Take a fresh look at your lifestyle.

۱۸ گیاه دور کننده حشرات که در آپارتمان نیز قابل استفاده می باشند

حضور حشرات و آفات در فصل بهار و تابستان ناخواسته موجب آزار و اذیت ما می شوند. برای دور کردن آنها راه های مختلفی وجود دارد اما بهتر است از راه و روش طبیعی برای این کار استفاده کرد. شما می توانید با نگهداری گیاهانی در خانه از حضور حشرات و مزاحمت ناخواسته آنها جلوگیری کنید.

در ادامه این مطلب می توانید با 18 گیاه که دور کننده طبیعی حشرات که در خانه های آپارتمانی نیز مورد استفاده می باشند آشنا شوید.

بیشتر بخوانید: با ویژگی ها و خواص گل خرزهره این گیاه سمی آشنا شوید

معرفی 18 گیاه دور کننده طبیعی حشرات

از جمله گیاهان دور کننده طبیعی حشرات می توان به گل همیشه بهار ، رزماری ، ریحان ، نعنا و نعنا گربه ای ، گل مریم ، اسطوخودوس و عرق لیمو اشاره کرد که در ادامه این مطلب به شرح آنها می پردازیم.

1. گل جعفری یا گل همیشه بهار

گل جعفری یک گیاه یک ساله است که رنگ هایی پر انرژی و جذاب دارد، این گیاه علاوه بر زیبایی که به محیط می دهد؛ یک دور کننده طبیعی حشرات نیز می باشد. گل جعفری ماده ای دارد که پشه ها را از خود میراند. این گیاه دارای رایحه ای قوی است که پشه ها، شپش های گیاهی، شته ها و خرگوش ها را دور می‌کند.

مدت هاست که کشاورزان با استفاده از این گیاه از خورده شدن محصولات میوه و سبزیجات توسط آفات جلوگیری می کنند. این گل زیبا به نور نیاز دارد و در کنار گل های دیگر تصویری بسیار زیبا ایجاد می‌کند.

گل همیشه بهار دور کننده طبیعی حشرات است

2. ریحان

بر اساس گزارش منتشر شده توسط مجله اکولوژی اکشن، گیاه ریحان به خصوص ریحان مویی، یک دور کننده طبیعی و  ۱۰۰ درصدی انواع حشرات به خصوص پشه‌ها می باشد.

3. رزماری

گیاه رزماری یک داروی تند و تیز است و به دلیل عطر و بوی خاص و تندش، در دور نگهداشتن پشه‌ها بسیار موثر است و می توان گفت که بیشترین تأثیر را در دفع پشه‌ها دارد.

4. نعناع

از دیگر گیاهان موثر در دور کردن حشرات می توان به نعناع اشاره نمود. شما می توانید ۱۰ قطره از روغن‌های نعناع، آویشن و رزماری را همراه آب در یک بطری اسپری ترکیب کنید. سپس محلول را اطراف محل زندگی اسپری کنید.

خواص نعناع برای پوست صورت چیست ؟

5. علف لیمو

گیاه  علف لیمو بسیاربه چمن مرکبات شباهت دارد و دارای خواص ضد پشه‌ای است.

6. نعناع گربه‌ای

نعناع گربه‌ای ، گیاه مورد علاقه گربه‌ها ست زیرا می تواند اثر روانگردان بر آنها بگذارد.این گیاه یکی از انواع گیاهان دور کننده طبیعی حشرات می باشد.

7. مریم گلی

گیاه مریم گلی برای رهایی از شر مورچه‌ها، مگس‌ها و پشه‌ها بسیار شهرت دارد.

8. اسطوخودوس

گیاه اسطوخودوس معطر و خوش بو است و دارای رایحه ای قوی می باشد که در عین حال که عطر بی نظیری دارد حشرات مختلفی چون پشه، مگس، کک و سایر حشرات از این عطر بیزار بوده واز این گیاه دوری می کنند. می توانید روغن اسطوخودوس (لاوندر) را روی پوست خود بمالید تا هیچگاه در معرض نیش پشه ها و آزار مگس ها قرار نگیرید.

