Take a fresh look at your lifestyle.

درمان کهیر با داروهای گیاهی در طب سنتی (عرقیات، دمنوش و روغن های موضعی)

درمان کهیر با داورها و عرقیات گیاهی

در طول زندگی احتمال این که مبتلا به کهیر پوستی شوید، وجود دارد. کهیر علاوه بر ظاهر نامطلوبی که بر روی پوست ایجاد می کند باعث ایجاد ناراحتی هایی مانند خارش و سوزش پوست نیز می شود. در مورد کهیر مزمن مراجعه به پزشک الزامی است اما رفع کهیر با داروی گیاهی نیز ممکن است. در این مقاله شما را با علل ایجاد کهیر و درمان کهیر با عرقیات گیاهی و به طور کلی درمان کهیر با داروهای گیاهی در خانه آشنا می کنیم، با ما همراه باشید.

کهیر چیست؟

کهیر (urticaria) یک واکنش آلرژیک حاد یا مزمن است كه بر اثر واکنش بدن در برابر مواد هیستامینی ایجاد می شود و به صورت دانه های کوچک صورتی رنگ یا به شکل برجستگی های وسیعتر و گاهی به صورت تاول نمایان شده و  با خارش شدید همراه است و گذرا و كوتاه مدت می باشد. هر كهیر بعد از چند دقیقه تا چند ساعت از بین می رود. اندازه ضایعات كهیر از یك عدس تا بزرگی یك بشقاب متغیر است. شاید ضایعات به هم پیوسته باشد.

خارش شدید و به ندرت درد وجود داشته باشد. كهیر بسیار شایع است و حدود 20 – 10 درصد افراد یك بار مبتلا به كهیر می شوند.

كهیر در پلك ها و لب ها سبب تورم می شود و تورم 12 تا 24 ساعت برطرف می شود. اگر بیمار دچار مشكل تنفسی یا بلع شود، باید تحت درمان قرار گیرد.

آنژیوادم یک بیماری پوستی شبیه کهیر است، اما زمان بیشتری نسبت به کهیر باقی می ماند. تورم در زیر پوست است. در آنژیوادم، فرد دچار یک ورم عمیق اطراف چشم و لب، ناحیه تناسلی، دستان و پا است.

عرقیات گیاهی و دمنوش های طبیعی برای درمان خانگی کهیر

کهیر با خارش، تورم و قرمز شدن پوست همراه است. استفاده از عرقیات و آب میوه های مفید در درمان مشکلات ناشی از خارش پوستی و درمان کهیر بسیار حائز اهمیت است. در زیر به چند عرق گیاهی و دمنوش موثر برای درمان و رفع کهیر اشاره می شود.

درمان کهیر با چای زردچوبه

زردچوبه دارای خواص ضد التهابی بوده یک آنتی اکسیدان طبیعی است که به درمان کهیر و خارش کمک کند. برای تهیه دمنوش زردچوبه یک قاشق زردچوبه را در یک لیوان شیر بجوشانید به مدت 10 دقیقه و روزی دو بار بنوشید.

آلوئه ورا خوراکی

آلوئه ورا از بهترین گیاهان دارویی برای درمان کهیر و خارش است. مصرف خوراکی آلوئه ورا در درمان کهیر و خارش ناشی از کهیر موثر است.

عرق یا چای نعناع 

آنتی اکسیدان های در نعناع خارش را کاهش داده و برای درمان کهیر مفید است. در یک فنجان آب جوش دو قاشق برگ نعناع تازه بریزید و 10 دقیقه دم بکشد، این محلول را روزی 3 تا 4 بار روی پوست بمالید. از برگ نعناع بعنوان دمنوش روزی دو بار میل کنید و برای درمان کهیر موثر است.

چای و عرق ریحان

ریحان یک آنتی هیستامین طبیعی است و برای درمان کهیر و خارش عالی است. یک قاشق برگ های ریحان خشک شده را در یک فنجان آب جوش بریزید و 10 دقیقه دم بکشد و روزی 3 بار روی پوست بمالید. از دمنوش ریحان روزی دوبار استفاده کنید تا کهیر و التهابات پوستی ناشی از کهیر را کاهش دهد.

چای سبز برای درمان کهیر

چای سبز حاوی کاتچین است و به تسکین حساسیت پوستی کمک می کند. برای درمان کهیر روزی دو فنجان چای سبز بنوشید و جتی می توانید چای سبز را دم کنید و پس از سرد شدن روی کهیر بمالید تا التهابات تسکین یابد.

چای سبز دارای مقدار فراوانی آنتی هیستامین و منبع غنی پلی فنول ها و فلاونوئیدها می باشد. چای سبز در پیشگیری از آسیب بافت و تقویت سیستم ایمنی موثر است. خواص ضد التهابی چای سبز باعث شده یک درمان خانگی برای کهیر شناخته شود. باید هر روز سه فنجان چای سبز میل کنید.

