Take a fresh look at your lifestyle.

بهترین روش برای ترک ناخن جویدن بزرگسالان (۹ ترفند تجربی)

ترک عادت ناخن جویدن دشوار است اما این نکات به شما کمک می‌ کنند تا یکبار برای همیشه این عادت را ترک کنید. 

همگی ما عادت‌ های بدی داریم و اگر برای مدت طولانی عادت ناخن جویدن را داشته‌ اید، باید بدانید که تنها نیستید. بسیاری از افراد (20 تا 30 درصد از جمعیت) ناخن‌ های خود را می‌ جوند! به گفته‌ یک متخصص پوست در درماتولوژی MDCS در نیویورک، ناخن جویدن یک عادت کاملاً رایج در میان مردم است. اگر به دنبال ترک عادت ناخن جویدن خود هستید، بدانید که قطعاً امکان‌ پذیر است. 

این بدان معنی نیست که می‌ توانید عادت ناخن جویدن خود را یک شبه ترک کنید و هیچ اشکالی هم ندارد. دکتر ساری چیت، پروفسور و روانشناس بالینی در مرکز بهزیستی و سلامت روان در نیوتن می‌ گوید: ناخن‌ها همیشه همراه انسان هستند؛ پس نمی‌ توان برای ترک ناخن جویدن، آن‌ ها را در خانه جا گذاشت. ترک این عادت دشوار است زیرا احتمالاً دلیل جویدن ناخن‌ هایتان را نمی‌ دانید یا حتی خود متوجه‌ انجام این کار نمی‌ شوید. 

به جای سرزنش کردن خود برای ترک نکردن عادت ناخن جویدن، صبور باشید و بهترین ترفندها و روش ها برای ترک ناخن جویدن که در ادامه برایتان توضیح داده می‌ شود را امتحان کنید. زمان آن رسیده که یکبار برای همیشه این عادت را کنار بگذارید و بار دیگر ناخن‌ها و دستان زیبایی داشته باشید. در ادامه، آنچه که باید در مورد دلیل ناخن جویدن، خطرناک بودن یا نبودن آن، نحوه‌ی غلبه بر میل به ادامه‌ ی این عادت و همچنین نحوه‌ی سالم نگه داشتن دست‌ ها بدانید را توضیح خواهیم داد. 

چرا ناخن‌های خود را می‌ جویم؟

گاهی‌ اوقات، بهتر است پیش از تلاش برای ترک عادت ناخن جویدن، بهتر است دلیل ناخن جویدن را بدانید. علل ناخن جویدن می‌تواند به ما در یافتن روش‌های بالوقه برای کنترل این عادت کمک کند. 

پس چرا ناخن‌هایتان را به طور مرتب می‌جوید؟ این عادت می‌تواند ژنتیکی یا یک رفتار اکتسابی از یکی دیگر از اعضای خانواده باشد. بنابراین، شاید لازم باشد از یکی از والدین خود بابت این عادت تشکر کنید! همچنین، این عادت می‌تواند ریشه‌ی عاطفی نیز داشته باشد. چیت در اینباره می‌گوید: چندین علت برای ناخن جویدن افراد وجود دارد از جمله واکنش به استرس، اضطراب یا خستگی. در واقع، ناخن جویدن به عنوان یک رفتار رهایی از استرس طبقه‌بندی می‌شود و شبیه به دندان قروچه، کندن پوست یا پیچ دادن مو است. 

چیت همچنین خاطرنشان می‌کند که برای بسیاری از افراد، ناخن جویدن با گذشت زمان تبدیل به یک عادت می‌شود و عادت‌ها اغلب از روی بی‌فکری ایجاد ممی‌گردند. در حالی که احتمالاً یک دلیل عاطفی برای انجام این کار دارید، هر چه بیشتر درگیر این رفتار شوید و آن را به عادت تبدیل کنید، ناخن جویدن تبدیل به یک رفتار غیرارادی می‌شود که ترک آن را بسیار دشوار خواهد بود. 

