Take a fresh look at your lifestyle.

چرا ستاره ها چشمک میزنند، توضیح به زبان ساده کودکانه

شاید بارها برایتان پیش امده باشد زمانی که به آسمان نگاه می کنید حس کنید ستاره ها در حال چشمک زدن هستند. شما اشتباه ندیده اید این پدیده واقعا در آسمان اتفاق می افتد. اما چگونه دلیل اینکه چرا ستاره ها چشمک می زنند را با زبان کودکانه به بچه ها بگویم. در ادامه این مطلب دلیل علمی این موضوع به زبان ساده گفته شده است تا بتوایند برای بچه ها توضیح بدهید.

علت چشمک زدن ستاره ها چیست؟

این پدیده‌ی چشمک زدن ستاره‌ ها به خاطر تغییرات جوی و جوّ کره‌ی زمین رخ می‌دهد. جو کره‌ی زمین دارای لایه‌ های هوایی است که می‌ توانند نور ستاره‌ها را به شدت منتشر کنند. این انتشار نور باعث به وجود آمدن حالت‌ های مختلفی از مهاجرت نور در جو می‌ شود که از آن جمله می‌ توان به انجماد نور یا چشمک زدن ستاره‌ ها اشاره کرد.

وقتی نور یک ستاره از جو کره‌ زمین عبور می‌ کند، انتشار نور باعث ایجاد تغییرات کوچکی در نور دیده‌ شده‌ ستاره می‌ شود. این تغییرات می‌ توانند شدت نور ستاره را بسیار زیاد یا کم کنند. به دلیل تغییرات پیوسته‌ ای که در نور ستاره به وجود می‌آید، به نظر می‌رسد که ستاره چشمک می‌زند.

نکته‌ی مهم دیگر این است که انجماد نور یا چشمک‌زدن ستاره‌ها معمولاً تنها در دید مستقیم از ستاره‌ها دیده می‌ شود و زمانی که از تلسکوپ‌ ها یا دوربین‌ های زمینی استفاده می‌ شود، این پدیده به دلیل تغییرات جوی نادیده گرفته می‌شود.

چگونه برای کودکان توضیح بدهیم که چرا ستاره ها چشمک می زنند؟

درزمینی که در حال حاضر روی آن زندگی می کنیم ممکن است تغییرات مختلفی ایجاد شود مثلا هوا گرم و سرد شود، در هنگام روز خورشید در آسمان بیاید و زمین روشن شود و زمانی که شب می شود ماه بیرون می آید و همه جا تاریک تر می شود. حالا همین اتفاقات در آسمان نیز به وجود می آید و زمانی که هنگام شب به ستاره ها نگاه می کنیم و می بینیم که در حال چشمک زدن هستند به این دلیل است که نور در آسمان در حال جابه جا شدن است و همین نور در ستاره ها کم و زیاد می شود. به همین خاطر ما حس می کنیم که ستاره ها چشمک می زنند اما در واقع به دلیل تغییرات مختلف نور در حال عبور کردن در آسمان و در بین ستاره ها می باشد

راز چشمک زدن ستاره ها چیست؟

دلیل دیگری که می تواند دلیل چشمک زدن ستاره ها باشد این است که همه ستارگان از یک گازی به نام هیدروژن تشکیل شده اند. زمانی که ستاره ها از درون یعنی هسته آنها داغ می شود فشار زیادی به آنها وارد می شود. در این هنگام هیدروژن به گاز دیگری تبدیل می شود این گاز هلیوم نام دارد. این اتفاقی که رخ می دهد سبب تولید مقدار زیادی انرژی می شود و این انرژی سبب درخشش و بیشتر ستارگان خواهد شد. به همین دلیل در بعضی از لحظات حس می کنیم که ستاره ها در حال چشمک زدن هستند.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.