چای و عرق ریشه شیرین بیان برای درمان کهیر

شیرین بیان دارای خواص ضد التهابی است و التهاب پوست و خارش را درمان می کند. روزی یک فنجان چای شیرین بیان میل کنید.

چای و عرق زنجبیل 

زنجبیل یک آنتی هیستامین طبیعی است و برای درمان کهیر و خارش مفید است. دمنوش زنجبیل را با آبمیوه ها و آب سبزیجات روزانه میل کنید.

چای یا عرق بابونه

چای بابونه خواص ضد التهابی دارد و برای درمان کهیر و خارش مفید است.

برای درمان کهیر روزی 3 تا 5 فنجان دمنوش بابونه بنوشید.

چای یا عرق کاسنی 

استفاده از کاسنی بر دفع سموم کبد و صفرا نقش مهمی دارد و درمان خوبی برای التهابات است.

بسیاری از مشکلات پوستی مثل جوش‌های ناشی از گرمی و کهیر و التهابات و خارش پوستی ناشی از کهیر را درمان می کند. پماد کاسنی در درمان کهیر و خارش پوستی مؤثر است. همچنین می توانید کاسنی را دم کنید و پس از سرد شدن با پنبه تمیز روی پوستتان بمالید. کاسنی با هویج، کرفس و جعفری، برای کهیر بسیار مفید است. درمان کهیر با کاسنی از پرکاربردترین درمان‌ها است.

عرق یا چای گزنه برای درمان کهیر

گزنه خواص آنتی‌هیستامینی دارد و برای درمان کهیر استفاده می‌ شود. یک قاشق گزنه‌ی خشک را در یک فنجان آب داغ مخلوط کنید پس از خنک شدن توسط یک حوله آغشته به این محلول روی محل کهیر و التهابات قرار دهید.

عرق یا چای رازیانه

نقش خنک کنندگی برای کل سیستم بدن دارد و حاوی ویتامین c فراوانی است. یک قاشق رازیانه را در یک فنجان آب داغ مخلوط کنید و میل کنید.

عرق یا چای زیره سبز 

از ادویه های رایج برای رفع کهیر است و در تابستان بسیار مفید می باشد. یک قاشق زیره سبز را در یک فنجان آب داغ مخلوط کنید و میل کنید.

عرق یا چای هل 

هل مناسب برای احساس خنکی بدن در تابستان است. چنند عدد هل را در یک فنجان آب داغ مخلوط کنید و میل کنید.

عرق یا چای گشنیز 

گشنیز ملین خوبی است و به خنکی بدن بسیار کمک می کند. یک قاشق گشنیز را در یک فنجان آب داغ مخلوط کنید و میل کنید.

شربت یا چای زعفران

زعفران برای هضم مفید است. کمی زعفران داخل چای بریزید تا دم شود و میل کنید.

عرق یا چای شوید

یکی دیگر از سبزیجاتی که توصیه می شود شوید است. یک قاشق شوید خشک را در یک فنجان آب داغ مخلوط کنید و میل کنید.

عرق یا چای بیدمشک

بیدمشک  علاوه بر کاهش دما، دستگاه گوارش را تقویت می کند و برای کاهش التهابات پوستی و خارش ناشی از کهیر مناسب است.

عرق یا چای گل داوودی

گل داوودی طبیعت سردی دارد و دمنوش آن برای درمان کهیر مناسب است. یک قاشق داوودی را در یک فنجان آب داغ مخلوط کنید و میل کنید.

عرق یا چای بابونه

بابونه هم دارای خواص خنک کنندگی است و برای رفع التهابات کهیر و خارش ناشی از آن کمک کننده است. یک قاشق بابونه را در یک فنجان آب داغ مخلوط کنید و میل کنید.

درمان خانگی کهیر با عرق یا چای شاتره

عرق شاتره به سلامت و روشن شدن پوست کمک کرده و برای درمان کهیر و خارش ناشی از کهیر مفید است. یک قاشق شاتره را در یک فنجان آب داغ مخلوط کنید و میل کنید.

رفع کهیر با ویتامین سی لیمو 

ویتامین C باعث کاهش هیستامین بر روی پوست شده و به درمان کهیر و خارش کمک می کند. روزی دو بار لیمو ترش تازه و پوست لیمو ترش را بر روی پوست بمالید و پس از 15 دقیقه با آب سرد بشویید.

 زنجبیل و عسل برای رفع خارش کهیر

1 تا 2 قاشق عصاره زنجبیل را با یک قاشق عسل مخلوط کرده و آن را بنوشید تا خارش برطرف شود.