همچنین بخوانید: چرا کودکان ناخن می خورند

آیا ناخن جویدن مضر است؟

استفاده‌ از دندان‌ها برای بریدن ریشه ناخن یا کندن پوست احتمالاً خطرناک نیست. زمانی مشکلاتی به وجود می‌آیند که ناخن جویدن تبدیل به یک عادت می‌شود. بهداشت اولین چیزی است که باید مورد توجه قرار گیرد: از آنجایی که بدون فکر شروع به جویدن ناخن‌هایتان می‌کنید، ممکن است انگشتان خود را هنگامی که تمیز نیستند، در دهان بگذارید. انتقال مستمر میکروب و باکتری از انگشتان به دهان می‌تواند بسیار خطرناک باشد و بیماری‌های مختلفی از سرماخوردگی معمولی گرفته تا عفونت استافیلوکوک را منجر شود. 

علاوه بر مشکلاتی در زمینه‌ی بهداشت عمومی، ناخن جویدن همچنین می‌تواند منجر به تغییر شکل و عفونت پوست و ناخن‌ها هم شود. تغییر شکل ناخن‌ها، به عنوان مثال شکسته شدن آن‌ها، می‌تواند دردناک باشد و منجر به ایجاد مشکلات عملکردی در کنار زیبایی‌شناسی شود. علاوه بر این، اگر ناخن‌های خود را بسیار زیاد می‌جوید، پوست اطراف آن‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرد و حساس می‌شود. این موضوع می‌تواند منجر به عفونت ناخن‌ها و پوست شود. زمانی متوجه‌ی این موضوع می‌شوید که پوست متورم، قرمز و نازک می‌شود. 

بهترین روش ها برای ترک عادت ناخن جویدن

چیت در اینباره می‌گوید: روش کنترل ناخن جویدن از طریق شناسایی عادت و محرک‌های آن، آگاه شدن از این عادت و شناسایی رفتارهای جایگزین است. در ادامه، 9 نکته و روش برای کمک به ترک عادت ناخن جویدن آورده شده است که ممکن است یا یکی از آن‌ها یا ترکیبی از این روش‌ها برای شما کارساز باشد. 

پیش از شروع مسیر خود برای داشتن ناخن‌های قوی و زیبا، به یاد داشته باشید که نباید تسلیم شوید. اشکالی ندارد شکست بخورید و احتمالاً هم باید انتظار آن را داشته باشید. اما دلسرد نشوید! عادت‌ها طی زمان ایجاد می‌شوند و کاملا طبیعی است که یک شبه از بین نمی‌روند. برخی از نکات زیر که ممکن است برایتان کارساز باشد را امتحان کنید و به تلاش خود ادامه دهید. 

محرک‌ های خود را پیدا کنید

ابتدا، بهتر است که دلیل اصلی ناخن جویدن خود را پیدا کنید. سعی کنید فهرستی از زمان‌هایی که تمایل به ناخن جویدن دارید، تهیه نمایید. چیت در اینباره می‌گوید: این نکته حائز اهمیت است که محرک‌های خود برای ناخن جویدن را شناسایی کنید تا بتوانید هنگام مواجه با این محرک‌ها (از جمله اضطراب) سریع‌تر واکنش نشان دهید. زمانی که محرک‌ها، عواطف و الگوهای مرتبط با یک رفتار را شناسایی کردید، اصلاح آن رفتار آسان‌تر می‌شود. 

ناخن‌ های خود را مانیکور کنید

سعی کنید ناخن‌های خود را یا در خانه یا در سالن‌های زیبایی مانیکور کنید. متخصصان هم‌عقیده هستند که زمان و پولی که خرج رسیدگی به ناخن‌هایتان می‌کنید، شما را از ناخن جویدن بازمی‌دارد. علاوه بر این، مانیکور به تشکیل یک مانع محافظ در برابر ناخن‌ها کمک می‌کند و باعث می‌شود تا بیشتر از عادت ناخن جویدن خود آگاه شوید. هشدار: به گفته‌ی دکتر کارشیک، ناخن‌های مصنوعی نیز می‌توانند به ناخن‌ها آسیب وارد کنند. اگر می‌خواهید سلامت ناخن‌هایتان را حفظ کنید، لاک ناخن یا استیکرهای تزئینی ناخن می‌توانند گزینه‌های بهتری نسبت به ناخن‌های مصنوعی چسبی باشند. 

