Take a fresh look at your lifestyle.

فواید بازی فکری برای کودکان + چند نمونه بازی فکری

قرن 21 عصر پیشرفت و ترقی است. در حال حاضر، تمرکز بر روی بهبود ظرفیت فکری از همان دوران کودکی است. پرورش ذهن برای داشتن تفکر واضح و تمرکز ضروری است. برای کودکان، بازی‌ ها و پازل‌ ها بهترین روش برای انجام این کار هستند.

پازل به ذهن کمک می‌ کند تا بر جزئیات تمرکز کند و راه‌ هایی را به سمت فرصت‌ های مختلف باز می‌ کند. یک شکل عالی از پازل، بازی فکری است. حل پازل به طور خاص قسمت‌ های منطقی از ذهن را هدف قرار می‌ دهد و فعال می‌ سازد. از این تکنیک‌ ها همچنین در کلاس‌ های درس به منظور بهبود درک و فهم کودکان استفاده می‌ شود. به غیر از این، بازی فکری دارای فواید بسیار زیاد دیگری هم می‌ باشد. در ادامه، برخی از فواید بازی فکری برای کودکان ذکر شده‌اند.

فواید بازی فکری برای کودکان

حل پازل، گیرنده‌ های مغزی که موجب افزایش تفکر خلاقانه و کاهش استرس می‌ شوند را تحریک می‌ کند. این بازی‌ ها، یک گزینه‌ مناسب برای جوانسازی سلول‌ های مغزی در میان کار روزانه‌ یکنواخت به شمار می‌ روند. اگر می‌ خواهید بیشتر در مورد فواید بازی فکری برای کودکان بدانید، به خواندن این مقاله ادامه دهید.

بهبود توانایی حل مسئله

با توجه به دورانی که در آن زندگی می‌ کنیم، بهبود تفکر به منظور ارائه‌ راه‌ حل‌ های نوآورانه برای مسائل ضروری است. پازل‌ ها از طریق تقویت حافظه کوتاه مدت منجر به بهبود مغز می‌ شوند. علاوه بر این، آن‌ ها همچنین به نگاه کردن به مسئله از زاویه‌ دیگر و بهبود طیف وسیعی از ادراک کمک می‌ کنند. امروزه، شایسته بودن در هر زمینه‌ ای از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

به عنوان مثال، هنگام حل سودوکو با بازی با کلمات، مغز انسان خود را با موقعیت تطبیق می‌دهد و به یک روش خلاقانه فکر می‌ کند. چنین بازی‌ هایی به کودکان کمک می‌ کنند تا برای مسائل مختلف به راه‌ حل‌ های خلاقانه دست پیدا کنند.

ذهن را به بازی می‌ گیرد

همانطور که از نامش مشخص است، بازی فکری یک روش عالی برای تمرین مغز محسوب می‌ شود. پازل‌ هایی از قبیل شمارش مربعات با تفسیر اشکال به بهبود تفکر شناختی در کودکان کمک می‌ کنند. این بازی‌ ها، ذهن را برای بهبود یاد گیری تمرین می‌ دهند.

هر فردی دارای قدرت ذهنی خاصی است – توانایی واضح فکر کردن به روش‌ های متمایز برای مدت زمان مشخص، درست مانند قدرت بدنی. قدرت ذهنی دارای حد معینی از استقامت است و بعد از آن، دچار فرسودگی می‌ شود. در اینجاست که پازل‌ هایی از قبیل سودوکو، معماها، جدول کلمات متقاطع، مکعب روبیک و غیره به ایجاد استقامت در مغز کمک می‌کنند.

بهبود تمرکز و خلاقیت

ایده‌ی اصلی حل یک پازل، تفکر خارج از چارچوب است. با تمرکز بیشتر بر خلاقیت، پازل‌ ها همچنین جایگاه خود را در آموزه‌ های موضوعی از قبیل ریاضیات و ادبیات پیدا کرده‌اند و منجر به بهبود تفکر خلاق در کودکان می‌شوند.

مغز انسان از این ذهنیت خلاقانه به منظور کاهش پیچیدگی مسائل روز استفاده می‌ کند. یکی دیگر از چنبه‌های مفید حل پازل، بهبود تمرکز است. این یک واقعیت شناخته شده است که امروزه، حواس کودکان به دلیل سبک زندگی کنونی به راحتی پرت می‌شود. این امر منجر به اختلال در تمرکز و در نتیجه، اشتباه کردن می‌شود.

با این وجود، فاکتور مهم، انتخاب مجموعه‌ی مناسبی از پازل‌ها و بازی‌های فکری است که مغز را بر اساس سن هر فرد تحریک می‌کنند.