بیشتر بخوانید : خواص عرق اسطوخودوس برای آرامش اعصاب

9. سیر

سیر به عنوان یک عامل ضدعفونی کننده شناخته شده است. طبق آزمایشات انجام شده  یر روی سیر مشخص شد که وقتی لاروهای پشه های آنوفل در معرض این ماده قرار میگیرند،  مرگ و میر آن ها به طور چشمگیری افزایش می یابد.

با خواص شگفت انگیز سیر آشنا شوید

10. اکالیپتوس

اکالیپتوس رایحه ی دلپذیر و تندی دارد، عصاره برگ های اکالیپتوس مشخص کرده که این گیاه قدرت بالایی در کشتن لاروها و حشرات بالغ پشه ها دارد. اسانس موجود در روغن اکالیپتوس، دارای خاصیت ضد میکروبی، قارچ کشی و علف کشی قابل توجهی است.

11. گل شمعدانی

گل شمعدانی که نوعی گیاه آپارتمانی است علاوه بر دارای ظاهری زیبا و عطر دل انگیزی یک دور کننده طبیعی حشرات نیز می باشد و دلیل آن عطر و بوی این گل است.

گل شمعدانی  یک دور کننده طبیعی حشرات است.

12. بادرنجبویه

گیاه بادرنجبویه در دور نگه داشتن حشرات و دفع نیش آن ها بسیار موثر است. با عصاره ای که از برگ های له شده این گیاه خارج می شود می توان به دفع حشرات کمک کرد.

گیاه بادرنجبویه در دور نگه داشتن حشرات و دفع نیش آن ها بسیار موثر است.

13. علف سیترونلا

سیترونلا یک ماده طبیعی است که از آن برای ساخت اسپری های دافع آفات و حشره کش ها استفاده می شود. از گذشته تا کنون در خیلی از مزارع و باغ ها از شمع، روغن و بخور روغن سیترونلا برای دفع حشرات استفاده می شده است.

استفاده از چمن سیترونلا دارای خواص زیادی است و عطر و طعم آن دور کننده طبیعی حشرات است. با کاشتن این چمن در زیر پنجره ها و یا نزدیک درب ورودی می‌توانید از ورود حشرات به داخل خانه نیز جلوگیری کنید.

14. آویشن لیمویی

تنها با فشار دادن برگ آویشن لیمویی اسانسی از آن ترشح می شود که پشه ها را دفع می‌کند. می‌توانید این گیاه را در پاسیو، داخل آپارتمان و یا داخل باغچه بکارید و هنگامی که پشه ها زیاد شدند با فشار دادن برگ و یا خرد کردن آن، رایحه دورکننده طبیعی پشه را آزاد کنید.

15. علف چشمه

یکی از قدیمی ترین گیاهان قدرتمند در زمینه دفع حشرات علف چشمه می باشد. گیاه علف چشمه یک ماده شیمیایی در هوا منتشر می‌کند که انواع حشرات و شته ها را از خود دور می‌کند. این چمن را می‌توانید در باغ میوه، زمین زراعی، پاسیو و مکان های دیگر بکارید تا با رشد سالیانه خود گیاهان شما را از آسیب آفات و شته ها محافظت کند.

16. گل داوودی

گل داوودی به عنوان یک گل زیبای تزیینی استفاده می‌شود و تنوع بالایی دارد. گل داوودی به شما کمک می کند تا خروس، مورچه، سوسک، کنه و شپش ها را از خانه و باغچه خود دور نگه دارید. عصاره گل داوودی سبب کشتن بسیاری از حشرات می‌شود و در محصولات خانگی حشره کش و شامپو مخصوص سگ ها نیز استفاده می‌شود.

گل داوودی دور کننده طبیعی حشرات

17. گل اطلسی

بهترین محافظ باغ شما می تواند گل زیبای اطلسی باشد. گل اطلسی انواع شته ها، کرم های گوجه فرنگی، آفات کدو حلوایی و انواع سوسک ها را دور می‌کند. شیره‌ی گل اطلسی رایحه ای دارد که حشرات را دفع می‌کند ولی حلزون ها را جذب می‌ کند!

18. پیازچه

جالب است که بدانید، پیازچه نیز یک دور کننده حشرات می باشد. پیازچه انواع خاصی از سوسک ها و مگس ها را از بین می‌برد و حشرات با دیدن این سبزی تند راه خود را کج می‌کنند و از جای دیگری می‌روند !

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.