ناخن‌هایتان را کوتاه نگه دارید

خواه ناخن‌هایتان را مانیکور کرده باشید یا نه، کوتاه نگه داشتن آن‌ها می‌تواند از جویدن ناخن جلوگیری کند. هر چه ناخن به نوک انگشت نزدیک‌تر باشد، جویدن آن سخت‌تر می‌شود. با این وجود، به این نکته توجه داشته باشید: به گفته‌ی دکتر کارشیک، باید مراقب باشید که ناخن‌های کوتاه خود را نجوید زیرا به پوست نیز آسیب وارد می‌شود و منجر به عفونت می‌گردد. 

لاک ناخن ناخوشایند را امتحان کنید

امروزه، لاک‌هایی با طعم بد در بازار برای کمک به ترک ناخن جویدن وجود دارند. چیت در اینباره می‌گوید: این محصولات می‌توانند به ترک عادت ناخن جویدن شما کمک کنند. هر وقت که انگشتان خود را در دهان می‌گذارید، تجربه‌ی ناخوشایندی خواهید داشت. 

تمرینات برگرداندن عادت 

تمرینات برگرداندن عادت، یک روش موثر برای یادگیری نحوه‌ی کنار گذاشتن عادت ناخن جویدن است (از آن می توان برای ترک عادت های دیگر نیز استفاده کرد). این تمرینات شامل جایگزین کردن یک عادت خوب با عادت بد است. چیت توضیح می‌دهد که هدف، آگاه شدن بدون قضاوت کردن است. 

زمانی که متوجه‌ رفتار بد خود می‌شوید، با خود مهربان باشید. به جای در نظر گرفتن آن به عنوان یک شکست، در مورد فاکتورهای داخلی و خارجی که ممکن است باعث ناخن جویدن شود، فکر کنید و سپس یک رفتار جایگزین را در نظر بگیرید. چیت بیان می‌ کند که انجام کاری با دست‌ برای مشغول و دور نگه داشتن انگشتان از دهان می‌تواند سودمند باشد، مانند بازی با توپ استرس. به طور مشابه، آدامس یا آبنبات چوبی نیز دهان را مشغول نگه می‌دارند. 

دستکش یا محافظ دندان را امتحان کنید

دستکش یا محافظ دندان، موانع فیزیکی برای جلوگیری از ناخن جویدن هستند و باعث می‌شوند تا پیش از صدمه زدن به خود، متوجه‌ جویدن ناخن‌ هایتان شوید. در حالی که استفاده از آن‌ها سر کار یا در مکان‌ های عمومی کمی دشوار است اما کارشیک می‌ گوید: از این وسایل هنگام ناخن جویدن در خانه می‌توانید استفاده کنید، هنگام تماشا کردن تلویزیون یا خستگی.

علاوه بر این، این وسایل می‌توانند مزایای دیگری هم داشته باشند. دکتر کارشیک می‌گوید: برای سلامتی پوست و اطراف ناخن‌ها بهتر است که وازلین بزنید و سپس دستکش بپوشید. این کار به آبرسانی پوست و مرطوب نگه داشتن آن کمک می‌کند و همچنین یک محافظ فیزیکی است. 

تمرین تنفس

تمرینات تنفس به خصوص زمانی مفید هستند که عادت ناخن جویدن ناشی از اضطراب باشد. تمرینات تنفس می‌ توانند به مبارزه علیه استرس و اضطراب کمک کنند. زمانی که احساس اضطراب می‌ کنید یا می‌ دانید که یک محرک خاص به وجود آمده است، به جای ناخن جویدن می‌ توانید احساسات و عواطف خود را از طریق تنفس عمیق متمرکز نمایید. مطلب تکنیک های تنفس صحیح برای کاهش استرس را ببینید.

هر بار یک ناخن

رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود! این ضرب‌المثل در مورد ترک ناخن جویدن کاملاً صدق می‌کند. آکادمی آمریکایی انجمن درماتولوژی، یک رویکرد تدریجی به منظور ترک ناخن جویدن از طریق کار کردن بر روی خودداری از جویدن ناخن یک انگشت پیش از رفتن به سراغ انگشت دیگر را ارائه داده است. دکتر کارشیک معتقد است که ترک تدریجی این عادت به جای ترک همزمان ناخن جویدن تمام انگشت‌ها می‌تواند برای بسیاری از افراد موثرتر باشد. 