همچنین بخوانید: نشانه های عدم تمرکز در کودکان

تقویت حافظه

یادگیری یک بخش مهم از زندگی هر فرد به شمار می‌ رود. آنچه یاد می‌ گیرند و آنچه به خاطر می‌ سپارند، بستگی به قابلیت ذهنیشان دارد. پازل‌ ها بهترین ابزار برای بهبود حافظه به شمار می‌روند. بازی فکری همراه با پاسخ برای کودکان در زندگی روزانه نیز کاربردی هستند. آن‌ ها از طریق تحریک گیرنده‌ های مغزی منجر به تقویت حافظه می‌شوند.

علاوه بر این، تفکر انتقادی که جنبه‌ی مهمی از حل مسئله به شمار می‌ رود، نیز تا حد زیادی تقویت می‌شود.

نمونه‌هایی از بازی فکری برای کودکان

فواید بازی فکری برای کودکان

طیف گسترده‌ای از پازل‌ ها می‌توانند تفکر شناختی را بهبود دهند و حافظه را تقویت کنند. در ادامه، چند بازی فکری همراه با پاسخ برای کودکان آورده شده است.

معمای چوب کبریت

احتمالاً با معمای چوب کبریت آشنا هستید که در آن، باید تعداد محدودی از چوب کبریت‌ها (یک یا دو) را برای برآورده کردن یک شرایط خاص بچینید. چنین پازل‌هایی، انتقال‌ دهنده‌ های عصبی را به منظور فکر کردن به یک موقعیت و ارائه‌ی راه‌ حلی که محدودیت‌ ها را برآورده می‌ کند، تحریک می‌ کنند. چنین شرطی‌ سازی مغزی می‌ تواند به مدیریت فشارهای ناشی از ضرب‌ الاجل‌ ها و محدودیت‌ های کاری کمک کند.

تشخیص الگو

یکی از مشهورترین نوع از بازی‌ های فکری، تکنیک تشخیص الگوست که به کودکان در شناسایی مجموعه‌ ای از جزئیاتی که ممکن است نادیده گرفته شوند، کمک می‌ کند. این معما ها برای همه‌ موضوعات از جمله ریاضیات، ادبیات، اشکال، رنگ‌ها غیره به خوبی قابل استفاده هستند.

مجموعه 1 از سوالات بازی فکری برای کودکان با پاسخ

این سوالات و پاسخ‌ های بازی فکری کودکان برای سرگرمی را بررسی کنید. می توانید از مطالب مجموعه چیستان کودکانه با جواب و سوال کودکانه با جواب نیز استفاده کنید تا ذهن کودکان خود را تقویت کنید و در عین حال آن ها را سرگرم کنید.

مردم مرا به دست می‌ آورند، پس‌ انداز می‌ کنند، تغییر می‌ دهند، بیشتر می‌ کنند. من چه هستم؟

پول

چه چیزی یک صورت و دو دست بدون پا و بازو دارد؟

ساعت

چرا ارواح در دروغ گفتن بد هستند؟

زیرا می‌ توانید حقیقت را درست در وجودشان ببینید.

کدام کلمه‌ پنج حرفی با اضافه کردن دو حرف کوتاه‌ تر می‌شود؟

کوتاه

با دندان‌های نوک‌تیز می‌نشینم و منتظر می‌مانم؛ با نیرویی نافذ بر سرنوشت پا می‌گذارم، قربانیان را گیر می‌اندازم، اعلام قدرت می‌کنم و با یک گاز به آن‌‌ها می‌پیوندم. من چه هستم؟

منگنه

من همیشه گرسنه هستم و اگر غذا نخورم، می‌میرم اما اگر به من آب دهید، هم می‌میرم. من چه هستم؟

آتش

در الفبا انگلیسی چند حرف وجود دارد؟

دو حرف در «در»، پنج حرف در «الفبا» و هفت حرف در «انگلیسی».