نعنا و عسل برای درمان کهیر

یک تا دو قاشق عصاره نعنا تازه همراه با عسل بر روی کهیر بمالید

شربت زرشک

مصرف زرشک سیاه در درمان کهیر موثر است. مقداری زرشک را در آب داغ به مدت یکروز خیس کنید و روزی دوبار یک لیوان آی زرشک میل کنید.

شربت انار

مصرف آب انار و انار در کاهش التهابات پوستی و درمان کهیر موثر است.

مصرف آناناس خوراکی

بروملین در آناناس به کاهش خارش کهیر کمک می‌کند. کمپوت آناناس یا آناناس تازه را تهیه کنید و بعنوان میان وعده روزانه میل کنید.

برای درمان کهیر شربت خاکشیر بنوشید

این گیاه محبوب و مشهور برای رفع التهاب زخم ها، باز شدن صدا مورد استفاده قرار گیرد.

 شربت سکنجبین 

این شربت طبیعت سرد و خنک دارد و به صفرا بر مشهور است. برای رفع التهاب ناشی از کهیر همراه با خیار رنده شده استفاده کنید.

دانه های سنا 

سنا برای خنک شدن کبد موثر است. در نسخه های طب سنتی از سنا بعلت خواص خنک کنندگی اش برای درمان التهابات ناشی از کهیر استفاده می شود.

 چای سفید

چای سفید سبک و نشاط آور است و طبیعت سردی دارد و برای درمان کهیر و خارش مناسب است.

روزی سه لیوان عرق شاتره قبل از مصرف غذا یا بصورت دمنوش برگ شاهتره را دم کرده و میل کنید.

شاتره ‎ تصفیه کننده خون، صفرابر، اشتهاآور، ضد یرقان و نارسایی کبد، درمان کهیر و اگزما، بیماری‎ های کلیه، تقویت بینایی، جوش و خارش مفید است.

ترکیبات فلاوونوئید 

فلاوونوئید طبیعی در مرکبات و گندم سیاه در کاهش حساسیت و خارش پوستی ناشی از کهیر مناسب است.

ترکیبات کوئرستین

کوئرستین یک ترکیب فلاوونوئیدی است که در میوه‌ها و سبزیجات یافت می‌ شود. سیب، مرکبات، پیاز، مریم‌گلی، انگور، جعفری و گیلاس سرشار از کوئرستین هستند. مصرف چای و روغن زیتون غنی از کوئرستین است. کوئرستین در جلوگیری از آزادسازی هیستامین و در درمان کهیر موثر بوده است.

روش های دیگر درمان خانگی کهیر و خارش

به جز انواع دمنوش ها و عرقیات گیاهی و طبیعی، انواع روش های موضعی دیگری هم هست که برای کاهش خارش کهیر می توانید در خانه انجام دهید. در زیر به چند مورد اشاره می شود.

روغن تایلندی برای درمان کهیر

برای درمان کهیر با عرقیات گیاهی روغن تایلندی گزینه مناسبی است. خواص ضد باکتریایی مفیدی برای درمان و خارش کهیر دارد. روغن تایلندی از گیاه انگورک تولید می شود که برای کاهش درد و خارش مفید است.

درمان کهیر روغن چای درخت

ماساژ روغن درخت چای برای درمان کهیر، خارش و التهاب پوست عالی است.

مصرف آناناس موضعی

تعدادی آناناس را خرد کرده و داخل پارچه‌ قرار دهید. پارچه را روی محل حساسیت قرار دهید.

چوب صندل

روغن چوب صندل سفید را با پنبه تمیزی روی کهیر بمالید.

سدر و ماست

برای درمان کهیر گیاه سدر را با ماست ترکیب کرده و روی کهیر بمالید.

ماساژ با روغن بنفشه یا بادام شیرین

روغن بادام و بنفشه به درمان کهیر کمک می‌ کند. این افراد از شستن با آب داغ پرهیز کنند.

مطالعه کنید: اگزمای پوستی چیست؟

درمان کهیر با طب سوزنی 

طب سوزنی برای درمان کهیر استفاده می شود. افراد آموزش دیده با سوزن های نازکی پوست را تحریک می کنند و برای بهبود فوری ورم و خارش پوست موثر است.

کمپرس سرد

مقداری یخ را داخل پارچه ای گذاشته و کمپرس سرد درست کرده و روی کهیر قرار دهید تاحدی از خارش و رفع التهاب می کاهد.

سرکه سیب برای درمان کهیر

سرکه سیب از انسداد رگ های خونی جلوگیری کرده و برای درمان کهیر و خارش مناسب است. سرکه سیب را با یک پنبه روی پوست بمالید و پس از 15 دقیقه با آب سرد بشویید.

