده است. غذا خوردن آگاهانه می تواند به شما کمک کند به یاد بیاورید که غذا دشمن شما نیست و وزن شما هرچه که هست، همچنان می توانید از غذا خوردن لذت ببرید.

برای دوستی با غذا و تغذیه آگاهانه:

 • تمام عوامل حواس پرتی مانند تلفن همراه، تلویزیون یا سایر انواع کارهای چند وظیفه ای را هنگام غذا خوردن خاموش کنید تا از این تجربه لذت بخش نهایت بهره را ببرید.
 • با تمرکز بر زمان حال و پذیرش افکار و احساسات، می توانید هر لقمه را بچشید، آهسته غذا بخورید و به نیازهای بدن خود پاسخ دهید.
 • برنامه ریزی وعده های غذایی مغذی از قبل یا امتحان کردن دستورهای جدید همگی روش های خوبی برای دوستی با غذا هستند.

6: با شخصی که به او اعتماد دارید تماس بگیرید

ممکن است از این که در مورد خجالت از بدن خود با کسی صحبت کنید خجالت بکشید، اما هیچ دلیلی وجود ندارد این وضعیت را به تنهایی بگذرانید. برای حمایت و راهنمایی از دیگران کمک بخواهید و به آن ها اجازه دهید آنچه شما تجربه می کنید را بدانند.

پیدا کردن فردی که به او اعتماد دارید و به راحتی احساسات خود را با او در میان می گذارید، مهم است. داشتن یک خروجی امن برای بیان احساسات می تواند به شما در رویارویی با پریشانی و تحقیر ناشی از خجالت از بدن کمک کند.

اگر در روند بهبودی به کمک بیشتری نیاز دارید، در مراجعه به یک مشاور یا درمانگر مجاز سلامت روان تردید نکنید. آنها می توانند توصیه های بی طرفانه ای ارائه دهند تا به شما کمک کنند احساس قدرت بیشتری داشته باشید و از اثرات خجالت از بدن بهبود پیدا کنید.

فرق افراد خجالتی و درونگرا

چگونه به فردی که از خجالت از بدن رنج می برد، کمک کنید؟

اگر دوست یا عزیزی توسط دیگران از بدن خود خجالت می کشد، درک و شفقت شما می تواند برای او ارزشمند باشد.

به آنها بگویید که شما نگران هستید و چقدر به آنها اهمیت می دهید. می‌ توانید بگویید: «از اینکه همیشه در مورد وزن خود صحبت می‌ کنی، نگران هستم» یا «وقتی در مورد ظاهرتان منفی صحبت می ‌کنی احساس ناراحتی می‌ کنم».

صبور باشید و به نگرانی های آنها گوش دهید. تصور نکنید که می دانید عزیزتان به چه چیزی نیاز دارد، بلکه بپرسید چگونه می توانید به بهترین شکل از او حمایت کنید. آنها ممکن است فقط شانه ای بخواهند که روی آن گریه کنند، کسی که بدون قضاوت به نگرانی های آنها گوش دهد.

سعی کنید تمرکز را از بدن عزیزتان به چیز دیگری که در مورد او تحسین می کنید تغییر دهید. به عنوان مثال، می ‌توانید حس شوخ ‌طبعی فوق ‌العاده، باهوش بودن و روحیه ماجراجویانه‌ را به آنها یادآوری کنید یا استعداد خاصی را که دارند برجسته کنید.

اگر فرزند شما از بدن خود خجالت می کشد

دانستن این که فرزند یا نوجوان شما از بدن خود خجالت می کشد، می تواند بسیار آزاردهنده باشد. اما مانند هر نوع آزار و اذیت دیگر یا قلدری سایبری، اقداماتی وجود دارند که می توانید برای مقابله با آن انجام دهید یا حتی برای جلوگیری از شروع آن کمک کنید.

 • به فرزند خود در مورد خجالت از بدن آموزش دهید. به آن ها بگویید که انسان ها گاهی اوقات نسبت به همدیگر بی رحم می شوند و این که چگونه او باید هم به خود و هم به دیگران احترام بگذارد. به آن ها یادآوری کنید که خجالت از بدن در هر شکلی غیرقابل قبول است.
 • با معلم فرزند خود صحبت کنید. اگر منشا خجالت از بدن فرزند شما در مدرسه است، در این باره با معلمان یا مسئولین مدرسه صحبت کنید.
 • اگر دوستان فعلی کودک شما باعث خجالت از بدن او می شوند، او را تشویق کنید که دوستان جدیدی پیدا کند. شرکت در تیم های ورزشی، باشگاه های جوانان و فعالیت های بعد از مدرسه روش های فوق العاده ای برای گسترش دایره اجتماعی هستند.
 • یک الگوی خوب برای او باشید. در مورد بدن خود مثبت صحبت کنید و اگر چیز منفی در مورد ظاهر خود می گویید آن را اصلاح کنید. سعی کنید از زبان مثبت بدن یا بدن خنثی استفاده کنید تا الگویی سالم برای او باشید.
 • مدت زمانی که فرزندتان در رسانه اجتماعی صرف می کند را کاهش دهید. از آنچه فرزندتان در رسانه های اجتماعی پست می کند یا می خواند آگاه باشید. هرچه بیشتر در مورد زندگی آنلاین او بدانید، زودتر می توانید مشکلات مرتبط با خجالت از بدن را شناسایی و به آن ها رسیدگی کنید.
 • به فرزند خود اطمینان بدهید. اجازه دهید فرزندتان بداند که او را بدون قید و شرط به خاطر زیبایی درونی و بیرونیش دوست دارید. از انتقاد یا مسخره کردن کودک یا نوجوان در مورد ظاهرشان حتی به شوخی خودداری کنید.
 • یک سبک زندگی سالم را تشویق کنید که موجب پرورش بدن فرزندتان می شود. با این حال، موضوع ظاهر، وزن و تغذیه را پیش نکشید. به جای آن برای توانایی های بدنی فرزندتان تمرکز کنید. به آنها یادآوری کنید که بدنشان چقدر به آنها کمک می کند تا بدوند، بپرند، نقاشی بکشند، یک آلت موسیقی بنوازند یا معماها را حل کنند.
 • با ورزش و تلاش های خلاقانه، عزت نفس و انعطاف پذیری فرزندتان را تقویت کنید. مشارکت دادن آنها در ورزش های تیمی، سازمان های داوطلبانه یا فعالیت های گروهی می تواند به ایجاد اعتماد به نفس و بهبود مهارت های اجتماعی کمک کند. فعالیت بدنی همچنین می تواند به کاهش اضطراب و استرس و تقویت خلق و خوی کودک شما کمک کند.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.