مجموعه 2 از سوالات بازی فکری برای کودکان با پاسخ

چه چیزی است که می‌ شکند اما نمی‌ افتد، می‌ افتد اما هرگز نمی‌ شکند؟

صبح و شب

ما را به پشت بگردان و شکممان را باز کن، و تو عاقل‌ترین خواهی بود، اما در آغاز، آدم کودنی هستی. ما چه هستیم؟

کتاب

چه چیزی همیشه در مقابل شماست، اما دیده نمی‌شود؟

آینده

هر چه بیشتر پیش بروید، بیشتر به جا می‌گذارید. آن‌ها چه هستند؟

رد پا

سیاه، سفید و آبی (بلو+غمگین) چیست؟

یک گورخر غمگین

من یک بار می‌چرخم، آنچه بیرون است داخل نمی‌شود، دوباره می‌چرخم، آنچه درون است بیرون نمی‌آید. من چی هستم؟

یک کلید

پایان همه چیز چیست؟

حرف «ز»

من یک کلمه‌ی دو حرفی هستم. با اضافه کردن دو حرف کمتر می‌شوم. من چه کلمه‌ای هستم؟

کم

چه چیزی است که قبل از استفاده باید شکسته شود؟

تخم مرغ

مجموعه 3 از سوالات بازی فکری برای کودکان با پاسخ

کدام حیوان است که خود را در این حروف مخفی کرده است:

«ف ل»؟ – فیل

یک موش می‌خواهد به تناسب اندام برسد. او با بالا رفتن از پله‌ها شروع می‌کند. با شروع از طبقه چهارم، پنج طبقه را بالا می‌رود،، هفت طبقه را پایین می‌آید، شش طبقه را بالا می‌رود، سه طبقه را پایین می‌آید و دوباره چهار طبقه بالا می‌رود. او در کدام طبقه است؟

طبقه نهم

آیا می‌توانید با اضافه کردن یک نماد ریاضی بین 55555، آن را به 500 برسانید؟

500=55-555

چه حروفی به راحتی در هر روز هفته یافت می‌شوند؟

ر و ز

جیسون به چپ، راست، 360 درجه چرخید، روی سرش ایستاد و سپس قبل از گرفتن عکس از غروب خورشید به عقب رفت. او به چه سمتی اشاره می‌کرد؟

غرب

مجموعه 4 از سوالات بازی فکری برای کودکان با پاسخ

پل، خرس قطبی جشن تولد داشت و قرار بود هر مهمان پنج ماهی با خود بیاورد. یک پنگوئن کوچک بدجنس دو ماهی را دزدید اما هنوز 198 ماهی باقی مانده بود. چند نفر به مهمانی آمدند؟

40 نفر

اگر فردا بگویم «دیروز شنبه بود»، امروز چه روزی است؟

یکشنبه

فرانکی قورباغه تصادف کرد و یکی از پاهایش شکست. دوشنبه 1 نوامبر به بیمارستان رفت و 30 آبان مرخص شد، آن چه روزی از هفته است؟

سه‌شنبه

ریکو خرگوشه یکشنبه 1 هویج، دوشنبه 2 هویج، سه‌شنبه 4 هویج و … می‌خورد. او هر هفته چند هویج می‌خورد؟

127 هویج

مرا با گرم یا سرد پر کن. هر چیزی می‌توانی در من بگذاری و من از آن نگهداری می‌کنم. من چه هستم؟

فنجان

من پایین می‌آیم اما هرگز بالا نمی‌روم. من چه هستم؟

باران

مجموعه 5 از سوالات بازی فکری برای کودکان با پاسخ

من دست دارم، اما نمی توانم کف بزنم. من چه هستم؟

ساعت

من پر از سوراخ هستم اما می‌توانم مقدار زیادی آب را در خود نگه دارم. من چی هستم؟

ی اسفنج

کدامیک اول بوده است، مرغ یا تخم مرغ؟

تخم مرغ. دایناسورها خیلی قبل از وجود جوجه‌ ها تخم می‌گذاشتند!

قبل از کشف اورست، بلندترین کوه جهان کدام بود؟

قله اورست

اگر سه سیب وجود داشته باشد و دو تا از آن‌ ها را بردارید، چند سیب باقی می‌ ماند؟

دو

طولانی‌ ترین کلمه در زبان انگلیسی چیست؟

smiles (لبخند) زیرا بین آغاز و پایان آن یک مایل فاصله است.

چه چیزی هر چه بیشتر خشک شود، مرطوب‌ تر می‌شود؟

حوله

همچنین بخوانید: سوالات جالب از کودکان

سخن پایانی

بازی فکری و حل پازل دارای فواید بسیار زیادی برای کودکان است. این بازی‌ ها با تحریک گیرنده‌ های مغزی منجر به تقویت حافظه و قدرت استدلال کودکان می‌ شوند. پازل‌ های جیگسو به دلیل بهبود شناخت و تفکر انتقادی کودکان شهرت دارند.

 مطالب مرتبط:

داستان کوتاه کودکانه

فواید بازی در طبیعت برای کودکان

آموزش اعداد به کودکان با شعر

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.