لباس مناسب نخی

لباس در درمان کهیر نقش مهمی دارد. لباس های راحت و گشاد بپوشید و از لباس های نخی استفاده کنید.

دوش آب سرد

دوش آب سرد عروق خونی پوست را کاهش داده و به درمان کهیر و خارش ناشی از کهیر کمک می کند.

شیر سرد

شیر سرد را با پنبه تمیز روی پوست و کهیر بمالید تا به کاهش خارش کهیر کمک کند.

استفاده از دستکش

برای جلوگیری از خارش کهیر از دستکش های نخی استفاده کنید.

بلغور جو دوسر

بلغور جو دوسر خواص ضد التهابی دارد به درمان خارش و قرمزی پوست کمک می کند. بلغور جو دوسر را خیس کنید و با پنبه تمیزی روی پوست بمالید. برای خواندن خواص جو دوسر کلیک کنید.

درمان کهیر با جوش شیرین

جوش شیرین از بهترین مواد برای درمان کهیر است. یک قاشق جوش شیرین را در آب حل کنید و با پنبه روی پوست بدن بمالید و با آب سرد بشویید.

آلوئه ورا موضعی

برگ آلوئه ورا را از عطاری خریداری کنید و بشویید و با چاقو برش بزنید و ژل از برگ های آلوئه ورا جدا کنید و مستقیم روی پوست بمالید و پس از 30 دقیقه با آب سرد بشویید.

سوپ جو و عدسی

سوپ جو و عدس در رفع کهیر کمک کرده و یک غذای دارویی محسوب می‌ شود.

علل و دلایل کهیر

علت دقیق کهیر زدن مشخص نیست اما شرایطی وجود دارد که باعث کهیر می شوند. در زیر به چند مورد از علل ایجاد کهیر اشاره میشود:

 • استرس از اصلی ترین علل کهیر محسوب می شود که به کهیر عصبی معروف است.
 • برخی از آنتی بیوتیک ها و آسپرین
 • آجیل هایی مانند بادام زمینی، شکلات، میگو و صدف، مواد افزودنی ، تخم مرغ، توت فرنگی و شیر و لبنیات
 • انگل روده ای
 • تب بالا
 • حیوانات خانگی مانند سگ، گربه و اسب
 • گرد و غبار
 • سوسک و خزندگان
 • دستکش لاتکس
 • گرده گل،گزنه و بلوط سمی
 • نیش حشرات
 • نور آفتاب
 • خارش شدید پوست
 • ورزش با لباس کشی پلاستیکی
 • استفاده از بدلیجات
 • گرمی هوا
 • عفونت سینوزیت، بیماری‌های خود ایمنی و برخی سرطان ها
 • بیماری های تیروئید، لوپوس، آنفلونزا، گلودرد، عفونت ادراری، بیماری های خودایمن و هپاتیت B
 • تعریق زیاد
 • عفونت، مانند منونوکلئوز
 • ویروس ها (کهیر ویروسی)
 • تماس با مواد شیمیایی
 • لرزش
 • فشار روی پوست

آیا کهیر منتقل می شود؟

کهیر مسری نیست و از کسی به شما منتقل نمی شود. علت کهیر بعضی از غذاها، داروها و یا استرس است.

دوره درمان کهیر چقدر است؟

کهیرهای خفیف پس از چند دقیقه به طور کامل از بین می روند. کهیر حاد برای شش هفته باقی می ماند. کهیر هایی که برای بیشتر از شش هفته باقی می مانند، کهیر مزمن هستند. اکثر کهیرها 24 ساعت رفع می شوند.

روش تشخیص کهیر

تشخیص کهیر با معاینه‌ ی سطح پوست انجام پذیر است. اگر نمی دانید عاملی کهیر چیست از پزشک کمک بخواهید تا با آزمون‌ عامل کهیر را پیدا کند. آزمون‌ های خونی یا بافت‌ برداری برای بررسی بیشتر مناسب است.

داروهای منسب برای درمان کهیر

در موارد خفیف کهیر، آنتی‌هیستامین‌ها مؤثرند. مانند:

 • برم فنیرامین، کلروفنیرامین و دیفن‌هیدرامین
 • سیتریزین، کلماستین، فکسوفنادین و لوراتادین
 • کرومولین سدیم
 • مونته‌لوکاست
 • پیمکرولیموس و پروتوپیک
 • پردنیزولون، کورتیزول و متیل‌پردنیزولون

کالامین به رفع خارش کمک می کند. لوسیون کالامین را با یک پنبه روی کهیر بمالید.

مکمل های خوراکی برای درمان کهیر

برخی از ویتامین ها به کاهش خارش ناشی از کهیر و درمان کهیر کمک می کند، مانند:

 • ویتامین های B12,C,D
 • روغن ماهی (امگا3)

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.