با یک متخصص تماس بگیرید

گاهی‌اوقات، همگی ما به کمی کمک نیاز داریم. مهم است که بدانیم چه وقت یک مشکل بزرگ‌تر از آن است که به تنهایی از پس آن برآییم. اگر چند هفته گذشته و هنوز هیچ پیشرفتی حاصل نشده است، یا مشکلات سلامتی و پریشانی را تجربه می‌کنید، شاید زمان آن رسیده که با یک متخصص در مورد عادت خود صحبت کنید. هر گونه عفونت یا تغییر در ناخن باید توسط متخصص پوست بررسی شود در حالی که مشاور یا روانشناس نیز می‌تواند به تشخیص محرک‌ها و ارائه‌ی استراتژی‌های مقابله‌ای جایگزین کمک کند. 

همچنین بخوانید: علائم ناخن ناسالم

برای ترک ناخن جویدن دستان خود را زیبا و سالم نگه دارید

بهترین روش برای ترک ناخن جویدن

ترک ناخن جویدن می‌ تواند برای دستان شما بسیار مفید باشد. بهبود سلامت و ظاهر دست‌ها نه‌تنها منجر به افزایش اعتماد به نفس می‌شود بلکه به شما کمک می‌کند تا بر میل به جویدن ناخن‌ ها غلبه کنید و سلامت دستان خود را حفظ نمایید. صرف‌نظر از این که عادت ناخن جویدن را برای همیشه کنار گذاشته‌اید یا نه، برخی از نکات ساده‌ی زیر برای دستیابی به دست‌ها و ناخن‌های سالم و زیبا را امتحان کنید. 

1- ناخن‌ هایتان را خودتان مانیکور کنید

هیچ چیزی بهتر از مراقبت از خود به منظور کمک به داشتن احساس بهتر و زیبا به نظر رسیدن نیست. با استفاده از نکات و ترفندهای سالم برای جلوگیری از آسیب رساندن به ناخن‌ ها، آن‌ها را خودتان مانیکور کنید. همچنین می‌ توانید از تقویت‌ کننده‌ ناخن به جای لاک‌های معمولی به عنوان مرحله‌ی نهایی برای سالم نگه داشتن ناخن‌های خود استفاده کنید. 

2- سطح ناخن ها را تقویت کنید

استفاده از روغن کورتیکول در طول و بین مانیکورها به ترمیم ناخن‌ ها و پوست اطراف آن‌ ها کمک می‌کند. با تقویت کورتیکول مطمئن می‌شوید که ناخن‌ هایتان قوی می‌ مانند و زیبا به نظر می‌رسند. نکته: دکتر کارشیک همچنین توصیه می‌کند که از وازلین بر روی سطح ناخن‌ ها و پوست اطراف آن‌ها به منظور حفاظت و التیام ناخن‌ ها استفاده کنید. 

همچنین بخوانید: برای تقویت ناخن چه کنیم

3- به طور منظم از کرم دست استفاده کنید

همیشه کنار خود یک کرم دست تقویت‌ کننده داشته باشید تا دست‌ها و پوست اطراف ناخن‌ ها را آبرسانی کنید. کرم دست به ترمیم و حفاظت از دست‌ها، ناخن‌ها و کورتیکول‌های آسیب دیده و خشک کمک می‌کند. کرم دستی که حاوی مواد اولیه‌ای از قبیل هیالورونیک اسید، سرامید، گلیسیرین و شی باتر است را انتخاب کنید تا دستانتان در بهترین شکل ممکن قرار گیرند. 

4- از سوهان ناخن استفاده کنید

ناخن‌ های شکسته باعث می‌شوند که دست‌ ها زیبا و درخشان به نظر نرسند. چیز ساده‌ای مانند سوهان ناخن را می‌توانید در هر جایی با خود به همراه داشته باشید. هر وقت که حوصله‌ تان سر رفت یا وقت اضافی داشتید، آن را بردارید و به منظور صاف کردن لبه‌ های ناخن‌های شکسته که میل به ناخن جویدن را بیشتر می‌کنند، بر روی ناخن‌ هایتان بکشید. 

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.