Take a fresh look at your lifestyle.

روش های تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس

هدف از انتشار این مقاله معرفی روش های تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس می باشد. پراکندگی ویروس ها در گونه هاي مختلف پرندگان و پستانداران تهدید جـدي جمعیـت هـاي انـسانی و حیوانی در سطح جهانی محسوب می شود.

قبل از هر چیزی بهتر است اول بدانیم که آیا ویروس موجود زنده است؟ براساس تعریفی که می گوید حیات عبارت است از یکسری فرایندهای پیچیده حاصل از دستورالعملهای خاصی که بوسیله اسید نوکلئیک سلول های زنده همواره در فعالیت می‌باشد.

زیرا که ویروس بیرون از بدن میزبان حال خنثی دارد و به این معنی است که طبق تعریف موجود زنده محسوب نمی شود. ویروس زمانی که وارد بدن میزبان شود اسید های نوکلئیک آن فعال می شود و باعث تکثیر می شود.

چگونه سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس تقویت کنیم؟

در این روز های اخیر که جهان در مواجه با ویروس کرونا ست، همه ما در صدد تقویت سیستم ایمنی در برابر ویروس هستیم و با مراجعه به داروخانه ها جهت دریافت ماسک و مکمل های تقویتی برای سیستم ایمنی هستیم.

در صورت علاقه مندی می توانید از مقاله های مرتبط همچون منشا بیماری کرونا ؟ کرونا از کجا آمده است؟ مراجعه نمایید. می توانید با روش های آسان همچون رژیم غذایی ، ورزش ، کنترل استرس ، خواب و بهداشت فردی و پرهیز از مصرف بیش از حد الکل سیستم ایمنی بدن را تقویت نمایید.

رژیم غذایی

یکی از روش های تقویت سیستم ایمنی بدن ، رعایت یک رژیم غذای مناسب می باشد زیرا یک رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان همچون رژیم غذایی میوه ها و سبزیجات  قطعا برای تقویت سیستم ایمنی بدن کاملا ضروری است.

آنتی اکسیدان ها را میتوانید با مصرف بسیاری از میوه ها و سبزیجات دریافت کنید. استفاده از چربی های سالم و طبیعی مثل اسیدهای چرب امگا 3 موجود در روغن ماهی در برابر چربی های اشباع شده در گوشت و محصولات لبنی به سیستم ایمنی شما کمک می کند.

تقویت سیستم ایمنی بدن با رژیم غذای مناسب

حتما در کنار مصرف مواد غذایی مناسب، حتما آب زیاد بنوشید چرا که آب به سلول ها کمک می کند تا به طور کارآمد عمل کنند.

لطفا از خواص سیر برای تقویت سیستم ایمنی و ضد میکروبی و ویروسی ساده نگذرید و حتما در برنامه غذایی خود بگنجانید. همچنین زنجبیل به عنوان یک دارو ضد التهاب طبیعی را به وعده های غذایی اضافه کنید.

ورزش

با توجه به تحقیقات انجام شده در سال 2019 مشخص شد که تمرینات ورزشی متوسط سلول های سیستم ایمنی بدن را بسیج می کند و به بدن کمک می کند تا در برابر پاتوژن ها و رشد سلول های سرطانی از خود دفاع کند و ورزش منظم با شدت متوسط فواید بسیاری برای تقویت سیستم ایمنی دارد.

افرادی که به طور مرتب ورزش می کنند کمتر دچار بیماری می شوند و التهاب سیستمی کمتری هم دچار می شوند. ورزش بدن را از اثرات پیری نیز محافظت می کند.

اما درگیری منظم با فعالیت های شدید و پرتحرک مانند دویدن، امکان دارد عملکرد ایمنی بدن را موقتی ضعیف کند و بدن شما در معرض عفونت های ویروسی قرار گیرد. توجه کنید که تغذیه آب رسانی مناسب هنگام ورزش طولانی مدت و شدید حتما رعایت کنید.

بیشتر بخوانید: معرفی 10 حرکت ورزشی برای لاغری پایین تنه (ران و باسن)

کنترل استرس

گزارش هایی در سال 2004 نشان داد که قرار گرفتن در معرض عواملی که باعث استرس می شوند دفاع ایمنی بدن را ضعیف می کند و آسیب پذیری شما را بالا می برد. استرس مزمن سیستم ایمنی شمارا کاهش می دهد.

بدن ما، هنگامی که در معرض استرس نباشد، بهتر می‌تواند با بیماری‌ها مقابله کند و زخم‌ها را درمان کند. .برای کنترل استرس از تمرین های آرامش بخش همچون مدیتیشن و یوگا غافل نشوید.

خواب و بهداشت فردی

خواب و بهداشت فردی یکی از مواردی است که برای بالا بردن سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس باید به آن توجه نماییم. همه ما می دانیم که پاکیزه نگه داشتن دست ها یکی از بهترین راه های جلوگیری از بیماری است.

حتما قبل از خوردن و تهیه غذا و همچنین پس از سرفه و عطسه و استفاده از سریس های بهداشتی و لمس سطوح عمومی حتما دست های خود را طبق پروتکل های بهداشت جهانی به مدت 20 تا 60 ثانیه با مواد شوینده مثل صابون بشویید و آب بکشید.

تقویت سیستم ایمنی بدن با خواب کافی

داشتن 8 ساعت خواب کافی در شبانه روز بسیار حیاتی است چرا که به عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد. طبق مطالعه انجام شده بر روی بیش از 22000 شخص نشان داد که خواب کمتر از 6 ساعت و یا اختلال خواب باعث تضعیف بدن می شود و بدن بیشتر در معرض عفونت های تنفسی و سرماخوردگی می شود.

تمرکز بر عادت‌های خواب بهتر می‌تواند روش مناسبی برای تقویت سیستم ایمنی بدن شما باشد. سعی کنید قبل از خواب از نگاه کردن به صفحه نمایش و خوردن غذا دوری کنید.

داروهای گیاهی و مکمل ها

با اینکه هنوز دانشمندان در مورد تاثیر ویتامین C بر روی سیستم ایمنی بدن به توافق نرسیدند، اما همچنان شواهدی وجود دارد که نشان می دهد آنتی اکسیدان احتمال بروز سرماخرودگی را کاهش می دهد. مصرف برخی از انواع مکمل ها مثل ویتامین C ویتامین A  به تقویت سیستم ایمنی بدنکمک می کند.

از مصرف بیش از حد الکل بپرهیزید

تحقیقات نشان داده بین مصرف بیش از حد الکل و عملکرد سیستم ایمنی ارتباطی وجود دارد. اشخاصی که بیش از حد الکل استفاده می کنند بیشتر از بقیه افراد در معرض بیماری های تنفسی و ذات الریه هستند و زخم و عفونت در بدن آنها دیرتر بهبود می یابد. تنها نوشیدن الکل به شکل مداوم نیست که آسیب می‌زند. نوشیدن تفریحی آن هم به تخریب سیستم ایمنی منجر می شود.

لازم است بخوانید: رابطه کرونا و مصرف مشروبات الکلی!! 

کلام آخر

در این مقاله به معرفی روش های تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس پرداختیم اما رعایت این اصول به این معنی نمی باشد که شما هرگز به بیماری دچار نخواهید شد اما تحقیقات و شواهد نشان می دهد که افرادی که سیستم ایمنی قوی دارند در برابر انواع بیماری ها از جمله سرماخوردگی و آنفولانزا به مراتب افراد دیگر مصون هستند و حتی زمانی که به آن مبتلا می شوند شدت بیماری در این افراد و دوره درمان بسیار کمتر از حد معمول است.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.